Ženy po návrate z materskej majú v práci často horšie pracovné podmienky než predtým.
Foto: Shutterstock.comMladá Košičanka sa na súdy obrátila po tom, čo ju jej bývalý zamestnávateľ krátko po skončení materskej dovolenky a hneď po nástupe na rodičovskú dovolenku degradoval na jej pracovnej pozícii. Z vedúcej zamestnankyne z nej urobil radovú. Nepriaznivé zaobchádzanie pokračovalo aj tým, že krátko po návrate z rodičovskej dovolenky ju dotlačil k skončeniu pracovného pomeru.
Ženu v spore zastupovalo občianske združenie Občan, demokracia a zodpovednosť. Takéto zaobchádzanie bolo podľa nich v rozpore s ustanoveniami Zákonníka práce, ktoré chránia zamestnancov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky. V ich zmysle majú osoby právo na návrat na tú istú prácu a pracovisko, právo vykonávať prácu podľa svojej pracovnej zmluvy a aj právo na to, aby ich pracovné podmienky neboli horšie ako pred odchodom na materskú. Tiež majú právo na všetky zlepšenia, ktoré by u nich v práci nastali, ak by na materskú nešli. Okrem toho, smernica EÚ vyslovene zakazuje prepúšťanie zamestnancov z dôvodu, že čerpali rodičovskú dovolenku.
Dvakrát zamietnuté
Košičanka sa ešte v roku 2016 obrátila na bývalý Okresný súd Košice II s antidiskriminačnou žalobou. Ten ju zamietol a Krajský súd v Košiciach jeho rozhodnutie v odvolacom konaní potvrdil. Prípad však neposudzoval v kontexte osobitných ustanovení Zákonníka práce chrániacich rodičov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky.Najvyšší súd však teraz v novembri rozhodnutia oboch súdov zrušil. Potvrdil, že antidiskriminačný zákon predstavuje vo vzťahu k zákazu diskriminácie iba základný právny predpis, a že ďalšie špecifické ustanovenia na ochranu pred diskrimináciou sú upravené v ďalších predpisoch, napríklad Zákonníku práce. Uviedol, že aj ustanovenia Zákonníka práce garantujúce osobitnú ochranu po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky, sú ustanoveniami, ktoré spadajú pod zákaz diskriminácie upravený antidiskriminačným zákonom.
Zhoršenie pracovných podmienok je bežné
Janka Debrecéniová v spore ženu z Košíc zastupuje.
Foto: PRAVDA, Robert HüttnerPripomenula, že ustanovenia na ochranu zamestnankýň a zamestnancov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky máme v Zákonníku práce už dlho, avšak doposiaľ nebolo celkom jasné, v akom procesnom režime sa môžu osoby, voči ktorým boli porušené, svojich práv domáhať. Zákonník práce im napríklad na rozdiel od antidiskriminačného zákona neumožňoval domáhať sa náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. Možnosť podať antidiskriminačnú žalobu a domáhať sa aj náhrady nemajetkovej ujmy preto predstavuje výrazný posun.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu v konkrétnom prípade mladej Košičanky znamená to, že prípad sa vráti opäť na začiatok. Prejednávať ho začne novozriadený Mestský súd Košice, ktorý bude o ňom opäť rozhodovať na prvom stupni.