Školy chcú nových učiteľov, tí však záujem nemajú

SITA, 25. januára 2020 o 04:06

Najväčší dopyt na slovenskom trhu je po učiteľkách a učiteľoch základnej školy. Pracovné ponuky na túto pozíciu tvorili takmer štvrtinu z minuloročnej ponuky. Vyplýva to z analýzy portálu Edujobs.sk spadajúci pod stránku Profesia.sk, kde zamestnávatelia inzerujú voľné pracovné pozície.

Vlani školy uverejnili vyše 4 600 inzerátov, z toho viac ako 3 500 pracovných ponúk bolo na pedagogické pozície. V porovnaní s rokom 2016 je to dvojnásobne viac. Kým dopyt škôl po nových učiteľoch stúpa, záujem o tieto pozície klesá. Vlani na jednu pedagogickú ponuku zareagovalo v priemere šesť ľudí, v roku 2016 bolo priemerne 13 záujemcov.

V roku 2016 hľadalo nových zamestnancov dokopy 753 škôl a školských zariadení. Minulý rok tento počet narástol o viac ako 300 a aspoň jednu ponuku tak zverejnilo 1 078 škôl. Školy hľadali najčastejšie učiteľov a učiteľky 2. stupňa základnej školy. Druhým a tretím najčastejším inzerátom bola pozícia učiteľov na stredných a základných školách.

Aj keď dopyt škôl po nových učiteľoch stúpa, záujem ľudí o tieto pozície klesá. Analýza ukazuje, že ani pri jednej ponuke z troch najinzerovanejších nezareaguje v priemere viac ako šesť uchádzačov. Spomedzi desiatich najviac inzerovaných ponúk majú uchádzači najväčší záujem o pozíciu pedagogického asistenta. Na jeden inzerát v priemere zareaguje 15 ľudí.

Veľké rozdiely sú medzi Bratislavským krajom a zvyškom Slovenska. V regióne hlavného mesta evidoval portál vyše 2 600 ponúk, čo tvorí viac ako 56 percent z celkového počtu ponúk. Za bratislavským regiónom nasleduje v počte ponúk Trnavský (496), Banskobystrický (287) a Košický kraj (286).

Analýza Edujobs.sk poukazuje aj na to, že rastie záujem tiež o nepedagogických zamestnancov. Najčastejšie inzerovanou nepedagogickou pozíciou minulého roka bol kuchár (258 ponúk). Post v školskej kuchyni však nie je atraktívny, na pozíciu kuchára zareagujú v priemere dvaja uchádzači a pri pozícií hlavného kuchára je to v priemere na jeden inzerát jeden človek.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >