Pomáha rozvoju mozgu, chráni pred cukrovkou Čo zistili vedci v tomto roku o dojčení?

Mgr. Andrea Poloková, www.mamila.sk, 27. decembra 2020 o 05:09

Dojčenie zlepšuje zdravie nielen bábätkám, ale aj ich matkám. Hoci existuje stáročia, vedci stále objavujú jeho nové a nové prínosy. Čo všetko zistili v tomto roku, približuje v pravidelnej rubrike ahojmama.sk Tento týždeň píše podpredsedníčka OZ MAMILA Andrea Poloková.

Alergia na bielkovinu kravského mlieka, ktorú lekári diagnostikujú 14 percentám bábätiek, je v skutočnosti raritná diagnóza, ktorú má menej ako percento bábätiek, to je jedno zo zistení vedcov v tomto roku.

Foto: archív Andrey Polokovej

Dojčenie sprevádza ľudstvo odnepamäti. A predsa sa o ňom každý rok dozvedáme nové fakty – vedci prinášajú nové štúdie a výskumy, laktačné poradkyne nachádzajú nové spôsoby, ako pomôcť ženám s dojčením, a ženy zisťujú, že popri dojčení nielenže dokážu počúvať podcasty, ale aj robiť s deťmi domáce úlohy či ležať v pozíciách, o ktorých sa im predtým ani nesnívalo.

Štúdie o dojčení priniesli tento rok viacero zaujímavostí:

Vedci z USA zistili, že materské mlieko obsahujú uhľovodík s názvom oligosacharid 2´FL, ktorý ovplyvňuje vývin mozgu dieťaťa. Už len to, že dieťa v prvom mesiaci získavalo tento oligosacharid v materskom mlieku počas dojčenia, prinieslo v dvoch rokoch veku dieťaťa významne lepšie výsledky z hľadiska jeho kognitívnych schopností. Pri tomto výskume použili vedci metódu, ktorá im umožnila odlíšiť iné spôsoby, akými dojčenie ovplyvňuje mozog dieťaťa, od vplyvu oligosacharidu 2´FL.

Výskumníci z Washingtonskej univerzity skúmali jednu zo zložiek materského mlieka, ktorá pomáha chrániť predčasne narodené deti pred sepsou – infekciou, ktorá sa rýchlo šíri a ktorá pri predčasne narodených bábätkách spôsobuje až 26 percent všetkých úmrtí. Táto látka v materskom mlieku sa nazýva epidermálny rastový faktor a v črevách bábätka zabraňuje tomu, aby baktérie z nich prechádzali do krvného obehu, čo môže spôsobovať sepsu.

Článok vo vedeckom časopise JAMA Pediatrics skúmal otázku alergie na bielkovinu kravského mlieka. Na vzorke 12-tisíc detí zistil, že ide o raritnú diagnózu, ktorú má menej ako 1 percento bábätiek. A pritom viac ako 14 percent rodičov lekári povedia, že ich bábätko trpí na alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Tým pádom vysoké percento dojčiaciach žien na základe tejto nesprávnej diagnózy zbytočne obmedzuje to, čo si dovolia zjesť. Majú nariadené, že nesmú prijímať výrobky z kravského mlieka, a omylom pripisujú plač dieťaťa či vzhľad stolice tomu, že dieťa je alergické. Mnoho žien v dôsledku tejto nesprávnej diagnózy dokonca prestane dojčiť a začne dávať špeciálne umelé mlieko.

Z rovnakej štúdie pochádza aj ďalšia zaujímavosť – že 81 percent autorov protokolov, na základe ktorých sa alergia na bielkovinu kravského mlieka diagnostikuje, má prepojenie na výrobcov umelého mlieka, ktorí vyrábajú aj „špeciálne“ umelé mlieko pre prípad alergie na bielkovinu kravského mlieka. To je niekoľkonásobne drahšie ako bežné umelé mlieko.

Dojčenie ovplyvňuje zdravie dieťaťa aj roky po jeho skončení. A nielen dieťaťa. Aj jeho dojčiacej matky. Ako sa uvádza v štúdii z USA, dojčiace ženy sú desaťročia po ukončení dojčenia ochraňované pred cukrovkou 2. typu. Je totiž možné, že dojčenie mení v tele dojčiacej ženy spôsob, akým využíva inzulín.
Toľko vedci. Čo sa týka laktačného poradenstva, v MAMILE sme celý rok rozvíjali spôsoby, ako prinášať rodičom podporu v dojčení cez internet, podcasty, ebook či kurzy online. Náš darček pod stromček je naša najnovšia prednáška, ktorú si je online možno kedykoľvek vypočuť, a týka sa zavádzania príkrmov. Je až neuveriteľné, aká veľká veda sa stala z toho, akým jedlom začať kŕmiť šesťmesačné deti. Strachu z toho, čo je „správne a vhodné“ jedlo pre bábätko, sa môžete teraz zbaviť vypočutím si prednášky s názvom Bábätko sa učí jesť.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTento týždeň píše - ďalšie články

 • Obrázok Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  „Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.

 • Obrázok Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Spoplatnenie interrupcií pre ženy staršie ako 40 rokov najviac ublíži najzraniteľnejším skupinám – ženám, ktoré žijú v zlých podmienkach, na pokraji chudoby či zažívajú násilie. Ak chce minister zdravotníctva Marek Krajčí znižovať počet interrupcií a ženám naozaj pomôcť, mal by konať inak, odkazuje dlhoročná aktivistka v oblasti ľudských práv Adriana Mesochoritisová v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Psychológ Marek Madro: Rok v atmosfére strachu zanecháva na deťoch vážne následky

  Psychológ Marek Madro: Rok v atmosfére strachu zanecháva na deťoch vážne následky

  Nezvládnutá pandémia koronavírusu zo strany vlády drží väčšinu detí zatvorených doma už dlhé mesiace. Zlá situácia umožňuje otvoriť len zlomok škôl pre zlomok žiakov. Dlhodobá izolácia na deťoch zanecháva neblahé následky. Práve o nich a o možnostiach riešenia hovorí dnes psychológ Marek Madro z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk v našej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Katka Králová z Nevýchovy: „Keď mama zlyhá. Chcem tu byť pre svoje dieťa, ale som podráždená a nepríjemná. Čo teraz?“

  Katka Králová z Nevýchovy: „Keď mama zlyhá. Chcem tu byť pre svoje dieťa, ale som podráždená a nepríjemná. Čo teraz?“

  „Bola si prosto Monča, Peťa, Linda, Zuzka... a nevedela si si predstaviť, že raz tu bude niekto maličký, za koho by si dýchala. A teraz je tu, sladký, dokonalý, a tá Monča, Peťa, Linda, Zuzka musia ísť nabok, však? Musíš byť na sto percent mama. Opýtaj sa jej, rovnako ako sa možno pýtaš svojho dieťaťa, čo by potrebovala? Čo by jej urobilo dobre?" píše Katka Králová, autorka prístupu Nevýchova, ktorý odmieta tvrdú, ale aj benevolentnú výchovu a snaží sa pochopiť a naplniť potreby detí, rovnako i potreby rodičov.

 • Obrázok Slová vo výchove nestačia

  Slová vo výchove nestačia

  Poznáte to? Deťom vysvetľujete, čo a prečo urobili zle, čo sa stane, ak to nezlepšia, a naopak, čo by robiť mali, no aj tak máte pocit, že sa vaša námaha míňa účinku? Nezúfajte, je to prirodzené, detská myseľ funguje viac na obrazoch ako na slovách, čo ako pekných. Ako sa deťmi účinne hovoriť, vysvetľuje v našej rubrike Tento týždeň píše klinická psychologička Lýdia Adamcová.

 • Obrázok Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Aj rodičia sú dnes v prvej línii. Máme na mysli prvú líniu stresu a povinností. Učiť sa doma s deťmi, starať sa o domácnosť, variť i viackrát denne, do toho samozrejme vykonávať svoje zamestnanie. Niet sa čo čudovať, že veľa mám, ale i otcov je na pokraji psychického zrútenia. Obľúbená psychologička Mária Tóthová Šimčáková má však zopár dobrých rád, ako tomu predísť. Prečítajte si jej článok v našej pravidelnej sobotňajšej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Každý z nás je pre svoje dieťa najlepším rodičom, treba len nájsť sebaistotu

  Každý z nás je pre svoje dieťa najlepším rodičom, treba len nájsť sebaistotu

  Byť rodičom nás nik neučil, a hoci nám veľa napovedajú naše inštinkty, nie vždy dokážeme reagovať tak, ako by sme si želali. Rád a odporúčaní je plný internet, tie sa však nedajú vždy zovšeobecňovať. Najdôležitejšie je nájsť odpovede v sebe, objaviť vlastnú silu a rodičovské kompetencie. K tomu má pomôcť rodičovský koučing. Ako funguje, vysvetľuje koučka Katarína Winterová z portálu mamedeti.sk v našej rubrike Tento týždeň píše.

Ďalšie články v rubrike >