Gýmeš je väčší než sa na prvý pohľad zdá. Pohľad na jeho zachovalejšie časti.
Foto: Patricia PoprockáDostať sa hore nie je zvlášť náročné, zhruba hodinka, ak sa vyberiete z dedinky Kostoľany pod Tribečom. Cestička vedie z väčšej časti lesom, v ktorom toho veľa neuvidíte, teraz na jeseň akurát tak nádherné farby lístia. Prechádzka medzi stromami je však v každom ročnom období povzbudzujúca.
Keď prídete do Sedla pod Gýmešom, napojíte sa na zelenú značku, ktorá vás dovedie na hrad. To pôjdete už po hrebeni, lúke, z ktorej sa už črtajú aj prvé výhľady dolu. Tie z hradu sú ale krajšie. Takže pekne postupujte nahor.
Hrad ponúka krásne výhľady. I cez okno.
Foto: Patricia PoprockáHrad postavili v druhej polovici 13. storočia a ešte v 18. storočí na ňom prebiehali stavebné úpravy, konkrétne pribudol kostol Sv. Ignáca a kaplnka Sv. Jána. Gýmeš je jedným z mála hradov, ktoré nevyhoreli ani ho nezničili vojaci. Obývaný bol do 19. storočia, kedy ho panstvo opustilo a ľudia ho jednoducho začali rozoberať pre svoje potreby. V tomto prípade napríklad strešnú krytinu na výstavbu cukrovaru v Jelenci. Hrad bez strechy je ako človek bez hlavy, úpadok potom nastal veľmi rýchlo.
Dnes je Gýmeš v opatere občianskeho združenia Castrum Ghymes, vďaka ktorému sa podarilo niektoré jeho časti aspoň konzervovať, stále je však čo robiť a niektorým častiam hrozí zrútenie.
Za vstupnou bránou vítajú návštevníkov takéto zrúcaniny.
Foto: Patricia PoprockáNávštevníci si môžu pozrieť múry niekdajších hradných palácov, hospodárskych budov i spomínaného kostola s kaplnkou. Najmä deti ocenia možnosť prezrieť si aj časť vnútorných priestorov, tma a nízky strop ich v detskej fantázii rýchlo premenia na tajné chodby alebo temnicu a dodajú hradu tú správnu romantiku.
Čo skrývaš, tajná chodba?
Foto: Patricia PoprockáAk si chcete hrad prezrieť poriadne a pokochať sa výhľadmi – na Tribeč, mestá i jadrovú elektráreň v diaľke, zaberie vám to ďalšiu hodinu, možno i viac. V peknom počasí si môžete posedieť na hradbách alebo na tráve pod stromami a vychutnať si príjemnú atmosféru hradu.
Takmer ako v kine.
Foto: Patricia PoprockáA prečo názov Gýmeš? Nevie sa to úplne presne. Podľa povesti môže byť názov odvodený od slova „dym“, podľa iných zdrojov zasa od slova „jeleň“, na jeho pomenovanie sa v starom Uhorsku údajne používalo slovo „gím“. Preto sa občas Gýmeš aj dnes zvykne nazývať aj hrad Jelenec, resp. Jelenecký hrad. Jelenec sa volá aj obec, z ktorej sa tiež na hrad dostanete.
Zvyšky kostola patria medzi najzachovalejšie časti zrúcaniny.
Foto: Patricia Poprocká