Quinoa je vhodná ako príloha, základ kaše i náhrada cestovín v polievke.
Foto: shutterstock.comMá jemnú chuť, nenáročnú prípravu a široké využitie. Inkovia ju mleli na múku, používali na zahusťovanie polievok, robievali z nej kašu. Dnes sa okrem toho používa ako príloha k zelenine či mäsu namiesto ryže, prípadne namiesto cestovín do polievok.
Quinoa je trojaká – čierna, biela a červená. Všetky tri druhy majú veľmi podobné nutričné vlastnosti a výhody, sú bezlepkové a veľmi ľahko stráviteľné. Čierna quinoa má sladšiu a jemnejšiu chuť ako biela. Športovcom sa odporúča konzumovať skôr červenú quinou a ľuďom, ktorí riešia úbytok telesnej hmotnosti, zasa bielu.
Quinoa je prirodzene bezlepková vo všetkých jej formách a odrodách. Obsahuje vlákninu, prospieva črevám, zasýti a nenafukuje. Má nižší glykemický index, čo je vhodné ak chcete odľahčiť jedálniček. Obsahuje vitamíny skupiny B a vitamín E, tiež minerálne látky ako železo, selén, horčík a vápnik. V určitom množstve obsahuje aj omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny a všetkých 9 esenciálnych aminokyselín. Jej konzumáciou dodáte telu kyselinu listovú, meď, fosfor, zinok a mangán.
Varená quinoa obsahuje 70 % sacharidov, čo z nej robí jedlo s vysokým obsahom sacharidov. Quinoa je tiež veľmi sýta, pretože má relatívne vysoký obsah vlákniny a bielkovín. Z tohto dôvodu môže pomôcť podporiť zdravú reguláciu hmotnosti a zdravie čriev. Pre ľudí na bezlepkovej diéte však môže byť výborným spestrením jedálnička.
Pre vysoký obsah bielkovín je vhodná na prípravu kvalitných, energeticky a nutrične výdatných raňajok pre športovcov. Nie je však vhodná pre diabetikov v prípade, že by si ju chceli pravidelne zaraďovať do stravovacieho plánu, pretože by prečerpali povolený, resp. odporúčaný limit bielkovín v strave.