Za obed, z ktorého sa žiak neodhlási, rodičia zaplatia

TASR, 21. septembra 2019 o 04:58

Dotácia na obedy, ktorá začala pre žiakov základných škôl platiť od začiatku septembra, sa vzťahuje na vydané jedlo. Každý obed, ktorý si žiak nepreberie a neodhlási sa z neho, budú musieť rodičia zaplatiť, potvrdil hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Obedy zadarmo nie sú tak celkom zadarmo.

Foto: Shutterstock.com


„Ak sa dieťa neodhlási z obeda, rodič bude musieť uhradiť celú hodnotu jedla. V takomto prípade dieťaťu nepatrí dotácia na stravu, pretože neodobralo obed, čo je jednou zo zákonných podmienok pre poskytovanie tejto dotácie," ozrejmila pre Alena Madzinová zo Školského úradu vo Veľkom Slavkove v okrese Poprad, ktorý poskytuje odbornú a poradenskú činnosť pri zabezpečovaní preneseného výkonu štátnej správy na úseku školstva 23 základným školám podtatranského regiónu.

Madzinová podotkla, že spôsob úhrady za neodobratý obed si musí určiť škola, respektíve zriaďovateľ. „Vo väčšine prípadov budú zariadenia školského stravovania vyberať zálohové platby vo výške 20 eur," uviedla. Podľa Madzinovej je dôležité, aby školy dôkladne rodičom a deťom vysvetlili podmienky poskytovania dotácie.

Po obedoch zadarmo, na ktoré majú od 1. januára nárok deti v materských školách, od 1. septembra dostávajú dotáciu na stravu aj žiaci základných škôl. Od začiatku školského roka tak každý žiak dostáva denne na stravu 1,2 eura. Dotácia je určená iba na jedlo, nie sú v nej započítané režijné náklady.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >