Pribúda škôl, ktoré namiesto v triede učia v záhrade či sade

TASR, 11. mája 2022 o 04:12

Počet slovenských škôl, kde sa pravidelne vyučuje aj vonku, rastie a o tento typ učenia je veľký záujem najmä v jarných mesiacoch.

Súčasťou vyučovania môže byť aj lezenie na stromy. Napríklad v rámci prírodovedy.

Foto: Shutterstock.com

Medzinárodný deň vyučovania vonku je globálne hnutie, ktoré inšpiruje a oslavuje hry a učenie sa vonku doma aj v škole. Tento rok pripadá na 19. mája, ale v Centre environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica ho rozšírili na celý mesiac máj. Živica už roky realizuje projekty združené v platforme Hurá von, ktoré na školách využívajú ako exteriérovú učebňu napríklad školskú záhradu, ovocný sad alebo les.

Hlavnou výhodou výučby vonku je okrem komplexného pochopenia učiva pomocou priameho zážitku aj rozvoj ďalších zručností u detí, potrebných v tejto dynamickej dobe plnej spoločenských a environmentálnych výziev. "Na základe dlhoročných skúseností s projektami zameranými na učenie vonku vieme, že veľká časť vyučovania na našich základných školách vrátane matematiky, chémie, jazykov, fyziky či dejepisu sa dá bez väčších prekážok preniesť do vonkajšieho prostredia, pričom táto forma učenia rozvíja viaceré zručnosti detí potrebné pre vzdelanie v 21. storočí," povedala riaditeľka CEEV Živica Ivana Poláčková.

Podľa pedagogických odborníkov by sa školy aktuálne mali sústrediť na výučbu štyroch K: kritické myslenie, komunikácia, kooperácia a kreativita a uprednostniť tak všeobecné životné zručnosti pred technickými. "Radi by sme učiteľov podporili v tom, aby si vyučovanie vonku v rámci svojich predmetov vyskúšali a objavili jeho výhody. Teraz je na to tá najvhodnejšia doba vonku je príjemné počasie a učitelia aj deti ocenia novú, sviežu formu zážitkového vyučovania," doplnila Poláčková.

Počet slovenských škôl, kde sa pravidelne vyučuje aj vonku, rastie a o tento typ učenia je veľký záujem najmä v jarných mesiacoch. Živica bude počas celého mája na svojich sociálnych sieťach a na webe www.huravon.sk zverejňovať tipy na aktivity a učenie vonku pre pedagógov aj rodičov.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >