Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

Patricia Poprocká, 30. apríla 2019 o 07:44

Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

Samotné bábätko je tou najdokonalejšou odsávačkou.

Foto: shutterstock.com

Dieťa na svet prichádza vybavené všetkým potrebným na to, aby dokázalo prežiť. Kontaktom s matkou koža na kožu, ktorý by mal byť podľa vedeckých poznatkov dopriaty každému bábätku bez ohľadu na zdravotný stav a termín narodenia, sa aktivujú všetky mechanizmy uňho aj u matky, aby sa mohlo naštartovať úspešné dojčenie.

Ak by personál po pôrode nechal matke a dieťaťu dostatok času a neseparoval ich, vzájomné hormonálne nastavenie by zabezpečilo bezproblémovú a primeranú tvorbu mlieka. Telo matky sa prispôsobuje potrebám dieťaťa, produkuje teda toľko mlieka, koľko dieťa žiada. Čím viac dieťa potrebuje, tým viac mlieka sa vytvára. Jednoduchá rovnica.

Prax je však už zložitejšia a mnohé matky sa namiesto pohodového dojčenia trápia s odsávaním. Prečo?

Naliate prsníky po pôrode

Bojujú s tým mnohé čerstvé matky. A hoci odsávačka je len akousi umelou náhradou dieťaťa, nemocničný personál v mnohých prípadoch odporučí radšej práve náhradu.

Opäť treba pripomenúť, že za normálnych okolností, pri prirodzenom vedení pôrodu bez chemikálií, epidurálu, pri následnom bondingu a ponechaní dieťaťa pri matke bez periniek či postieľok by k bolestivému naliatiu prsníkov nedošlo.

„Prirodzené hormóny s častou požiadavkou bábätka na dojčenie sa postarajú o optimálnu tvorbu mlieka, pri ktorej sa prsníku nemajú dôvod príliš naliať,“ vysvetľuje laktačná poradkyňa Jana Michálková.

V drvivej väčšine našich pôrodníc sa však pri pôrode podávajú medikamenty, rozšírená je aj epidurálna analgézia, ktorú nemocnice často dokonca odporúčajú, aj kvôli následným platbám od zdravotných poisťovní. Matke po pôrode dieťa zoberú, ak už pre nič, tak „aby si mohla oddýchnuť“. Potom jej ukazujú nevhodné a zastaralé polohy dojčenia, prakticky „zásadne v perinke“, dojčenie časovo obmedzujú či nútia dieťa spať v samostatnej postieľke.

„Táto neprirodzenosť spojená s obmedzovaním dĺžky dojčenia a jeho frekvencie ústi do prílišného naliatia prsníkov,“ vysvetľuje Jana Michálková. Nemocničný personál nato ponúkne odsávačku, aby sa predišlo zápalu prsníka a aby sa dieťa mohlo ľahšie prisať. „Odsávanie však vytvára zvýšenú tvorbu mlieka, a tým sa vytvára začarovaný kruh zvýšenej tvorby a opätovného odsávania,“ vysvetľuje Jana Michálková.
Takto vyzerá dojčenie v prirodzenej polohe

Riešením by bolo teda poskytnúť matke a dieťaťu dostatok času na vzájomné zladenie sa. Ponechať ich spolu, bez bariér perinky či postieľky. V prípade problémov dokonca dojčiť bez šiat, koža na kožu. Bábätko dojčiť v prirodzenej polohe pololežmo na požiadanie, neobmedzene dlho, najlepšie striedavo – raz z jedného, raz z druhého prsníka. A aj pri bolesti použiť radšej dieťa ako odsávačku. Problém sa vyrieši oveľa rýchlejšie.

Predčasný pôrod

Odsávačka je u nás takmer povinnou výbavou matiek všetkých predčasniatok. Dieťatko v inkubátore potrebuje materské mlieko predovšetkým. Málokedy však dostane možnosť dostať ho priamo z matkinho prsníka, čo je škoda.

Zahraničné štúdie pritom dokazujú, že predčasne narodené deti najlepšie prosperujú práve na tele matky, v kontakte koža na kožu. Už aj naše nemocnice síce umožňujú predčasniatkam klokankovanie, teda pestovanie bábätka v náručí, na hrudi, ale len v niektorých prípadoch a žiaľ, v časovo obmedzených intervaloch.

„Aj uznávaný neurovedec a pediater Dr. Nils Bergman dokázal, že inkubátor je pre dieťa veľmi nevhodné prostredie,“ pripomína Jana Michálková. Najlepším inkubátorom je matka, nemocnice však stále radšej investujú do novej techniky než do vytvorenia vhodných podmienok na to, aby mohli byť matky so svojimi deťmi spolu a neobmedzene dlho.

„U nás je to, bohužiaľ, zatiaľ beh na dlhšiu trať, ale je dôležité žiadať o túto možnosť. Ak sa vám to nepodarí, neostáva nič iné, len odsávať mliečko,“ radí Jana Michálková vo svojom článku pre portál Babyweb.

Skorý nástup do práce

Slovenské matky majú oproti mamičkám západných štátov fantastickú výhodu trojročnej platenej materskej. Ak sú však nútené odísť do práce od štvor- či päťmesačného bábätka, a chcú dojčiť, odsávačky sú nenahraditeľným pomocníkom.

Aj keď odsaté a uskladnené mlieko už nedosahuje rovnakú kvalitu ako keď ho pije dieťa priamo z prsníka, vždy lepšie ako nič, prípadne ako umelá náhrada.

Ing. Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení, (www.dojčenie.eu), sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy.Prvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

 • Obrázok 10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

 • Obrázok Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Holandský lekár, odborník na asistovanú reprodukciu, použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov a stal sa otcom 49 detí. Potvrdili to testy DNA, oznámila organizácia Defence for Children (Ochrana detí).

 • Obrázok Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Tento mesiac zbehol strašne rýchlo, ani neviem ako. Nemala som na nič čas, riešila milión vecí, a som rada, že je za mnou. Jana Chvosteková pridáva do pravidelných zápiskov pre ahojmama.sk o svojej malej Janke štvrtý mesiac.

Ďalšie články v rubrike >