Čo najlepšie zaženie smäd? Rozhodne to nie sú chladené nápoje

pt, TASR, 15. júla 2021 o 04:52

Ak by ste mali povedať ideálne osvieženie v letnej horúčave, čo vám napadne ako prvé? Chladená perlivá minerálka, drink či čaj s kockami ľadu? V skutočnosti smäd najlepšie zaženú nesladené nápoje vlažnej teploty.

Chladená a perlivá, môže byť niečo osviežujúcejšie? Rozhodne áno.

Foto: shutterstock.com

Napokon, vlažný čaj pijú aj beduíni, ktorí dokážu zvládnuť naozaj extrémne páľavy, a dôvod nie je ten, že na púšti nemajú chladničku. Ľudský organizmus v teple lepšie znáša nápoje, ktoré majú teplotu primeranú prostrediu, než extrémy. Napokon, mnohým sa to na zdraví aj rýchlo prejaví bolesťami hrdla či „chytenými“ hlasivkami.

„Ľadové nápoje dráždia hlasivky, sliznica sa poškodzuje, mení sa prekrvenie hlasivky a môže nastať zápal. Najprv je to iritácia hlasivky tým chladom, môžu nastať zápalové zmeny a toto je nepríjemné. U človeka sa to prejaví tak, že keď je tá hlasivka iritovaná, dráždená, mení sa charakter hlasu, je zachrípnutý,“ vraví ORL lekárka MUDr. Valéria Doláková z Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Na zahnanie smädu odporúča vodu alebo nesladené čaje, a to vlažné alebo izbovej teploty. „Rozhodne nie ľadové nápoje, ani také, ktoré boli len pred malou chvíľou vytiahnuté z chladničky,“ dodáva.

„Po ľadovom nápoji zmení hlasivka svoju hmotu, je opuchnutá a tým pádom sa mení zafarbenie hlasu, človek je zachrípnutý, ale nemusí tam byť ešte zápal. Je to len iritácia, ale keď sa pridruží dráždenie na kašeľ, vykašliavanie hlienov, bolesti hrdla, tlak v krku, tam už je zápal a vtedy potrebujeme lekára,“ dodala.

Pri prvých ťažkostiach, kedy zaznamenávame len stratu hlasu alebo zachrípnutie, pomáhajú teplé obklady, normálny pitný režim, vlažné nápoje, bylinkové čaje, voľnopredajné lieky, homeopatiká, kalciový sirup alebo produkt s kyselinou hyalurónovou, ktorá zvlhčuje hlasivky.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >