Video si môžete pozrieť vďaka spolupráci ahojmama.sk s laktačnou poradkyňou Janou Michálkovou. Pochádza z jej stránky www.dojcenie.eu.
Ing. Jana Michálková je poradkyňa pri dojčení. Poradenstvu sa venuje od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka, pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy. Rovnako neodporúča a odmieta používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Toto video poskytla bezplatne.
Komentár mamičky z videa
- ide o jej štvrté bábätko, vtedy približne štvortýždňpvé
(Zdroj www.dojcenie.eu, krátené)
Predtým som dojčila v perinke, čo bolo celé zle (ragády z nedostatočného prisatia mi ostali doteraz…), potom babätko naprieč, resp. poloha kolíska – skoro som prišla o chrbát, poležiacky – zápaly z nedostatočného vyprázdnenia
Teraz „opičia poloha“ – pre mňa veľmi pohodlná: v noci v posteli mám za chrbtom vankúš a pod hlavou menší, ruku mám podloženú tiež vankúšikom a spím a dojčím zároveň bez strachu, že by mi bábo spadlo alebo sa zošmyklo, lebo je vlastne hlavička aj celý bok chrbátika podopretý. Cez den sa stačí len oprieť a jednu nohu pokrčiť, bábo mi sedí na druhej
Bábätko prirodzene otvára veľké ústočká, brada je hlboko zaborená v prsníku a vďaka tomu bábätko ľahko pije a zároveň sú bradavky chránené
Keďže je nalepené na mamu, tak pri papaní bradičkou stláča spodok prsníka a tým si spúšťa krásne mlieko, tvorilo sa mi hneď od začiatku viac mlieka ako pri iných polohách
Prsník vždy vyprázdni a odgrgne si ešte na ňom
Vidíme sa do očí - malá mi všeličo hmká a brumká a smejká sa na mňa očami, keď jej niečo zase rozprávam ja
Ako bábätko správne priložiť v polohe pololežmo:
- Pri dojčení nepoužívať ortopedické nohavičky
– Pri začiatkoch dojčenia je ideálne byť v kontakte koža na kožu (prsia bez podprsenky, dieťatko iba v plienočke). Toto aktivuje reflexy dieťatka a zároveň pomáha mamičke pri manipulácii
– Bábätko je v plnom kontakte bruško na bruško
– Končatiny sú uvoľnené, rúčky okolo prsníka
– Brada je zaborená do prsníka, noštek voľný (niekedy treba pomôcť uvoľneniu nošteka podvihnutím prsníka)
– Ruka bližšie ku bábätku objíma dieťatko a robí „zábradlie“, aby sa hlavička opierala uškom o rameno a neprepadla sa na stranu
Ideálne je, ak nič také vôbec nepotrebujete a bábätko si pije z prsníka materské mlieko kedy koľko potrebuje. Najmä v začiatkoch má však viacero žien problémy s dojčením a vtedy vyvstáva otázka, ako bábätko dokrmovať.
Poznáte to, obchodníci by vám predali najradšej všetko, čo majú v ponuke. Rodičia bábätiek sú pre nich vďačný objekt, keďže pre svoje dieťa chcú to najlepšie a bez skúseností často netušia, čo všetko je potrebné a čo nie.
Tiež ste sa s tým stretli? Obmedzený jedálniček, vyhýbanie sa stresom a množstvo ďalších pokynov pre ženu, ktorá dojčí svoje dieťa. Pri príležitosti Európskeho týždňa dojčenia, ktorý je práve teraz, prinášame päť najčastejších mýtov, s ktorými sa ženy stretávajú.
Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.
Niektorí rodičia ich považujú za základ novorodeneckej výbavy. Dôvody sú rôzne: Aby bábätku nebolo zima, aby sa nepoškrabalo, aby neochorelo – skrátka aby malo všetok potrebný komfort. Potrebujú však bábätká rukavičky, ponožky a čiapku naozaj?
Že bábätká ešte dokopy nič nevnímajú? Iste, väčšinu času prespia, nevedia rozprávať a svoje potreby vyjadrujú najzreteľnejšie plačom. Už v troch mesiacoch však dokážu napodobňovať ostatných – od grimás až po zvuky, ako toto trojmesačné dievčatko na VIDEU.
Počet výhradne dojčených detí pri odchode z pôrodnice klesá, preto sa české ministerstvo zdravotníctva rozhodlo zakročiť. Chce, aby nemocnice viac pomáhali ženám s dojčením a chránili ich pred marketingovými praktikami výrobcov umelého mlieka, cumlíkov a iných produktov.