Polovica žien sa trápi, že svoje dieťa nedojčí. Nie je to vaša vina, odkazujú odborníčky

Patricia Poprocká, 7. apríla 2019 o 06:53

Polovica žien, ktorá nedojčí, má pre to pocit viny a tretina sa hanbí, že svojmu dieťaťu dáva umelú výživu. Vyplynulo to z prieskumu BBC, ktorý na svojej stránke rozoberá združenie na podporu dojčenia Mamila.

Ak žena nedojčí, nie je to preto, že by bolo problémom samotné dojčenie. Problémom je, že ženy preň nemajú vytvorené podmienky.

Foto: shutterstock.com

Prieskum sa týka britských žien, vo svete i u nás je však množstvo matiek, ktoré to pociťujú rovnako. Ženy túžili dojčiť, no nebolo im to umožnené. „Často si myslia, že zlyhali ony alebo ich telo. Málokedy dostanú príležitosť pochopiť, že zlyhal zdravotný systém, od ktorého prirodzene očakávali pomoc a podporu. A namiesto obviňovania systému, obviňujú samy seba a trápia sa,“ vysvetľuje Mamila na svojej stránke.

Poradkyne združené v Mamile pripisujú zodpovednosť za nedojčenie predovšetkým zlému systému a agresívnemu marketingu firiem, ktoré vyrábajú umelú výživu.

Problémom nie je dojčenie, ale zlé podmienky

Zdôrazňujú, že problémom nie je dojčenie samotné, hoci sa tak môže zdať mnohým ženám, ktorým sa pred pôrodom dojčenie zdalo nádherné a ľahké, potom získali dojem, že ich sklamalo. „Zlyhalo však zdravotníctvo, nedostali pomoc,“ pripomína Mamila.

Matky si pred pôrodom často nevedia predstaviť, v čom by s dojčením mohol byť problém a prečo sa z neho robí dnes taká veda. Keď však po narodení bábätka všetko neprebieha tak hladko, získajú dojem, že je to ich chyba. „Nikto im nepovie, že problém nie je v nich, ale v tom že nemali vytvorené podmienky pre to, aby dojčili,“ vysvetľuje združenie laktačných odborníčok.

V čom teda spočíva vytvorenie vhodných podmienok? Dôležité sú už prvé chvíle po narodení. Okamžitý a nepretržitý kontakt koža na kožu, ktorý aktivuje hormonálne nastavenie matky aj bábätka, v našich pôrodniciach stále nie je samozrejmosťou. Naopak, pre nemocničný personál je dôležitejšie meranie, váženie, prípadne vyhriatie bábätka v inkubátore namiesto na tele matky.

Ďalším faktorom, sťažujúcim dojčenie, je nedostatočná odborná pomoc na oddeleniach šestonedelia. Namiesto poučení o vhodných polohách, o dôležitosti nosenia a spoločného spania s bábätkom v jednej posteli zhruba polovica bábätiek dostane v pôrodnici umelé mlieko. A matky dostávajú opačné, zastaralé a nesprávne rady – ukladanie bábätiek do postieľok, dojčenie v perinkách.

Ak chyba, tak len v tom, že sa ženy spoľahli na pôrodnicu

„Nie je dôvod, aby tieto ženy obviňovali samy seba, aby sa hanbili, že používajú umelú výživu alebo aby si mysleli, že zlyhali. Ženy by sa mali konečne dozvedieť, že toto celé nie je ich chyba. Ony sa veľmi snažili, často vyvinuli nadľudské úsilie, mali logickú predstavu, že dojčenie im pôjde samo od seba. Neboli pripravené na to, že namiesto pomoci s dojčením dostanú fľašku s umelou výživou. Nevedeli, ako inak riešiť strach o to, či ich dieťa nehladuje, či sa mu niečo nestane,“ odkazuje Mamila.

Ako ďalej hovorí, ženy po pôrode nemali čas skúmať a študovať, spoľahli sa, že im poradia v nemocnici. Nemali ako odlíšiť množstvo protichodných informácií. „Zažili strach, bolesť, zúfalstvo, hľadanie, plač, vyčerpanie, množstvo nepomenovateľných emócií. Ale potreba nakŕmiť bezbranné bábätko bola najsilnejšia. Po ťažkom rozhodnutí zostal len pocit viny, pocit zlyhania, pocit hanby. A toto všetko sa nakoniec pretavilo do hnevu na dojčenie.“

Mamila pripomína, že pri ťažkostiach s dojčením netreba hneď siahať po zdanlivo najjednoduchšom riešení, ktorým sa vďaka agresívnej reklame zdá nasadenie umelej výživy. Vždy stojí za to sa obrátiť na poradkyne. Často stačí málo, a problém sa rýchlo vyrieši, o čom svedčia početné príbehy so šťastným koncom. Materské mlieko je totiž pre dieťa nenahraditeľné. Na dojčení záleží.

ANKETA:

Dojčili ste?

21,1%24,4%5,6%37,8%10,0%1,1%


Prvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Schytali sme to všetky tri. Moja imunita si po dvoch pôrodoch asi povedala dosť, a tak ja, čo sa snažím vyhýbať sa antibiotikám, som bola nútená jedny vybrať. Choré boli aj obe dievčatá, takže sme máj strávili prakticky zavreté doma.

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

 • Obrázok 10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

 • Obrázok Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

Ďalšie články v rubrike >