Spoveď matky: Prečo dojčím 3,5-ročného syna

Patricia Poprocká, 5. augusta 2019 o 16:40

Rodina si už zvykla a nevraví nič, väčšina známych sa chvíľu počuduje, potom už našťastie nekomentuje. Som im za to všetkým vďačná, aj keď si uvedomujem, že za normálnych okolností by som vôbec nemala byť za čo, pretože ide o normálnu vec. Okolnosti tu však normálne nie sú, a vlastne aj preto píšem. O tom, že môj syn bude mať tri a pol roka a ja ho dojčím.

Tak mi dáš mlieko?

Foto: shutterstock.com

Čitateľka Lucia, ktorá si praje zostať v anonymite, sa s nami podelila o svoj príbeh. Uverejňujeme ho teraz pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, ktorý od 1. do 7. augusta 2019 vo vyše 120 krajinách sveta vyhlasuje Svetová aliancia na podporu dojčenia (WABA).

„Niektorí to považujú za zvrátené, úchylné, choré, nenormálne, a neviem aké ešte. Ja za veľmi užitočné. V podstate to už ani nie je dojčenie, aké si predstavíme v súvislosti s bábätkami. V našom prípade je to skôr akýsi pomocný výchovný prostriedok. Pár potiahnutí, ktoré robia zázraky.

Liek na hádky

„Mamííí, ona ma buchla,“ pribehne napríklad s krikom syn za mnou do kuchyne pri súrodeneckej hádke. „Za ním sa už ponáhľa jeho staršia sestra, aby mi vysvetlila, že brat jej išiel trhať obrázok, ktorý práve maľuje. Snažím sa do sporu príliš nemiešať (napokon načo, obaja dobre vedia, o čo ide, čo sa má a čo nie aj bez mojich rečí), tak sa prvému prihovorím synovi, ktorý prišiel prvý: „Aha, a to sa ti nepáči, áno?“ „Áno,“ znie odpoveď, pri ktorej nachádza hneď aj riešenie: „Tak mi dáš mlieko?“ Dám. Úľava pre všetkých, ticho v kuchyni, kľud v detskej izbe. Po chvíľke je už ako vymenený, ide sa hrať ďalej a sestru nechá kresliť.

Tak vyzerá naše „dojčenie“. Podobne to býva, keď sa cíti unavený, neistý, keď nevie, čo so sebou, dokonca aj keď mu niečo nedovolím. Najprv sa hnevá, chvíľku poplače, potom príde, niekedy ešte počas plaču: „Tak mi dáš mlieko?“ Dám.

Choroby rýchlo prejdú

Sú dni, keď je syn natoľko zaujatý inými činnosťami, že si na materské mlieko spomenie akurát tak večer, keď ide spať. Inak sa stravuje úplne normálne, zje všetko a s chuťou. Dokonca pije aj obyčajné mlieko z obchodu.

Keď sa necíti komfortne, materské mlieko si žiada. Napríklad keď má teplotu, alebo sa niekde udrie. Narodil sa sekciou, ale našťastie nebýva často chorý. Nádchu nemal ani nepamätám, čo si však pamätám, bola vlaňajšia dovolenka. Obe deti začali zvracať a dostali teplotu. Kým jeho sestra s tým bojovala štyri dni, syn jeden. Samozrejme, väčšinu z neho predriemal pri prsníku. A zvracal raz, kým jeho sestra opakovane počas dvoch dní.

Bez dojčenia si neviem predstaviť ani zaspávanie. Teda viem, ale pri prsníku to ide úžasne rýchlo a hladko. Syn zaspí väčšinou do piatich minút, a to chodievame spať okolo siedmej večer. Za takmer tri a pol roka zaspal bezo mňa asi päťkrát – otcovi na ramene, prípadne sám za stolom, keď večeral totálne unavený.

S dojčením nemienim prestať, kým si ho syn bude pýtať, umožním mu to. Verím v prirodzené odstavenie a počkám si naňho. Ešte musím povedať, že čím je starší, tým sa s ním dá ľahšie dohodnúť. „Dám ti mlieko o chvíľu, keď dorobím toto,“ napríklad. A syn mi niekedy začne sám od seba pomáhať, aby som to mala skôr hotové.

Stačilo by trocha rešpektu. Alebo nevšímavosti

Dojčenie nikomu nenanucujem ani ho zámerne nepropagujem. Je vecou každej ženy, či a ako dlho chce dojčiť. Nerozumiem však, že kým nikto nerieši, ak vidí trojročné dieťa s fľašou, mnohým prekáža trojročné dieťa na matkinom prsníku. Ba čo trojročné, v nedávno medializovaných prípadoch mali ľudia výhrady k tomu, že ženy dojčili na verejnosti svoje ročné či dvojročné deti.

Samozrejme, dojčiť staršie deti, a dokonca na verejnosti, nie je v našej spoločnosti už dlhé desaťročia bežné. Nie je však lepšie, ak matka ponúkne trojročnému dieťaťu prsník než aby ho nechala kričať alebo sa hádzať o zem v obchode, keď mu niečo nie je po vôli? Okoloidúci sa pohoršujú v oboch prípadoch, nad dojčiacou ženou však viac. Pritom by stačilo tak málo – nechať to skrátka na matku.

Teda zhrnuté: Uvítala by som viac rešpektu. Alebo aspoň nevšímavosti.“

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >