Retro prázdniny u babky. 6 vecí, ktoré dnešné deti u starých rodičov už nezažijú

Gabriela Bachárová, 8. augusta 2019 o 06:01

Aj dnes chodia deti na prázdniny k starým rodičom, ale to, čo u svojej babky a dedka zažívali ich rodičia, tam už asi nezažijú. Doba sa zmenila, ale niektoré veci z minulosti stoja za pripomenutie a možno aj napodobnenie.

Na prázdniny u babičky sa nezabúda.

Foto: Shutterstock.com

1. Kŕmenie domácich zvierat

„Spomínam si, ako sme sa každý deň spolu s dedkom vybrali na trávu pre zajačikov. Kosil ju takým malým kosákom. Sliepkam sme zasa hádzali zrno a prasiatku sme tiež každý deň robili žrádlo. To je už dávno preč,“ hovorí Helena.

Aj v súčasnosti veľa starých rodičov žije na dedine, ale hospodárske zvieratá sa už veľmi nechovajú. Skôr len domáci maznáčikovia. Ak chcete deťom dopriať zážitok z blízkeho kontaktu so zvieratkami, máte možnosť navštíviť minifarmy, ktoré sa špecializujú na chov hlavne domácich zvierat, na tie najzaujímavejšie farmy sme upozornili v tomto našom článku.

2. Lietanie bez dozoru

„Hneď po raňajkách nás nebolo. Stavali sme si za dedinou bunkre, púšťali sme sa z kopca na bicykli bez držania, liezli sme do starých opustených domov, večer sme sa stretávali na jednom mieste a bavili sme sa. Nikto nekontroloval, čo robíme. Babka s dedkom netušili, kde sme. Len sme vedeli, kedy máme prísť na obed a večeru," spomína si Peter.

Voľný pohyb vonku dnes deťom veľmi chýba, sú neustále pod dohľadom dospelých. A pritom nebezpečenstvá, ktoré by na ne mohli číhať, sú zanedbateľné. Spomeňte si na svoje vlastné detstvo a skúste rovnakú voľnosť, slobodu a dobrodružstvo dopriať aj svojim vlastným deťom.

3. Prázdninové partie

S lietaním bez dozoru úzko súvisela aj existencia prázdninovej partie, ktoré sa skladala z domácich detí a z tých, ktoré boli na mieste práve na prázdninách. Okrem kamarátov ste tam mohli stretnúť aj platonickú lásku či dokonca zažiť prvé bozky. Decká sa dali dohromady už hned ráno a najradšej „operovali“ tam, kde ich nikto z dospelých nemohol vidieť. Partia často lietala práve na bickloch, čo malo veľký pôvab. Doviezli ste sa na miesto činu, odhodili bicykle vedľa hradskej a poďho robiť nejakú neplechu!

4. Prázdninové chute

„S babičkou sme na prázdninách chodili na maliny a varili z nich lekvár. Nádherne rozvoniaval!" taká je spomienka Petry. Leto u starých rodičov malo jasný chuťový podtón. Sú to najčastejšie sladké jedlá, na ktoré spomíname aj po rokoch. Buchty, šišky, chlieb práve s domácou marmeládou… Skúste si spomenúť, čo vám varili na prázdninách vaše babičky, pripravte to doma vlastným deťom a porozprávajte im o vlastných prázdninách kedysi. Bolo to už dávno, však?

5. Tvrdá práca

„Moja babička bola pomerne drsná vidiecka žena, ktorá sa s ničím nebabrala. Hneď na začiatku prázdnin stanovila prísne pravidlá. Rada som čítala, ale nemohla som, kedy som chcela. Najskôr som si to musela odpracovať. Upratať maštaľ, vytrhať trávu medzi dlaždičkami a podobné lahôdky. Priznám sa, že som to nenávidela, ale dnes na prísnu babičku rada spomínam. Keď je moja dcéra na prázdninách u starých rodičov, nemusí tam robiť vôbec nič, len sa hrať a zabávať, babka s dedkom ju obskakujú,“ hovorí Zuzana.

Deti sú dnes skôr chráneným živočíšnym druhom, ťažká práca sa od nich skoro vôbec nevyžaduje, často ani tá ľahká. Pritom im rozhodne neškodí, a to ani na prázdninách u babky.

6. Spanie na sene

„Moji starí rodičia boli jednoduchí ľudia, ktorí chovali doma zvieratá, mali políčka aj lúky. Seno skladovali vo veľkom senníku. Občas sme v ňom prespávali a bolo to veľké dobrodružstvo. Seno nám síce liezlo všade a šteklilo nás, ale tá zábava. Neviem si veľmi predstaviť, ako by dnes, v dobe alergií a obáv o detské zdravie, niekto dovolil dieťaťu prespávať v sene,“ myslí si Veronika. Ale spať v prírode, pod stanom či len tak, je možné aj dnes. Leto zďaleka nekončí, tak hor sa na retro prázdniny!





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >