Časti muriva niekdajšej mohutnej veže.
Foto: Boris MackoNie je opradený legendami, lebo sám je záhadou. Leží v Slanských vrchoch, vzdušnou čiarou niečo viac než kilometer od obcí Herľany a Vyšná Kamenica. Nad jeho históriou aj historici len krčia ramenami a vyslovujú predpoklady. Vieme o ňom pramálo, takmer nič.
Takto mohol hrádok Púch vyzerať.
Foto: slovenskehrady.skNa rozhraní 14. a 15. storočia sa obyvatelia z neznámych príčin presťahovali nižšie do údolia Kamenického potoka a založili Vyšnú Kamenicu. Dôvod? Neznámy, ale práve to môže naznačovať, že v tomto období hrad Púch zanikol – buď pre boje, alebo ho majitelia jednoducho opustili a s poddanými sa usadili nižšie pod Slanskými vrchmi. Rovnako z nám neznámych dôvodov zanikla aj dedina, ktorú neskôr zrejme nahradili Herľany a Kamenica.
Tak či onak, hrádok Púch je dodnes zaujímavé miesto. Zachovala sa hradná priekopa, ktorá je miestami impozantná. Podľa plošiny pred hradom možno usudzovať, že tam mohlo byť spomnínané predhradie a aj samotná obec Púch.
Čierna stavba?
Hrad dali postaviť Abovci, podľa dnešných merítok by šlo o čiernu stavbu. V stredoveku platilo, že stavbu akéhokoľvek šľachtického hradu musel povoliť kráľ. V prípade hrádku Púch sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou nestalo, keďže sa o ňom nezmieňujú žiadne písomné pramene. Hrádok bol jednoduchý, skladal sa z veže a paláca, ktoré obkolesoval oválny pás hradieb. Na mieste ešte stále vidno opracované kamene i zvyšky veľkej veže. Sklony svahov sú tu naozaj prudké, najmä zo západnej, východnej a sčasti južnej strany.Impozantná hradná priekopa je dodnes viditeľná.
Foto: Boris MackoPodľa údajov z knihy Encyklopédia slovenských hradov od Miroslava Plačeka a Martina Bónu mal hrádok rozmery 25 x 14 x 18 metrov. Spomínaná veža mala vnútorný priemer zhruba päť metrov, čo bolo dosť na to, aby sa v nej dalo aj bývať. Vedľa mohol byť murovaný vstupný objekt. Na mieste vstupu do hradu na severovýchode je doteraz priekopa široká približne 7 metrov. Jej hĺbka môže byť rovnaká.
Podľa Plačeka a Bónu je vzhľadom na skromné rozmery hrádku možné predpokladať, že za jeho vznikom bol rod Abovcov, presnejšie ich vetva z Drienova. Synovia Petra z Drienova si v roku 1283 rozdelili majetok. Okolie hradu dostal najprv varadínsky biskup Tomáš a potom jeho brat Ján. No aj Plaček a Bóna konštatujú, že o samotnom hrade písomné pramene mlčia. Preto sa nedá preukázať súvis s Herľanmi, ani Vyšnou Kamenicou. Práve v jej katastri sa zvyšky hradu nachádzajú.