Vyučovanie vonku by mohlo znížiť riziko nákazy na školách

TASR, 8. februára 2021 o 04:06

Prenesenie časti vyučovania von, do blízkeho okolia školy, je jednou z možností, ako jednoducho a prakticky zabezpečiť vysoký hygienický štandard počas výučby. Tvrdí to nezisková organizácia Živica.

Učenie vonku by pomohlo znížiť riziko infekcie.

Foto: Robo Hakl, Pravda

Lekári a epidemiológovia už od jarného nástupu epidémie zdôrazňujú potrebu pravidelného a bezpečného pobytu na čerstvom vzduchu, ktorý posilňuje imunitu a má pozitívny vplyv aj na ľudskú psychiku. „Na základe niekoľkoročných skúseností s projektmi zameranými na učenie vonku sme presvedčení, že veľká časť vyučovania na našich základných školách sa dá bez väčších prekážok preniesť do vonkajšieho prostredia, ktoré je aktuálne hygienickejšie ako celodenný pobyt v triede," uviedla riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Ivana Poláčková.

Živica realizuje outdoorové projekty združené v platforme Hurá von, ktoré na školách využívajú ako exteriérovú učebňu napríklad školskú záhradu, ovocný sad alebo les. Na vyučovanie však podľa neziskovej organizácie postačí aj sídliskový trávnik či asfaltové ihrisko. Hlavnou výhodou výučby vonku je okrem komplexného pochopenia učiva pomocou priameho zážitku aj rozvoj ďalších zručností u detí.

„Radi by sme učiteľov podporili v tom, aby si vyučovanie vonku v rámci svojich predmetov vyskúšali a objavili jeho výhody. Teraz je na to tá najvhodnejšia doba - deti sedeli celé týždne doma a zážitkové učenie vonku im pomôže uľahčiť prechod od domáceho učenia naspäť do kolektívu a rovnako posilní aj ich imunitu," doplnila Poláčková. Prekážkou podľa nej nie je ani aktuálne chladné počasie, stačí vonku vhodne striedať statické aktivity s dynamickými. Počas slnečných dní by ale časť vyučovania určite mala prebiehať vonku, na čerstvom vzduchu.

Od pondelka sa môže obnoviť vyučovanie v materských školách, špeciálnych materských školách a materských školách pri zdravotníckych zariadeniach. Do škôl sa môžu vrátiť aj školáci na prvom stupni základných škôl či na základných školách na druhom stupni pre skupiny jedného pedagogického zamestnanca a najviac piatich žiakov, ak podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu.

Školáci môžu opäť zasadnúť aj do lavíc v základných školách pri zdravotníckych zariadeniach, špeciálnych základných školách, stredných zdravotníckych školách. Vrátiť sa budú môcť od tohto dátumu aj žiaci v končiacich ročníkoch stredných škôl. Rovnako to bude možné aj v stredných školách, okrem posledných ročníkov pre skupiny jedného pedagogického zamestnanca a najviac piatich žiakov, ak podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu, ale aj v stredných školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, odborných učilištiach a praktických školách.

Mnohé školy však zostanú zatvorené. Tam, kde to neumožňuje zlá epidemiologická situácia, sa zriaďovatelia škôl rozhodli nechať ich aj naďalej zatvorené.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >