Tip na bezplatnú prehliadku: Za tajomstvami starej chemičky ukrytej v Malých Karpatoch

gb, 6. mája 2022 o 04:55

Región Trnava odštartoval sériu bezplatných prehliadok s názvom Nepoznané miesta. V máji návštevníkom predstavia jeden zo starých Pálffyovských statkov.

Chcete spoznať starú chemičku ukrytú v horách?

Foto: Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism

„Veľmi nás prekvapil obrovský záujem o prehliadku Podzemné mesto Trnava, ktorá sa konala uplynulú sobotu. Aj z tohto dôvodu už teraz pripravujeme ďalšiu, a to v sobotu 21. mája. Bude venovaná historickej chemickej továrni na Majdane neďaleko Horných Orešian,“ uvádza Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Chemická továreň bola založená Jozefom Pálffym v roku 1880, dnes je hodnotnou industriálnou architektonickou pamiatkou. Oblasť je momentálne využívaná ako rekreačná a je vhodná na prechádzky. Zároveň ňou vedú mnohé cyklocesty spájajúce obec Doľany s Vodnou nádržou Orešany alebo smerujúce do obce Smolenice.

„Mnohí ľudia vnímajú chemičku v útrobách Malých Karpát skôr rušivo, no ja im poviem viac o tom, aký význam zohrala v histórii panstva Jozefa Pálffyho, kde sa nachádzala úzkorozchodná železnica a robotnícke kolónie,“ hovorí Miroslav Beňák, architekt a člen Občianskeho združenia Čierne diery, ktorý bude prehliadku lektorovať. Ako dodáva, „zaujímavosťou je, že chemická továreň na Majdane pochádza zo skoršieho obdobia ako turisticky veľmi obľúbený Smolenický zámok“.

Prehliadka, ktorá sa konala minulú sobotu, ukázala taje trnavského podzemia.

Foto: Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism
Prehliadka bude tentokrát prebiehať mimo mesta Trnavy. „Jej začiatok je o 9:45 hod. a bude trvať približne tri hodiny. Čas sme prispôsobili spoju prímestskej autobusovej dopravy na trase Trnava – Horné Orešany, ktorý z Trnavy odchádza o 8:55 hod. z autobusovej stanice s príchodom do Horných Orešian – Pálffyho námestie v časti Majdánske o 9:31 hod. V oblasti však nie je problém ani s parkovaním osobných automobilov,“ vysvetľuje Alexander Prostinák.

Prehliadka je bezplatná, no záujemcovia si miesto musia vopred rezervovať. Môžu tak urobiť prostredníctvom stránky regiontrnava.sk, e-mailom (info@trnavatourism.sk) či telefonicky (+421 33 32 36 440) alebo aj osobne v Turistickom informačnom centre Región Trnava. Jeho adresa je: Trojičné námestie 1, Trnava.

Bezplatné prehliadky zo série Nepoznané miesta Regiónu Trnava budú pokračovať aj v mesiaci jún. „Počas letných prázdnin budú nasledovať štandardné bezplatné prehliadky mesta Trnavy pre turistov, ktoré sa budú konať každý deň,“ dodáva Alexander Prostinák.

Prvá prehliadka za nepoznanými miestami sa uskutočnila v sobotu 30. apríla a verejnosť o ňu prejavila enormný záujem. Jej kapacity sa naplnili za menej ako 24 hodín. Návštevníkom boli sprístupnené pivnice a miesta, ktoré boli doteraz skryté pred verejnosťou. „Väčšina priestorov, ktoré mali návštevníci možnosť vidieť, je v súkromnom vlastníctve alebo v správe cirkvi. Sprievodca skupinu previedol podzemnými objektami, ktoré boli pre verejnosť otvorené po prvýkrát,“ dodal Alexander Prostinák.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >