Viete čítať slogany na potravinách? Čo znamená „vláknina navyše“ alebo „bez pridania cukru“?

pt, 8. apríla 2022 o 04:20

Čím lepšie a užitočnejšie to vyzerá, tým ochotnejšie kupujeme. Výrobcovia to veľmi dobre vedia a tak sa nás snažia presvedčiť, že práve tie ich potraviny sú pre človeka prospešnejšie než ostatné podobného druhu. Nie je však všetko zlato, čo sa blyští.

Čítať etikety na potravinách sa oplatí, hoci to môže byť najmä pri veľkých nákupoch s deťmi náročné.

Foto: shutterstock.com

Viaceré reklamné slogany síce znejú naozaj skvele, a hoci nie sú vyslovene zavádzajúce, treba myslieť na to, že sú to len slogany, ktoré nás majú nalákať na kúpu hoci i drahších výrobkov. A niekedy trošku nepresné možno aj sú. Alebo aspoň neopisujú celú realitu.

Čo teda znamená, ak si na výrobku prečítate:

„S nízkym obsahom kalórií“

Treba sa pozrieť, na aké množstvo jedla či nápoja sa prepočet vzťahuje. Niekedy sa totiž stáva, že „nízky obsah kalórií“ má len určitá porcia, nie celý výrobok. O naozaj nízkom obsahu kalórií možno hovoriť vtedy, ak na 100 ml pripadá menej než 20 kcal. Napríklad v prípade pomarančového džúsu sa tento marketingový slogan týka porcie menšej ako 50 ml.

„S prídavkom vlákniny“

Reklamné označenie časté napríklad pri smoothies, kde ale nemá prílišné opodstatnenie. Smoothies sa totiž (na rozdiel od džúsov) vyrába z celého ovocia alebo zeleniny. Tie tú samy o sebe veľmi bohatým zdrojom vlákniny, ktorá sa nachádza v dužine či šupke. Nie je preto nevyhnutné pridávať do výrobku ďalšiu vlákninu. Neraz tu teda ide len o marketingový ťah, keď sa v skutočnosti do výrobku pridá nepatrné množstvo vlákniny, ktorá na celkový obsah nemá zásadný vplyv.

„Bez pridaného cukru/bez prídavku cukru“

Do výrobku síce naozaj nemusí pridaný cukor, ale jeho jednotlivé zložky ho môžu obsahovať veľmi veľa. Napríklad v koncentrátoch, džemoch a podobne. Dôležitejšie než konštatovanie „bez pridaného cukru“ je teda sledovať množstvo cukru uvedeného v tabuľke výživových údajov. Ak to človek nechce s cukrom preháňať, hodnota sacharidov v stogramovom výrobku by nemala prekročiť 10 gramov.

„Spĺňa denné odporúčané množstvo ovocia/vitamínov a živín“

Časté znenie výživových odporúčaní, ktoré nájdete predovšetkým na džúsoch či smoothies. V skutočnosti príjem týchto živín a vitamínov odborníci odporúčajú predovšetkým z čerstvých, nespracovaných plodov, teda vrátane šupky a dužiny, ktorú skonzumujeme, ak normálne hryzieme ovocie či zeleninu. Práve v šupke a dužine býva často najviac vitamínov, minerálnych látok alebo vlákniny. Výrobky zo spracovaných plodov majú teda týchto látok často menej, dôvodom je práve ich spracovanie a sterilizácia pri vysokých teplotách, kde sa výživné látky ničia.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDomácnosť a varenie - ďalšie články

 • Obrázok 6x domáce zemiakové lupienky. Chrumkavá klasika i zdravšie verzie, zahryznite si!

  6x domáce zemiakové lupienky. Chrumkavá klasika i zdravšie verzie, zahryznite si!

  Zemiakové lupienky sú obľúbenou maškrtou, priznajme si, nepatria však k tým najvhodnejším potravinám. Najmä tie z obchodu obsahujú neraz množstvo umelých prísad a tukov. Ak obľubujete lupienky, skúste si urobiť ich kvalitnejšiu verziu doma.

 • Obrázok 11 najklikanejších receptov na voňavé zemiakové placky

  11 najklikanejších receptov na voňavé zemiakové placky

  Tá vôňa, ktorá sa šíri pri príprave zemiakových placiek, priláka do kuchyne celú rodinu. Aj vám sa stáva, že ich nestíhate piecť, tak rýchlo miznú ešte za horúca? Pripomeňte si toto obľúbené jedlo s naším rebríčkom najklikanejších receptov v histórii Varecha.sk. Tak čo, budú na večeru?

 • Obrázok FOTO Pamätáte? Mali ste to doma aj vy! Ako vyzerala typická domácnosť v 70. a 80. rokoch, ukazuje retro múzeum

  FOTO Pamätáte? Mali ste to doma aj vy! Ako vyzerala typická domácnosť v 70. a 80. rokoch, ukazuje retro múzeum

  V dobách socializmu toho veľa na trhu s nábytkom a bytovým vybavením nebolo, a tak skoro všetci mali doma tú istú obývaciu stenu či rovnaký typ kuchynskej linky. Tí starší preto určite v retro múzeu veľakrát vykríknu, že vystavenú vec veľmi dobre poznajú z domácnosti, ktorú viedli či kde vyrastali. A tí mladší možno prvýkrát vo svojom živote uvidia pevný telefón a poznajú, ako vyzerala detská izbička vtedajších detí, ich dnešných rodičov.

 • Obrázok 10x sólo pre karfiol

  10x sólo pre karfiol

  Všeličo sa dá pripraviť z karfiolu, nielen ho vypražiť v trojobale. A tieto recepty sú toho dôkazom!

 • Obrázok Džem bez chémie, ktorý sa neskazí. Sedem tipov na prírodné konzervanty aj s receptami

  Džem bez chémie, ktorý sa neskazí. Sedem tipov na prírodné konzervanty aj s receptami

  Džemy deti milujú, najväčším problémom tejto sladkej ovocnej pochúťky je, že má málo vitamínov (ničia sa dlhým varením), veľa cukrov a často i chemických konzervantov. Ako si uvariť aspoň trochu zdravší džem? Inšpirujte sa niektorým z našich tipov.

 • Obrázok Recept na víkend 3x voňavé jahody Hrnčeková bublanina, krém s mätou a jahodový likér

  Recept na víkend 3x voňavé jahody Hrnčeková bublanina, krém s mätou a jahodový likér

  Zahryznite sa do jahôd na tisíc spôsobov, teraz je ideálny čas. Ak chcete vyskúšať niečo nové než váš už osvedčený džem či zákusok, skúste niečo z našich tipov. Rýchla bublanina, lahodný krém či netradičný likér.

 • Obrázok 10x kuracie nugetky potešia aj vaše dietky

  10x kuracie nugetky potešia aj vaše dietky

  Kúsky dochrumkava vypraženého kuracieho mäsa, tie veru málokoho nechajú chladným. Kuracie nugetky sú bežnou súčasťou ponuky fastfoodových reťazcov a nájdeme ich aj ako polotovar v mraziacich boxoch. Ale ruku na srdce, domáce sú domáce. Je viacero možností ako ich pripraviť, tak niektorú vyskúšajte. Určite nimi potešíte aj svoje deti, napríklad ak ste ešte nestihli osláviť deň detí.

Ďalšie články v rubrike >