K žiadosti o materské potrebuje otec predložiť aj dohodu prevzatí dieťaťa do starostlivosti, podpísaná oboma rodičmi
Foto: shutterstock.comOtec na materskej
Na materskej môže byť okrem matky aj otec. Táto možnosť sa odporúča, ak otec nemá vysoký príjem, prípadne ak prišiel o prácu, a naopak, matka by sa chcela vrátiť do práce.
Zo Sociálnej poisťovne dostane otec materské, ak po dohode s matkou prevezme dieťa do starostlivosti a splní všetky podmienky pre vznik nároku na materské – teda má odpracovaný potrebný čas, počas ktorého bol riadne nemocensky poistený.
Potrebný čas určuje zákon – človek musí byť v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti nemocensky poistený najmenej 270 dní. Ak mu poistenie zaniklo, vzťahuje sa naňho sedemdňová ochranná lehota, počas ktorej sa mu nemocenské ešte počíta, ako keby bolo platené.
Ak je povinne nemocensky poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou alebo dobrovoľne nemocensky poistenou osobou, musí mať zaplatené nemocenské poistenie včas a v správnej výške. Ďalšou podmienkou je, že matka dieťaťa nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, a to ani na iné dieťa.
Otec môže dostať materské namiesto matky najskôr po uplynutí šiestich týždňov od pôrodu. Nárok na materské si môže otec uplatniť skôr v prípade, že sa matka nemôže o dieťa starať zo zdravotných dôvodov.
Materské môže dostávať 28 týždňov. Ak prevezme do starostlivosti dve a viac detí, má nárok na materské 37 týždňov. Ak ide o osamelého otca, má nárok na materské 31 týždňov od prevzatia dieťaťa. Nárok na materské trvá najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa.
Čo otec potrebuje k žiadosti o materské
Nie, ak dosahuje príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého sa posudzoval nárok na materské. Ak mu však zamestnávateľ poskytne príjem z inej činnosti, tak vtedy môže. Ak teda počas nároku na materské uzatvorí otec so zamestnávateľom napr. dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, príjem z tejto činnosti neovplyvní jeho nárok na materské.
Úrady a peniaze - ďalšie články
-
Študentky pozor! Od septembra vás čaká táto zmena. Týka sa aj vás?
Na vysokých školách sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, ktorí sa starajú o deti do troch rokov. Zmeny sa dotknú aj tých, ktorí sa starajú o dieťa so zdravotným postihnutím mladšie ako päť rokov. O čo ide?
-
Rodičia majú v lete nárok na špeciálny príspevok od štátu. Ktorých sa týka a za akých podmienok?
Cez prázdniny riešia mnohí rodičia problém, kam dať deti, keď oni musia do práce. Staršie si poradia doma aj samé, čo však škôlkari? Práve v takom prípade majú rodičia nárok na pomoc od štátu.
-
Môže mať dieťa dve priezviská? Úrady dali jasné stanovisko
Žena zo Slovenska žila s cudzincom v Španielsku, kde sa im narodilo aj spoločné dieťa. To tam dostalo dve priezviská – po mame a otcovi v spojenom tvare. Pri vydaní slovenského rodného listu však narazili na prekážky.
-
Absolventi môžu získať peniaze od štátu. Za akých podmienok?
Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny sú pripravené pomôcť absolventom so vstupom na trh práce. Okrem sprostredkovania ponuky pracovných pozícií a odborného poradenstva môžu aj finančne asistovať pri rozvoji zručností, doplnení vzdelania a získaní pracovnej praxe.
-
Čísla lámu rekordy, tak málo detí sa na Slovensku ešte nikdy nenarodilo!
Pôrodnosť na Slovensku je na historickom minime, rodí sa o polovicu menej detí než v najplodnejších rokoch. Vlani počet narodených detí dosiahol doposiaľ rekordných len 48 627 detí a klesol už tretí rok po sebe.
-
Nenaleťte podvodníkom. Ako rozpoznáte falošného predajcu či kupujúceho? Toto si treba všímať predovšetkým
„Predávali sme cez internet detskú zimnú kombinézku, z ktorej už dcéra vyrástla. Ozvala sa pani od Prievidze, že ju chce kúpiť, ale aby sme jej ju poslali len prostredníctvom istej známej doručovacej služby. Poslala aj link s tým, že služba všetko vybaví, ja len zadám údaje. Samozrejme, že šlo o podvod, ktorý som objavil neskoro,“ opisuje Radovan svoju nemilú skúsenosť.
-
Na dávkach štát vlani vyplatil miliardy, najviac na rodinné prídavky
Rodinám a ľuďom v náročnej životnej situácii vyplatili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vlani spolu 2,35 miliardy eur. Najviac, takmer 1,5 miliardy eur, šlo na prídavky na deti, rodičovský príspevok a ďalšie príspevky.