Takto vyzerá priam dokonalé dojčenie. VIDEO, ktoré pomôže mamičkám a poteší všetkých
Patricia Poprocká, 3. apríla 2020 o 04:45
Poradenstvo o dojčení má v dnešných časoch obmedzené možnosti. Návšteva laktačnej poradkyne nie je pre riziko nákazy COVID-19 žiaduca, mamičky ostávajú odkázané na internet, prípadne telefonické konzultácie.
Ak máte pochybnosti, či vaše dieťatko pije dostatok mlieka, je správne prisaté alebo riešite akékoľvek iné otázky o polohe pri dojčení, možno vám pomôže toto video laktačnej poradkyne Jany Michálkovej. Mesačné bábätko v ňom pije naozaj ukážkovo a pohľad na jeho blažený výraz poteší každého, nielen dojčiace mamičky.
Bábätko sa dojčí v polohe pololežmo a pije priam dokonale. Má dostatok voľnosti, hlávku v prirodzenom záklone, neobmedzený prístup k prsníku, kontakt s matkou a chrbátik prirodzene zaoblený. Nebojte sa to vyskúšať, aj keď vám možno v pôrodnici radili dojčiť inak.
Sami zistíte, či vám a vášmu bábätku takáto poloha vyhovuje. Súdiac podľa spokojného výrazu tohto na videu je odpoveď viac-menej jasná.
Nezabúdajte, že dojčiť možno podľa potrieb bábätka – neobmedzene dlho a neobmedzene často, materského mlieka sa dieťa nepreje, samé vie, kedy koľko potrebuje. Tiež je v poriadku, ak dieťa pri prsníku zaspí – mlieko, teplo a blízkosť matky spôsobujú pohodu a uvoľnenie.
Držíme palce!
Video so súhlasom matky dieťaťa poskytla laktačná poradkyňa Jana Michálková, ktorá mamičkám pri dojčení odporúča prirodzenú polohu, nazývanú aj vertikálna. Okrem osobného stretnutia poskytuje aj bezplatné poradenstvo cez skype, viac na stránke Dojcenie.eu.
Môžu ženy, ktoré dojčia, jesť na Vianoce kapustnicu? Alebo by sa radšej mali obmedziť, aby dieťatko nebolelo bruško? Kyslá kapusta zvykne bývať medzi prvými na zozname nežiaducich potravín pre dojčiace ženy. Oprávnene?
Dojčenie niekedy bolí, pretože dieťa má pod jazykom vrodenú anomáliu, ktorá znemožňuje správne prisatie na prsník. Riešením je jednoduchý zákrok, ktorý umožní jazyku bábätka normálny rozsah pohybu. Ako zistíte, či je nevyhnutný?
Niektoré deti kúpanie milujú, pri niektorých sa to nezaobíde bez plaču. Bábätko netreba kúpať každý deň, raz za čas predsa len áno a tu sú rady, ako to zvládnuť bez toho, aby dieťa cítilo stres.
Všetci sme boli bábätkami, a predsa sme pri nich často bezradní. O „výchove“ bábätiek sa totiž v priebehu posledných desaťročí rozmohlo množstvo mýtov, ktorým mnohí uverili a posúvajú ich ako „múdre rady“ babičiek ďalej. Neraz však ide o omyly, ktoré v deťoch zanechávajú dlhodobé negatívne stopy.
„To by nemalo robiť. Musí sa to odnaučiť!“ Aj vy počúvate, prípadne ste počúvali takéto vety, často dopĺňané radami, že dieťaťu treba dať cumlík, prípadne namáčať pršteky do pepru, aby s tým prestalo?
Ideálne je, ak nič také vôbec nepotrebujete a bábätko si pije z prsníka materské mlieko kedy koľko potrebuje. Najmä v začiatkoch má však viacero žien problémy s dojčením a vtedy vyvstáva otázka, ako bábätko dokrmovať.
Poznáte to, obchodníci by vám predali najradšej všetko, čo majú v ponuke. Rodičia bábätiek sú pre nich vďačný objekt, keďže pre svoje dieťa chcú to najlepšie a bez skúseností často netušia, čo všetko je potrebné a čo nie.