Video si môžete pozrieť vďaka spolupráci ahojmama.sk s laktačnou poradkyňou Janou Michálkovou. Pochádza z jej stránky www.dojcenie.eu.
Ing. Jana Michálková je poradkyňa pri dojčení. Poradenstvu sa venuje od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka, pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy. Rovnako neodporúča a odmieta používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Toto video poskytla bezplatne.
Komentár mamičky z videa
- ide o jej štvrté bábätko, vtedy približne štvortýždňpvé
(Zdroj www.dojcenie.eu, krátené)
Predtým som dojčila v perinke, čo bolo celé zle (ragády z nedostatočného prisatia mi ostali doteraz…), potom babätko naprieč, resp. poloha kolíska – skoro som prišla o chrbát, poležiacky – zápaly z nedostatočného vyprázdnenia
Teraz „opičia poloha“ – pre mňa veľmi pohodlná: v noci v posteli mám za chrbtom vankúš a pod hlavou menší, ruku mám podloženú tiež vankúšikom a spím a dojčím zároveň bez strachu, že by mi bábo spadlo alebo sa zošmyklo, lebo je vlastne hlavička aj celý bok chrbátika podopretý. Cez den sa stačí len oprieť a jednu nohu pokrčiť, bábo mi sedí na druhej
Bábätko prirodzene otvára veľké ústočká, brada je hlboko zaborená v prsníku a vďaka tomu bábätko ľahko pije a zároveň sú bradavky chránené
Keďže je nalepené na mamu, tak pri papaní bradičkou stláča spodok prsníka a tým si spúšťa krásne mlieko, tvorilo sa mi hneď od začiatku viac mlieka ako pri iných polohách
Prsník vždy vyprázdni a odgrgne si ešte na ňom
Vidíme sa do očí - malá mi všeličo hmká a brumká a smejká sa na mňa očami, keď jej niečo zase rozprávam ja
Ako bábätko správne priložiť v polohe pololežmo:
- Pri dojčení nepoužívať ortopedické nohavičky
– Pri začiatkoch dojčenia je ideálne byť v kontakte koža na kožu (prsia bez podprsenky, dieťatko iba v plienočke). Toto aktivuje reflexy dieťatka a zároveň pomáha mamičke pri manipulácii
– Bábätko je v plnom kontakte bruško na bruško
– Končatiny sú uvoľnené, rúčky okolo prsníka
– Brada je zaborená do prsníka, noštek voľný (niekedy treba pomôcť uvoľneniu nošteka podvihnutím prsníka)
– Ruka bližšie ku bábätku objíma dieťatko a robí „zábradlie“, aby sa hlavička opierala uškom o rameno a neprepadla sa na stranu
„A priberá? Nejako sa mi nezdá. Nie je bábätko príliš spavé? No nič, urobíme skúšku dojčenia.“ Dodnes si pamätám, ako sa mi stiahol žalúdok a márne som sa pokúšala doktorku presvedčiť, že dojčenie v našom prípade funguje, syn pije dostatočne a teraz skrátka spí. Čo ak pri tej skúške náhodou nevypije dosť a začnú mi nanucovať dokrmovanie? Bolo to veľmi nepríjemné.
Môžu ženy, ktoré dojčia, jesť na Vianoce kapustnicu? Alebo by sa radšej mali obmedziť, aby dieťatko nebolelo bruško? Kyslá kapusta zvykne bývať medzi prvými na zozname nežiaducich potravín pre dojčiace ženy. Oprávnene?
Dojčenie niekedy bolí, pretože dieťa má pod jazykom vrodenú anomáliu, ktorá znemožňuje správne prisatie na prsník. Riešením je jednoduchý zákrok, ktorý umožní jazyku bábätka normálny rozsah pohybu. Ako zistíte, či je nevyhnutný?
Niektoré deti kúpanie milujú, pri niektorých sa to nezaobíde bez plaču. Bábätko netreba kúpať každý deň, raz za čas predsa len áno a tu sú rady, ako to zvládnuť bez toho, aby dieťa cítilo stres.
Všetci sme boli bábätkami, a predsa sme pri nich často bezradní. O „výchove“ bábätiek sa totiž v priebehu posledných desaťročí rozmohlo množstvo mýtov, ktorým mnohí uverili a posúvajú ich ako „múdre rady“ babičiek ďalej. Neraz však ide o omyly, ktoré v deťoch zanechávajú dlhodobé negatívne stopy.
„To by nemalo robiť. Musí sa to odnaučiť!“ Aj vy počúvate, prípadne ste počúvali takéto vety, často dopĺňané radami, že dieťaťu treba dať cumlík, prípadne namáčať pršteky do pepru, aby s tým prestalo?
Ideálne je, ak nič také vôbec nepotrebujete a bábätko si pije z prsníka materské mlieko kedy koľko potrebuje. Najmä v začiatkoch má však viacero žien problémy s dojčením a vtedy vyvstáva otázka, ako bábätko dokrmovať.