Letáky aj vône do auta majú zabrániť, aby sa nezopakoval tragický prípad Kristínky spred štyroch rokov.
Foto: Polícia SRSmutným mementom je prípad dvojročnej Kristínky spred štyroch rokov, ktorú otec zabudol vyložiť v škôlke, nechal ju na parkovisku a šiel do práce. Dievčatko zomrelo v rozpálenom aute a o rok na infarkt zomrel aj otec.
Teplota v zatvorenom aute na slnku extrémne a rýchlo stúpa, čo je nebezpečné pre ľudí aj domáce zvieratá. Tohtotýždňové horúčavy už na Slovensku spôsobujú kolaps desiatkam ľudí denne, polícia momentálne vyvíja aktivity, aby sa k nim nepridali ďalšie tragické prípady.
Vodičov chce na zvýšenie pozornosti upovedomovať rozdávaním letákov NEZABUDNI NA MŇA V AUTE!, a rovnako aj voňkami s rovnakým nápisom.
Akcia potrvá počas celého leta. „Prípadov, keď rodič zabudne dieťa v aute súhrou neuveriteľných okolností je vo svete veľa,“ vysvetľuje polícia. Niekedy však nie je problém so zabúdaním, rodičia si jednoducho myslia, že tú chvíľku dieťa či zviera v aute vydrží. To však môže byť osudné.
Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská v tejto súvislosti pripomína, že ak ľudia vidia v aute uzamknuté dieťa, môžu ho v prípade potreby aj rozbiť. „Veľmi ťažko vedia posúdiť, či sa dieťa sa v aute nachádza päť minút alebo pol hodinu. V každom prípade je z ich strany potrebné konať a nesmú sa báť, že v rámci toho spôsobia škodu. Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý dieťa takto zachráni a spôsobí pri tom škodu, nie je trestne stíhaný,“ vysvetlila.
Po vytiahnutí z auta treba dieťaťu podať prvú pomoc. A to nasledovne:
Ak je dieťa pri vedomí, postupne ho ochladzovať.
Ak dieťa nie je pri vedomí, treba zistiť, či dýcha
Polícia upozorňuje, že rodič nesie trestnoprávnu zodpovednosť, môže byť stíhaný za ublíženie na zdraví alebo usmrtenie.