V základnej škole zrušili domáce úlohy

TASR, 16. februára 2023 o 04:50

Modernejší prístup k vyučovaniu, zníženie stresu žiakov z domácej prípravy. K februárovej škole bez domácich úloh pristúpila škola v Hlohovci práve z týchto dôvodov.

Domáce úohy len dobrovoľne (ilustračné foto).

Foto: shutterstock

V Základnej škole s materskou školou Koperníkova v Hlohovci sa rozhodli v mesiaci február dať domáce úlohy do roviny dobrovoľného precvičovania a upevňovania učiva. Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký je za to, aby deti čo najviac práce a vzdelávania urobili v škole, ale nie je za striktný zákaz domácich úloh.

Vo februári škola v Hlohovci neuvádza domáce úlohy do systému EduPage, žiaci si ich poznačia, prípadne nepoznačia do slovníčkov individuálne. Učitelia ich nebudú kontrolovať. „Môžu však byť obsahom preverovania vedomostí a ich plnenie sa pre vyučujúceho môže stať za vopred určených pravidiel jedným z kritérií hodnotenia žiakov,” uvádza sa na webe školy.

Základná škola zároveň poukazuje na to, že tento mesiac je pilotný a ukáže, koľko snahy a zodpovednosti je v žiakoch. Domáce úlohy plnia podľa ministra viacero účelov. Jedným z nich je, že dieťa potrebuje mať priestor i na individuálnu samostatnú prácu.

„Ten priestor môže mať aj v škole, to znamená, že potom ho nepotrebuje doma. Sú krajiny alebo školy, kde to tak robia, s tým, že deti dostávajú tento priestor priamo v škole,” poznamenal šéf rezortu školstva. Zároveň poukázal aj na susedné Rakúsko, kde sú deti dlhšie v škole popoludní.

Ďalším účelom domácich úloh je, že niektoré deti potrebujú viac času na to isté, čo iné dieťa urobí za polovičný čas. „Aby sa také dieťa nestratilo z peletónu, aby si dokázalo osvojiť potrebné zručnosti a vedomosti, môže potrebovať takúto individuálnu podporu,” vysvetlil minister školstva. Poukázal i na to, že niektoré školy už teraz poskytujú takýto priestor žiakom, napríklad v školskom klube detí.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

 • Obrázok Zviera v škole? A prečo nie! V Kostolnom chodí na vyučovanie psík

  Zviera v škole? A prečo nie! V Kostolnom chodí na vyučovanie psík

  Žiaci zo základnej školy v Kostolnom majú nezvyčajného spolužiaka, trojmesačného psíka Vilka. Patrí asistentke pedagóga Janke, ktorá ho cvičí pre potreby človeka so zdravotným postihnutím. Je miláčikom všetkých, vie vyčariť úsmev na tvári a šíri okolo seba dobrú náladu.

 • Obrázok Chvályhodná iniciatíva. Žiaci sa snažia obnoviť školskú autobusovú linku v Petržalke

  Chvályhodná iniciatíva. Žiaci sa snažia obnoviť školskú autobusovú linku v Petržalke

  Pred začiatkom pandémie jazdil po Petržalke školský autobus, ktorý rozvážal deti do viacerých základných a stredných škôl. S nástupom pandemických opatrení a uzatvorením škôl však linku zrušili. „Napriek tomu, že deti už viac ako rok chodia znova pravidelne do školy, školský spoj doteraz neobnovili. Snažíme sa to zmeniť, aby bola cesta do školy ekologickejšia a bezpečnejšia,“ uvádza iniciátor projektu, žiak Janko Ivičič.

 • Obrázok Ako vybrať tú správnu školu pre prváka. Prečo nedať na rady ostatných rodičov?

  Ako vybrať tú správnu školu pre prváka. Prečo nedať na rady ostatných rodičov?

  Termíny zápisov budúcich prváčikov do základných škôl sa blížia a ak ešte nemáte vybrané, kam bude váš potomok od septembra chodiť za vzdelaním, prečítajte si naše tipy, čo všetko je dobré zohľadniť.

 • Obrázok Dobrovoľníci doučujú deti, ktoré žijú len s jedným rodičom

  Dobrovoľníci doučujú deti, ktoré žijú len s jedným rodičom

  Dobrovoľníci z Bratislavského dobrovoľníckeho centra budú až do júna doučovať deti, ktoré pochádzajú z rodín s jedným rodičom. Nadviazaním spolupráce s neziskovou organizáciou Jeden rodič chce centrum reagovať na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu najčastejšie matiek, ktoré tvoria väčšiu časť jednorodičov na Slovensku.

 • Obrázok Žiaci sa môžu do konca marca prihlásiť do IQ olympiády

  Žiaci sa môžu do konca marca prihlásiť do IQ olympiády

  Žiaci druhého stupňa základných škôl a prvého stupňa osemročných gymnázií sa môžu v týchto dňoch prihlásiť do 12. ročníka súťaže IQ olympiáda, ktorú organizuje MENSA Slovensko. Registrácia sa končí 31. marca.

 • Obrázok Elitná slovenská škola pozýva budúcich prváčikov a ich rodičov na deň otvorených dverí

  Elitná slovenská škola pozýva budúcich prváčikov a ich rodičov na deň otvorených dverí

  Bratislavská Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, ktorá po celoplošnom meraní INEKO v minulom školskom roku obhájila v kategórii gymnázií prvenstvo v rebríčku najlepších slovenských škôl, pozýva záujemcov o prijatie do prvého ročníka na deň otvorených dverí.

 • Obrázok Aj za trojku možno dieťa pochváliť. Päť rád, ako zvládnuť polročné vysvedčenia

  Aj za trojku možno dieťa pochváliť. Päť rád, ako zvládnuť polročné vysvedčenia

  Trikrát hlboký nádych a výdych alebo to zvládate aj bez prípravy? Aj polročné vysvedčenia možno vytvoria v niektorých domácnostiach poriadne dusno. Aj keď sú to len čísla, navyše priebežné, podľa niektorých rodičov odzrkadľujú nedostatočnú snahu či schopnosti ich potomkov a cítia potrebu dať im to patrične najavo. Ak patríte medzi nich, odkaz psychológov je jednoznačný: Skúste inú reakciu.

Ďalšie články v rubrike >