Na Slovensku dojčí len polovica žien

TASR, 12. januára 2020 o 04:59

Slovenské matky v roku 2018 dojčili svoje deti o niečo viac ako v roku 2017, ale stále je to menej, ako by bolo treba.

Dojčenie je najlepšia a najlacnejšia výživa pre dieťa.

Foto: Shutterstock.com

„Vo všeobecných ambulanciách pre deti a dorast v SR bolo v roku 2018 evidovaných 55 percent plne dojčených detí ku koncu šiesteho mesiaca ich života. To je o 2,5 percentuálneho bodu viac ako v roku 2017," vyplýva z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI),

Najvyšší podiel plne dojčených detí z počtu evidovaných detí bol v Bratislavskom (62,7 percenta) a Prešovskom kraji (59,8 percenta). Najmenej dojčených detí bolo v Nitrianskom kraji (47,8 percenta).

Počet dojčených detí postupne rastie, napríklad v roku 2009 bolo v polroku plne dojčených len 45,4 percenta detí. Je to vďaka osvete, ktorá hovorí o dôležitosti materského mlieka pre výživu aj dobrý emocionálny vývoj dieťatka.

Ideálny stav je však ten, že v šiestich mesiacoch by malo byť kŕmených materským mliekom maximum detí. Svetová zdravotnícka organizácia dokonca hovorí, že v dojčení by sa malo pokračovať až do dvoch rokov veku dieťaťa a aj ďalej.

Foto:

K pediatrovi najmä kvôli respiračným ochoreniam

Z údajov tiež vyplýva, že deti a mládež navštevovali praktických lekárov v roku 2018 najčastejšie pre respiračné ochorenia. Ďalšími často monitorovanými ochoreniami boli choroby oka a kožné ochorenia. Mladí do 26 rokov sa v ambulanciách ukázali viac ako 6,38 milióna raz.

Ku koncu roka 2018 bolo podľa NCZI v ambulanciách všeobecných detských a dorastových lekárov evidovaných viac ako 1,2 milióna detí a mladých ľudí do 26 rokov. Ambulancie najviac navštevovali deti do jedného roka, priemerne to bolo 18,4-krát.

U detí vo veku od jedného do piatich rokov počet návštev klesol na 7,6-krát za rok. Deti a mladiství vo veku od šesť do 14 rokov navštívili ambulanciu priemerne 4,9-krát. Vo vekovej skupine od 15 do 18 rokov bola návštevnosť 4,6-krát za rok a vo veku od 19 do 26 rokov bola najnižšia, 2,6-krát.

Deti a mladí pacienti boli najviac sledovaní pre ochorenia dýchacej sústavy. Alergickými ochoreniami vo vekovej skupine do 18 rokov trpí 55 percent a vo vekovej skupine od 19 do 26 rokov 66 percent pacientov. Nasledovali choroby oka a očných adnexov a choroby kože a podkožného tkaniva.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >