Čierna dodávka unáša pod Tatrami deti. Nehorázna lož, hnevá sa polícia

gb, TASR, 17. januára 2019 o 10:01

Na Slovensku sa masovo šíri poplašná správa o tom, že sa unášajú deti v obci Toporec v okrese Kežmarok, ale aj inde pod Tatrami. Polícia tvrdí, že ide o úplný nezmysel. Informácie preverila, žiadny únos sa nepotvrdil. Našli aj autorku hoaxu, tá mala vypovedať, že správu vytvorila, aby ochránila svojich súrodencov. Rodičia sa teda o svoje deti báť nemusia.

Správu o únosoch detí považuje polícia za hoax.

Foto: Shutterstock.com

V hoaxe sa píše o čiernej dodávke, ktorá sa pohybuje v obciach pod Tatrami, ľudia na sociálnych sieťach v komentároch hovorili hlavne o Toporci (okres Kežmarok), Podhoranoch (okres Kežmarok), Spišskom Štvrtku (okres Levoča), ale aj iných miestach. V aute mali sedieť dve ženy a jeden muž, ktorí deti lákali dovnútra a unášali ich. Polícia zadržala ženu, ktorá príspevok publikovala na sociálnych sieťach. Vypovedala, že sa bála o svojich súrodencov, preto hoax šírila.

„Neskôr si uvedomila, že ide o hlúposť a príspevok zmazala," uviedla polícia. Ten sa však už začal šíriť medzi ostatnými používateľmi sociálnych sietí. Podľa polície rozširovanie hoaxov o únosoch detí nabralo v súčasnosti neúnosnú mieru: „Je načase, aby sa užívatelia sociálnych sietí nad sebou zamysleli."

Polícia vypátrala šíriteľku hoaxuPolícia zdôrazňuje, že k únosom maloletých a mladistvých osôb na území Slovenskej republiky nedochádza. Šírenie poplašnej správy je trestný čin, informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. „Najčastejšími dôvodmi nezvestnosti detí sú úteky z domu, úteky so starším partnerom a takzvané rodičovské únosy," zdôrazňuje Michal Slivka.

Dodáva, že v minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, keď maloleté osoby povedali svojim rodičom o osobách, ktoré ich mali volať do vozidla, avšak nikdy sa hrozba ani len pokusov o únos nepotvrdila. „Napriek tomu Policajný zbor takéto prípady nikdy nepodceňuje a z bezpečnostno-preventívneho charakteru o nich informuje. Z toho vyplývajú občasné upozornenia miestnych obyvateľov, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu," uviedol Slivka.

Polícia dementuje správy o únosochPolicajný zbor podľa jeho slov pristupuje k šíreniu akýchkoľvek hoaxov nekompromisne: „Potvrdzuje to nedávne zriadenie novej facebookovej stránky Hoaxy a podvody - Polícia SR. Pripomíname, že šírenie poplašnej správy je trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest až na dva roky, prípadne za istých podmienok až na osem rokov."Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >