Pomôcť sa dá väčšine rodín, o deti prísť nemusia

SITA, 19. novembra 2021 o 03:27

Od začiatku pandémie eviduje organizácia Úsmev ako dar stopercentný nárast počtu rodín, ktorým hrozí bezdomovectvo.

Pandémia rodiny pripravila o peniaze.

Foto: shutterstock.com

Celkovo 80 percentám rodín v núdzi sa dá pomôcť a predísť tak odobratiu detí do ústavnej starostlivosti. V tlačovej správe to uviedla nezisková organizácia Úsmev ako dar, ktorá od začiatku pandémie pomohla opakovane viac ako 2 800 rodinám v núdzi. Nejde pritom o pomoc len finančnú, rodinám pomáhajú sprístupňovať zdravotnú starostlivosť či lieky. Verejnosť preto vyzýva, aby pomohli rodinám prispením do finančnej zbierky.

Organizácia pomáha aj so stravou, ktorú majú žiaci zo sociálne slabších rodín na školách zadarmo formou obedov, no pre zavreté školy im museli rodičia hradiť stravu na vlastné náklady. Aj vďaka donorom sa Úsmevu podarilo rozdať viac ako 30 000 teplých obedov.

Oproti obdobiu pred pandémiou Úsmev ako dar eviduje 100-percentný nárast počtu rodín s maloletými deťmi, ktorým z dôvodu straty zamestnania živiteľov a samoživiteľov hrozí bezdomovectvo. „Mnoho rodín sa trasie v základoch, reálne prichádzajú o prácu, o svoje bývanie. Boja sa, že sa nedokážu dostatočne postarať o svoje deti, že ich nedokážu zabezpečiť základné životné potreby. Vtedy nastupuje pocit beznádeje, úzkostné poruchy, depresie. Kríza sa tak ešte viac prehlbuje a rodiny sa dostávajú do situácie, kedy im hrozí vyňatie dieťaťa,“ povedal Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar.

Podľa organizácie je jedným z najväčších problémov sociálne ohrozených rodín bývanie. Úsmev ako dar je momentálne lídrom v sociálne-nájomnom bývaní na Slovensku. Riešenia ponúkajú aj na politickej a legislatívnej úrovni. Mikloško uviedol, že 180 detí v ústavnej starostlivosti počas dvoch rokov stojí štát 6,6 milióna eur, zatiaľ čo s odborným sprevádzaním stojí rovnaký počet detí spoločnosť 1,7 milióna eur.

Úsmev ako dar preto ľudí žiada, aby prispeli na pomoc ohrozeným rodinám aj prostredníctvom kampane, do ktorej sa zapojili známe osobnosti ako moderátorka Adela Vinczeová, moderátor Matej „Sajfa“ Cifra či herečka Karin Haydu.

Rodiny s deťmi môžete podporiť tu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >