Ako dohnať zameškané. Opakovať ročník alebo učiť aj v sobotu?

Silvia Bodláková, učiteľka, 10. januára 2021 o 04:29

Silvia Bodláková je dlhoročná učiteľka matematiky a informatiky na základnej škole Tilgnerova v Bratislave a súčasné dištančné vzdelávanie nepovažuje za dostatočné. Žiaci učivo neovládajú v požadovanej kvalite, mnohí sa dokonca neučia takmer vôbec. V našej rubrike Tento týždeň píše sa zamýšľa nad tým, ako deficit dobehnúť a vôbec sa neobáva nepopulárnych riešení.

Silvia Bodláková poažuje za dôležité, aby žiaci neprechádzali do ďalšieho ročníka bez primeraného absolvovania tohtoročného učiva.

Foto: archív Silvie Bodlákovej

Opakovať ročník? Prečo nie? Na základných školách by som vôbec neváhala, a rovnako aj pre prvákov na strednej škole. Prečo? Vysvetlím.

Už minulý rok bol pre väčšinu rodín náročný, doslova šok. Zrazu zostali spolu doma, celé dni. Učilo sa na diaľku, cez internet. Rodiny museli dokúpiť prístroje, priplatiť internet, a v mnohých prípadoch aj zistiť, na čo všetko počítač slúži, lebo ho dovtedy používali len na určité činnosti.

Ani to však nestačilo, najväčší problém bol, a trvá dodnes, že rodič nie vždy vládal dohliadať na svoje dieťa, aby sa napojilo na on-line hodinu a riadne sa učilo. Bol v práci, mal iné povinnosti... Prípadne sú rodiny zo slabšieho sociálneho prostredia, keď naozaj nedokázali dieťaťu pomôcť, lebo tomu jednoducho nerozumeli.

Výsledkom bolo, že dieťa sa nezúčastnilo na vyučovaní vôbec, prípadne neraz ho absolvovalo ležiac v posteli a nevnímalo hodinu, aj keď priamo nezaspalo.

Nesamostatnosť je prekážkou v učení

Ďalším faktorom, ktorý sa negatívne prejavuje aj na kvalite domácej výuky je, že mnohé deti nie sú vedené k samostatnosti.

Dokonca ešte aj v šiestej triede mám žiakov, ktorým musí napríklad mama baliť tašku, lebo to proste nevedia. Čomu to pripísať? Okolie je podľa mňa často veľmi benevolentné, nedôsledné. Neraz počúvam, že veď sú ešte deti, ešte vyrastú. Nemám však pocit, že dostávajú vhodné príklady, aby z toho naozaj vyrástli. Filmy a seriály, ktoré sledujú v televízii, ich určite vhodne nevyformujú. A hýčkanie v rodine tiež nie.

Akoby sme zabúdali, že aj prísnosť a poriadok patria k životu. Podľa mňa klasické pracovné vyučovanie chýba nielen v škole, ale deti už ani doma veľmi nerobia praktické veci. Pritom práve tam by mal byť základ. Podieľať sa na každodenných činnostiach v domácnosti, mať svoje povinnosti, rozprávať sa navzájom... Omnoho jednoduchšie sa mi učí matematika deti, ktoré doma niečo robia, s ktorými sa rodičia rozprávajú.

Učiť sa je ťažké aj v škole

Na dnešnú dobu doplácajú aj deti s poruchami učenia ako dyskalkúlia či dyslexia, deti so zníženou inteligenciou (v rámci integrácie ich máme na školách tiež dosť) alebo s Aspergerovým syndrómom. Ako im teraz môže pomôcť asistent, ak ho vôbec majú? V škole sa tieto deti boria a snažíme sa ich posunúť.

Nie každý rodič je stavaný na pomoc dieťaťu, aj keď ho naozaj má rád a urobil by pre neho všetko. Veľa z nás vie, že učiť sa s vlastným dieťaťom je niekedy obrovský problém. Po prvom učení doma mi jedna mamička napísala pár slov v zmysle „Teraz som pochopila, že moje dieťa nie je také geniálne ako som si myslela.“ Koľko takých rodičov je dnes na Slovensku? Koľko z nich si to vôbec vie povedať a koľko z nich si dokáže uvedomiť, že podobne náročne sa dieťa učí aj v škole?

Nebojme sa

Vzhľadom na vyššie uvedené som celkom jednoznačne za zopakovanie ročníka. Nebolo by to v dejinách prvý raz. Vedľa nás býva napríklad manželský pár, ktorý si ešte pamätá vojnové časy. Stará pani rozprávala mojej dcére, aké to bolo, keď chodili za vojny do školy. Tiež si zopakovali ročník, respektíve sa po roku vrátili do toho istého. A boli radi. Výnimočné časy, podobne (aj keď inak) ako dnes.

