Otcovské dostalo v tomto roku už cez 17-tisíc otcov, presiahlo 400 eur

SITA, 2. novembra 2023 o 06:00

Otcovská dávka je nový typ dávky, ktorý Sociálna poisťovňa poskytuje otcovi z dôvodu starostlivosti o dieťa maximálne dva týždne v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa.

Otcovské je nová dávka určená čerstvým otcom.

Foto: shutterstock.com

Otcovskú dávku, ktorá sa na Slovensku zaviedla od novembra minulého roka, dostáva mesačne približne dvetisíc otcov. Za január až september tohto roka ju zo Sociálnej poisťovne dostalo 17,4 tisíca otcov. Priemerná výška otcovskej dávky za deväť mesiacov tohto roka dosiahla takmer 380 eur, za september pritom otcovia dostali v priemere takmer 408 eur. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne.

V prípade takzvaného otcovského Sociálna poisťovňa nesleduje, či matka dieťaťa zároveň poberá materskú dávku alebo rodičovský príspevok. Otcovia detí môžu požiadať Sociálnu poisťovňu o vyplácanie otcovského prostredníctvom tlačiva zverejneného na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Po dvojtýždňovom poberaní otcovskej dávky môžu otcovia dostávať zo Sociálnej poisťovne aj materskú dávku. Na čerpanie materskej dávky pre to isté dieťa po poberaní otcovskej dávky zostane otcom v zásade 26 týždňov. Nárok na materskú dávku si môžu uplatniť do troch rokov veku dieťaťa. Ak si otec nárok na otcovskú dávku neuplatní, môže po splnení zákonných podmienok čerpať materskú dávku na celé obdobie 28 týždňov, najskôr však šesť týždňov od pôrodu, ak už matka nepoberá na to isté dieťa materskú dávku a nepoberá ani rodičovský príspevok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >