Takto vyzerá priam dokonalé dojčenie. VIDEO, ktoré pomôže mamičkám a poteší všetkých
Patricia Poprocká, 3. apríla 2020 o 04:45
Poradenstvo o dojčení má v dnešných časoch obmedzené možnosti. Návšteva laktačnej poradkyne nie je pre riziko nákazy COVID-19 žiaduca, mamičky ostávajú odkázané na internet, prípadne telefonické konzultácie.
Ak máte pochybnosti, či vaše dieťatko pije dostatok mlieka, je správne prisaté alebo riešite akékoľvek iné otázky o polohe pri dojčení, možno vám pomôže toto video laktačnej poradkyne Jany Michálkovej. Mesačné bábätko v ňom pije naozaj ukážkovo a pohľad na jeho blažený výraz poteší každého, nielen dojčiace mamičky.
Bábätko sa dojčí v polohe pololežmo a pije priam dokonale. Má dostatok voľnosti, hlávku v prirodzenom záklone, neobmedzený prístup k prsníku, kontakt s matkou a chrbátik prirodzene zaoblený. Nebojte sa to vyskúšať, aj keď vám možno v pôrodnici radili dojčiť inak.
Sami zistíte, či vám a vášmu bábätku takáto poloha vyhovuje. Súdiac podľa spokojného výrazu tohto na videu je odpoveď viac-menej jasná.
Nezabúdajte, že dojčiť možno podľa potrieb bábätka – neobmedzene dlho a neobmedzene často, materského mlieka sa dieťa nepreje, samé vie, kedy koľko potrebuje. Tiež je v poriadku, ak dieťa pri prsníku zaspí – mlieko, teplo a blízkosť matky spôsobujú pohodu a uvoľnenie.
Držíme palce!
Video so súhlasom matky dieťaťa poskytla laktačná poradkyňa Jana Michálková, ktorá mamičkám pri dojčení odporúča prirodzenú polohu, nazývanú aj vertikálna. Okrem osobného stretnutia poskytuje aj bezplatné poradenstvo cez skype, viac na stránke Dojcenie.eu.
Sú veľmi rozšírené, ale, žiaľ, nesprávne. Vyskytujú sa často a vyznievajú dôveryhodne, situáciu vám však viac skomplikujú než uľahčia. Pozor na týchto päť rád o dojčení, ktoré mamičky neraz stále dostávajú už od prvých chvíľ s bábätkom.
Vo zvolenskej nemocnici začali mamičkám poskytovať od mája tohto roka laktačné poradenstvo. Vyžiadali si ho samy rodičky. Prečítajte si, čo je podľa laktačnej poradkyne Jany Sinatrovej dôležité pre úspešné dojčenie.
Za bežných okolností dojčia ženy priamo z prsníka podľa potrieb bábätka. Niekedy však materské mlieko odsávajú či odstriekavajú, aby ho mohli použiť neskôr, prípadne ho darovať iným bábätkám. Poznáte zásady správneho uskladňovania materského mlieka?
„Nešlo to,“ pokrčí plecami Alena, matka dvojmesačného chlapčeka na otázku, prečo nedojčí. Rozoberať to nechce, téma jej nie je príjemná, hlavne, že je chlapča spokojné. Je jednou z mnohých matiek, ktoré pôvodne chceli svoje deti dojčiť a teraz sa preto necítia dobre.
Rozmaznám dieťa, ak ho budem nosiť na rukách? Musím ho kúpať každý deň? Ako je to s prvými jedlami? Množstvo otázok a ešte väčšie množstvo odpovedí, ktoré sú neraz protichodné, podľa toho, kto odpovedá. Čo hovoria najnovšie poznatky o bábätkách a ich potrebách? Tu je stručný prehľad najzákladnejších.