Žiadnu paniku, nesúmerná hlávka novorodencov neznamená hneď problém

pt, 30. januára 2022 o 04:16

Preboha, ako to vyzerá? Predstavy rodičov o krásnom dieťatku, na ktoré sa deväť mesiacov tešia, sa nie vždy naplnia. Ich bábätko vyzerá akosi zošúverene, má opuchnuté oči, nesúmernú hlávku... Obávať sa netreba, dieťa nie je postihnuté a všetko sa dá za pár dní do normálu.

Tvar hlávky novorodencov je ovplyvnený polohou, akú malo v maternici a veľkosťou pôrodných ciest, ktorými si prešli.

Foto: shutterstock

Tvar hlavičky môže byť ovplyvnený uložením dieťaťa v maternici a tiež prechodom pôrodnými cestami. V takých prípadoch môže byť jedna strana sploštenejšia oproti druhej, prípadne má hlavička podlhovastý tvar a fontanela tvorí akýsi špic.

Ten druhý prípad je dôsledok prechodu užšími pôrodnými cestami. Panva matky sa síce ku koncu tehotenstva prirodzene rozširuje, aj tak sa však stáva, že je hlávka dieťaťa väčšia. Vtedy sa zvykne hlavička bábätka prispôsobiť práve zmenou tvaru. „Ak sú pôrodné cesty úzke, fontanely (švy) na hlavičke bábätka sa prekryjú a hlavička sa predĺži. Bábätko tak prejde ľahko panvou a hlavičkou si pomôže pri korunkovaní a príprave hrádze pre samotný pôrod,“ vysvetľujú lektorky organizácie Hypno Pôrod Slovakia.

Nejde teda o vážny problém, ktorý by bolo treba riešiť, stačí niekoľko dní, a hlávka sa dá opäť do poriadku. Chce to len čas, počas ktorého je ale dieťa schopné naplno vnímať svet i dojčiť sa. A to dokonca aj po tých náročnejších pôrodoch.

Naopak, lektorky pripomínajú skúsenosti z prirodzených pôrodov, do ktorých sa vôbec nezasahuje, že v takom prípade sa telá matky a dieťaťa zladia tak dokonale, že väčšina detí má hneď po narodení prirodzene guľatú hlávku.

Po náročnejších pôrodoch býva tiež možné, že má dieťa opuchnuté oči alebo dokonca spojivkové krvácanie. Aj to je problém, ktorý ustúpi po nejakom čase sám, liečbu netreba, konštatuje MUDr. Michal Holáň v knihe Tehotenstvo v obrazoch.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Magický moment. Ako sa dieťa po narodení prvýkrát nadýchne

  Magický moment. Ako sa dieťa po narodení prvýkrát nadýchne

  Počas pobytu v maternici sú pľúca dieťatka zaplavené vodou, kyslík mu prostredníctvom placenty dodáva matka. Po narodení musí prebehnúť rýchly a zložitý proces, na konci ktorého je prvý nádych v živote.

 • Obrázok Neuveríte, čo urobila česká speváčka s vlastnou placentou. Lekári pred touto módou varujú

  Neuveríte, čo urobila česká speváčka s vlastnou placentou. Lekári pred touto módou varujú

  Obľúbená česká speváčka Olga Lounová naskočila na kontroverzný trend, ktorý sa šíri medzi (nielen) celebritnými mamičkami. Zatiaľ čo väčšina žien vidí placentu po pôrode len na krátku chvíľu a hneď potom putuje do biologického odpadu, umelkyňa si z nej nechala vyrobiť tinktúru, ktorú plánuje užívať. Pamiatku na pôrod bude mať zavesenú aj na stene.

 • Obrázok Skvelá novinka. Nemocnica zaviedla bonding aj pre mamičky po cisárskom reze

  Skvelá novinka. Nemocnica zaviedla bonding aj pre mamičky po cisárskom reze

  Kontakt s bábätkom hneď po pôrode umožňuje stále viac slovenských nemocníc, avšak s jednou výnimkou. Ženy rodiace cisárskym rezom sa môžu so svojím novorodeniatkom potešiť až neskôr, často po dlhých hodinách. Levická nemocnica však v súlade s modernými medicínskymi postupmi zaviedla novinku. Bonding, čiže priloženie dieťatka na hruď mamičky, umožňuje aj rodičkám, ktoré podstúpili cisársky rez.

 • Obrázok „Na toaletu som už nedošla...“ Pôrod taký aký je, krásny i surový, na 10 intímnych fotografiách

  „Na toaletu som už nedošla...“ Pôrod taký aký je, krásny i surový, na 10 intímnych fotografiách

  Prirodzenosť, neprikrášľovaná, chvíľami až surová, no taký skrátka pôrod je. Náročný, zároveň jedinečný a svojím spôsobom veľmi krásny. Že veru ťažko si také niečo predstaviť? Nasledujúce fotografie to ukazujú celkom názorne. Podelila sa o ne 32-ročná mamička na Instagrame.

 • Obrázok Zaujímavosti o placente, ktoré ste možno nevedeli. Viete, čo sa s ňou deje po pôrode?

  Zaujímavosti o placente, ktoré ste možno nevedeli. Viete, čo sa s ňou deje po pôrode?

  Placenta zaisťuje plodu prísun živín a kyslíka a odvádza preč splodiny, ktoré vytvorí jeho metabolizmus. Je tiež zdrojom hormónov, ktoré sú nutné na udržanie a zdarný priebeh tehotenstva. Práve vďaka placente imunitný systém matky nenapadne ako cudzie teleso jej vlastné dieťa a nesnaží sa ho zničiť, podobne ako to robí obranyschopnosť pri infekciách. Pôrodom bábätka jej mimoriadne dôležité funkcie končia, viete, ako vyzerajú jej posledné chvíle?

 • Obrázok Som tehotná alebo nie? Ako to zistíte čo najskôr

  Som tehotná alebo nie? Ako to zistíte čo najskôr

  Kým kedysi sa dalo tehotenstvo jednoznačne určiť až v 20. týždni gravidity vyšetrením u gynekológa, dnes sa túto dôležitú informáciu môžu tehotné ženy dozvedieť už v deň vynechania menštruácie alebo dokonca ešte skôr. Aké sú metódy, ktoré spoľahlivo ukážu, že o deväť mesiacov sa žena môže tešiť na bábätko?

 • Obrázok Naparovanie lona pri pôrode. Zabudnutý postup ponúka nemocnica na severe Slovenska

  Naparovanie lona pri pôrode. Zabudnutý postup ponúka nemocnica na severe Slovenska

  Žilinská pôrodnica si pre mamičky pripravila novinku, ktorá im má pomôcť k rýchlejšiemu a jednoduchšiemu pôrodu. Ženskú bylinnú náparku. Ide o tradičný, no dnes už zabudnutý spôsob, ktorý sa kedysi pri pôrodoch bežne využíval.

Ďalšie články v rubrike >