Inšpirujúc sa povojnovými časmi vidím ešte jedno riešenie: Prečo by jeden školský rok nemohli chodiť deti do školy aj v sobotu? Veď ide o to, aby dobehli učivo – preopakovali a docvičili. Viem aj od starej mamy, že po vojne boli na všetkých omnoho väčšie nároky. Všetci si uvedomovali, že inak nevybudujú to, o čo počas vojny prišli. A tak by to mohlo byť aj teraz po skončení tohto hektického obdobia.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTento týždeň píše - ďalšie články

 • Obrázok Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Aj rodičia sú dnes v prvej línii. Máme na mysli prvú líniu stresu a povinností. Učiť sa doma s deťmi, starať sa o domácnosť, variť i viackrát denne, do toho samozrejme vykonávať svoje zamestnanie. Niet sa čo čudovať, že veľa mám, ale i otcov je na pokraji psychického zrútenia. Obľúbená psychologička Mária Tóthová Šimčáková má však zopár dobrých rád, ako tomu predísť. Prečítajte si jej článok v našej pravidelnej sobotňajšej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Každý z nás je pre svoje dieťa najlepším rodičom, treba len nájsť sebaistotu

  Každý z nás je pre svoje dieťa najlepším rodičom, treba len nájsť sebaistotu

  Byť rodičom nás nik neučil, a hoci nám veľa napovedajú naše inštinkty, nie vždy dokážeme reagovať tak, ako by sme si želali. Rád a odporúčaní je plný internet, tie sa však nedajú vždy zovšeobecňovať. Najdôležitejšie je nájsť odpovede v sebe, objaviť vlastnú silu a rodičovské kompetencie. K tomu má pomôcť rodičovský koučing. Ako funguje, vysvetľuje koučka Katarína Winterová z portálu mamedeti.sk v našej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Tento týždeň píše Eva Marková: Vakcína ľudskosti

  Tento týždeň píše Eva Marková: Vakcína ľudskosti

  „Hádam všetci vo vakcíne vidíme spásu a želáme si, aby bolo všetko po starom. Ale... nestane sa tak," je presvedčená predsedníčka neziskovej organizácie Jeden rodič Eva Marková. Prečítajte si jej nový príspevok v našej každotýždňovej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Pomáha rozvoju mozgu, chráni pred cukrovkou Čo zistili vedci v tomto roku o dojčení?

  Pomáha rozvoju mozgu, chráni pred cukrovkou Čo zistili vedci v tomto roku o dojčení?

  Dojčenie zlepšuje zdravie nielen bábätkám, ale aj ich matkám. Hoci existuje stáročia, vedci stále objavujú jeho nové a nové prínosy. Čo všetko zistili v tomto roku, približuje v pravidelnej rubrike ahojmama.sk Tento týždeň píše podpredsedníčka OZ MAMILA Andrea Poloková.

 • Obrázok Tento týždeň píše Veronika Velez Zuzulová: Vážme si, že sme zdraví a spolu

  Tento týždeň píše Veronika Velez Zuzulová: Vážme si, že sme zdraví a spolu

  Vianoce mali pre lyžiarku Veroniku Velez Zuzulovú vždy špecifickú príchuť. Ako špičková pretekárka mávala na Štedrý deň neraz ešte i kondičný tréning a na Štefana sa už cestovalo na preteky. Ako vníma najkrajšie sviatky dnes ako mama a čo si myslí o tohtoročných obmedzeniach slobody pre koronavírus? O tom všetkom v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Liečivá moc rozprávky. Ako ňou zahojiť rany na detskej duši

  Liečivá moc rozprávky. Ako ňou zahojiť rany na detskej duši

  Teraz prichádza ideálny čas. Koncoročné sviatočné stíšenie vytvára priestor na to, aby sme sa viac venovali jeden druhému, viac sa rozprávali, počúvali a aj si čítali. Čítať deťom odporúčajú jednoznačne všetci odborníci. O sile rozprávky a jej pôsobení na detskú dušu je aj dnešný príspevok klinickej psychologičky Lýdie Adamcovej v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše. „Čítajte však deťom preto, že naozaj chcete, nie preto, že sa to má,“ pripomína.

 • Obrázok Eva Labusová: „Ako deti motivovať k žiaducemu správaniu.“

  Eva Labusová: „Ako deti motivovať k žiaducemu správaniu.“

  „Rodič by nemal byť drábom, ktorý usmerňuje dieťa z pozície fyzickej sily a moci, ale múdrym a láskavým učiteľom, ktorý s taktom, dôslednosťou a porozumením ukazuje dieťaťu svet, pomáha mu objaviť jeho najvnútornejšie potreby a pritom stráži mantinely, vďaka ktorým dieťa prekoná prirodzené počiatočné narcistické obdobie a postupne vyspeje v sociálnu bytosť," uvádza v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše psychoterapeutka Eva Labusová.

Ďalšie články v rubrike >