Čas na zmenu? Príspevok pri narodení dieťaťa sa nezvýšil už 12 rokov, dosahuje tri štvrtiny priemernej mzdy

SITA, pt, 22. júla 2020 o 05:13

Pri svojej výške prekračujúcej 800 eur bol a stále je príspevok pri narodení dieťaťa považovaný priam za kráľovskú dávku: Jeho reálna hodnota však každým rokom klesá, ako upozornili štátom nominovaní ekonómovia v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, nezvýšil sa už 12 rokov.

Je 830 eur od štátu dostatočná alebo nízka podpora rodiny pri narodení dieťaťa?

Foto: shutterstock.com

„Príspevok pri narodení a príplatok k nemu nebol zvýšený už od roku 2008 a jeho podiel k priemernej mzde klesol na 75 %," uviedla rozpočtová rada na sociálnej sieti.

Príspevok, ktorý má pomôcť rodičom zvládnuť zvýšené výdavky súvisiace s narodením dieťaťa, zaviedla v roku 1999 prvá vláda Mikuláša Dzurindu. Bol nízky, jeho úroveň dosahovala zhruba 30 % aktuálnej priemernej mzdy. V rokoch 2007 a 2008 sa však za vlády Roberta Fica príspevok výrazne zvýšil, a to zavedením príplatku k nemu. „V tom čase príspevok pri narodení bol na úrovni takmer 120 % z priemernej mzdy," konštatuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
To však bolo až doteraz jeho posledné zvýšenie. Príspevok pri narodení dieťaťa totiž na rozdiel od prídavkov na deti alebo rodičovského príspevku nie je naviazaný na rast životného minima, teda jeho suma nerastie automaticky so zvýšením životného minima.

„Zákon obsahuje len formuláciu, že sumu príspevku môže k 1. septembru kalendárneho roka zvýšiť vláda Slovenskej republiky nariadením," uviedla rozpočtová rada. A tú vládni politici už 12 rokov prehliadajú. Bude vláda Igora Matoviča výnimkou?

Príspevok pri narodení dieťaťa

Štát touto dávkou prispieva na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca. Výška je 829,86 eura, ak ide o prvé až tretie dieťa, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní. Na každé ďalšie dieťa, a rovnako na dieťa, ktoré sa nedožilo 28 dní, sa vypláca 151,37 eura. Pri dvojičkách, trojičkách atď. rodič dostáva príspevok zvýšený o 75,69 eura na každé dieťa.


ANKETA:

Mal by štát zvýšiť príspevok pri narodení dieťaťa?

83,8%16,3%0,0%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Čo nás čaká o 30 rokov? Pribudne penzistov, vzdelaných i ľudí bez práce

  Čo nás čaká o 30 rokov? Pribudne penzistov, vzdelaných i ľudí bez práce

  Odchod dnešnej silnej generácie štyridsiatnikov, takzvaných Husákových detí do penzie sa prejaví aj na trhu práce. Ekonomickí analytici očakávajú popri starnutí obyvateľstva aj zvyšovanie jeho vzdelanostnej úrovne a paradoxne i nárast nezamestnanosti.

 • Obrázok S interrupciami dajte pokoj, nechajte to na ženy, odkazujú Slovenky politikom

  S interrupciami dajte pokoj, nechajte to na ženy, odkazujú Slovenky politikom

  Sprísnenie podmienok interrupcií, ktoré včera poslanci v Národnej rade posunuli do ďalšieho rokovania, pobúrilo slovenské ženy. Väčšina z tých, ktoré sme oslovili v ankete, s úpravami nesúhlasí a politikom posiela jasný odkaz: Venujte sa podstatným témam, rozhodovanie o nás nechajte na nás.

 • Obrázok Sociologička Silvia Porubänová: Rodina na Slovensku potrebuje na dôstojný život dva plné príjmy

  Sociologička Silvia Porubänová: Rodina na Slovensku potrebuje na dôstojný život dva plné príjmy

  Niekedy panovala predstava, že najohrozenejší sú na Slovensku seniori. Najohrozenejšie sú však jednorodičovské domácnosti a mnohodetné rodiny. Sociologička a dlhoročná riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvia Porubänová, ktorú minister práce nedávno odvolal z funkcie v relácii Ide o pravdu hovorí aj o tom, aká je slovenská rodina a aký dopad na ňu bude mať koronakríza.

 • Obrázok S prázdninami zaniká pandemické ošetrovné

  S prázdninami zaniká pandemické ošetrovné

  Rodič, ktorý pre začiatok školských prázdnin končí s poberaním dávky OČR, nemusí voči Sociálnej poisťovni urobiť žiadne kroky, ani nič oznamovať.

 • Obrázok Veľký prehľad. Aké peniaze môžu rodičia dostať od štátu

  Veľký prehľad. Aké peniaze môžu rodičia dostať od štátu

  Júlový nárast životného mimima zvýši aj viaceré dávky pre rodičov. Tie sa zmenia ale až v budúcom roku, kedy možno očakávať aj ďalšie úpravy štátnej podpory pre rodiny. Vláda Igora Matoviča vo svojom programovom vyhlásení spomína viaceré nové príspevky. Na čo všetko majú rodičia dnes nárok a o akej ďalšej podpore sa uvažuje? Prinášame vám veľký prehľad.

 • Obrázok Nezvestné deti na Slovensku: Najčastejšie miznú teenageri, nenájde sa každé desiate

  Nezvestné deti na Slovensku: Najčastejšie miznú teenageri, nenájde sa každé desiate

  „Bola to chvíľa. Pristavila som sa v hypermarkete pri jednom zo stánkov, s predavačkou sme si vymenili pár viet... Keď som sa zvrtla na odchod – sedemročnej dcéry nikde. Prepadol ma strach, roztriasli sa mi ruky. V dave som ju nevidela, okoloidúci tiež krútili hlavami. Nie, nevideli žiadne dievčatko. Rozbehla som sa na informácie. Tu som stretla pani, ktorá tak isto práve hľadala svojho syna.

 • Obrázok Rodičia dostanú na deti od štátu viac peňazí

  Rodičia dostanú na deti od štátu viac peňazí

  Vyššie prídavky, rodičovský príspevok, daňový bonus i náhradné výživné. Viaceré dávky pre rodičov pôjdu hore po tom, čo sa od 1. júla zvýši životné minimum.

Ďalšie články v rubrike >