Háčkované tašky a batôžky sú dnes v móde.
Foto: Patricia PoprockáUháčkovať možno hocičo – tašky, tričká, šaty, čiapky, samozrejme obrusy, záclony, dokonca aj hračky, obliečky na vankúše či obojok pre psa.
Ak s háčkovaním chcete začať, odborníci odporúčajú začať s jednoduchými kúskami ako sú podložky pod poháriky, prestieradlá, prípadne ozdôbky na veľkonočné vajíčka. Na dekoratívne účely sa používajú aj jemné priadze, s ktorými sa ľahšie pracuje, čo je pre začiatočníkov ideálne.
Na čipky a záclony je vhodná najtenšia priadza tzv. snehurka alebo perlovka. „Začiatočníci by mali siahnuť po praktickejšom retiazkovom vlákne, pretože sa s ním jednoduchšie pracuje. Splietaná priadza sa totiž môže na háčik ťažšie naberať a mohla by vás hneď zo začiatku odradiť,“ vysvetľuje Hana Slípková z textilnej galantérie Stoklasa.
Práve zo silnejšej, splietanej priadze sa vyrábajú väčšie veci, vhodné na použitie či nosenie, ako spomínané tašky či šaty. Kto má záujem o háčkované oblečenie, začať by mal s menšími kúskami ako šály, čiapky či ponožky.
Vedieť háčkovať sa oplatí, podobne ako iné ručné práce – štrikovanie či vyšívanie, je háčkovanie výborným relaxom. Má pozitívny vplyv na duševné zdravie a pohodu, núti človeka sústrediť sa na práve prežívaný okamih, podľa niektorých zdrojov odvádza dokonca myšlienky aj od chronických bolestí. Pre starších háčkovanie funguje ako prevencia proti stareckej demencii. No a výsledkom sú pekné veci s minimálnymi nákladmi, ktoré potešia ich tvorcu alebo niekoho iného.
Návodov na háčkovanie je plný internet, jeden z nich, pre začiatočníkov, je napríklad tento:
ANKETA: