Viac než tvare cestovín záleží na kvalite. Pravé cestoviny obsahujú len dve zložky: múku a vodu.
Foto: shutterstockMedzinárodný deň cestovín sa začal sláviť v roku 1998, a to s cieľom je vylepšovať reputáciu cestovín a zvyšovať povedomie o ich nutričných hodnotách. A hoci sa cestovinami nazýva prakticky akýkoľvek výrobok z múky, vody, soli, prípadne s pridaním vajíčok, nie je cestovina ako cestovina. Prečo sú najzdravšie tie z tvrdej pšenice a prečo by sa naozaj nemali konzumovať rozvarené? Prečítajte si zaujímavosti o cestovinách:
– Na svete existuje približne 600 druhov cestovín, ktoré majú viac ako 1300 rôznych názvov.
– Prvé zmienky pochádzajú zhruba zo 4. storočia pred naším letopočtom, samozrejme že z územia dnešného Talianska. Prvý recept ich konzumácie je so sekaným mäsom.
– Cestoviny ako ich poznáme dnes, sa tu rozmohli po tom, čo benátsky cestovateľ Marco Polo priviezol z Číny rezance z ryžovej múky. Tie si však mimoriadnu obľubu nezískali, až keď ich začali miestni pekári pripravovať z pšeničnej múky, stali sa národným jedlom.
– Význam slova špagety je v preklade „šnúrky“. Originál „po taliansky“ sa konzumujú iba vidličkou, zvyk pomôcť si lyžičkou pochádza od Američanov.
– Najobľúbenejšie cestoviny na Slovensku sú podľa štatistík bezvaječné vretienka, potom špagety a kolienka.
– Cestoviny z tvrdej pšenice sú zdravšie, majú nižší glykemický index. Ale pozor, ak sa rozvaria, jeho hodnota sa zvyšuje, nie nadarmo sa hovorí o príprave na spôsob „al dente“, teda nie úplne mäkké, ale ani tvrdé, teda to správne „niečo medzi tým“.
– Cestoviny sa vyrábajú z rôznych druhov múky, sú vaječné, bezvaječné, sušené i nesušené, lepkové, bezlepkové – napríklad ryžové, kukuričné. Tradičná cestovina je však úplne jednoduchá: vyrába sa len z dvoch hlavných surovín: pšeničnej múky a vody a nepodlieha pri výrobe rozsiahlym úpravám.
– Najobľúbenejšie celosvetové cestovinové jedlá sú boloňské špagety, lasagne a makaróny so syrom.