Nemocnica zachraňuje novorodencov cieleným podchladením

TASR, gb, 10. septembra 2023 o 05:50

Neonatologická klinika Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici ročne zachráni desiatky novorodencov z celého Slovenska terapeutickou metódou celotelová riadená hypotermia. Cielené podchladenie bábätka využíva v liečbe takzvanej asfyxie.

Cielené podchladenie je medicínska metóda, ktorá bráni poškodeniu novorodenca.

Foto: fb Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica

Asfyxia je stav spojený so zníženým prívodom kyslíka pred pôrodom, počas neho alebo po ňom, ktorý môže u novorodenca vážne poškodiť jednotlivé orgány, predovšetkým mozog. Ten je na nedostatok kyslíka najcitlivejší a môže spôsobiť dieťaťu závažné neurologické následky. Celotelová riadená hypotermia redukuje poškodenie mozgových buniek, čím môže zlepšiť celkovú neurologickú prognózu.

„Táto liečba pre asfyktických novorodencov predstavuje nádej na zmiernenie následkov poškodenia mozgu. Dôležitý je však urýchlený transport dieťaťa na jednotku vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodenca do šiestich hodín od postihnutia. „Princíp spočíva v znížení telesnej teploty na 33,0 - 33,5 stupňa Celzia po dobu 72 hodín s následným postupným ohrievaním malého pacienta na normálnu telesnú teplotu,” vysvetlila prednostka neonatologickej kliniky Jana Nikolinyová. Ako dodala, ich špecializované pracovisko využíva túto metódu od roku 2012 v súlade so svetovými odporúčaniami a zachránené deti sú bez neurologického poškodenia s primeraným psychomotorickým vývojom.

Pozrite si, ako cielená hypotermia vyzerá:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >