Môžem dostať peniaze za pôrod alebo pri rizikovom tehotenstve? 10 užitočných informácií o životnom poistení

pt, 22. augusta 2019 o 06:00

Životné poistenie – áno či nie? Pre niekoho predstavuje istotu, že oňho a jeho blízkych bude postarané, keby sa čokoľvek stalo, pre iného rezervu na staré kolená. Poistenie je zaujímavé aj pre ženy, ktoré plánujú bábätko. Ako môže byť užitočné a na čo všetko si pri výbere poistky dať pozor?

Zo životnej poistky môže žena dostať peniaze za pôrod, cisársky rez či hospitalizáciu.

Foto: shutterstock.com

Na 10 najčastejších otázok o poistení odpovedá riaditeľka pre životné poistenie spoločnosti FinGO.sk Miroslava Holičová.

Kedy je dobré poistiť sa?
Čím skôr. A to z viacerých hľadísk. „Cena poistenia a zvolených pripoistení odráža aktuálny vek a zdravotný stav klienta. Každým rokom je pre nás poistenie drahšie, pretože sme starší,“ upozorňuje Miroslava Holičová. Zjednodušene povedané, mladí a zdraví majú poistenie lacnejšie. Okrem toho, ak niekto pred uzatvorením poistenia utrpí úraz alebo ochorie, poisťovňa môže diagnózy s tým spojené vylúčiť z poistného krytia. „To znamená, že na danú diagnózu a liečenie s tým spojené sa poistenie nebude vzťahovať,“ vysvetľuje odborníčka. Prípadne poisťovňa vzhľadom na prekonanú chorobu alebo úraz klienta síce poistí, no s prirážkou.

Čo ak úraz alebo chorobu poisťovni jednoducho zamlčím?
Rátajte s tým, že to skôr či neskôr vyjde najavo. V takom prípade môže poisťovňa odstúpiť od zmluvy, alebo krátiť poistné plnenie, teda nevyplatiť dohodnutú časť peňazí. Preto je veľmi dôležité vyplniť zdravotný dotazník pozorne a na všetky otázky odpovedať pravdivo.

Môže mi poistka pomôcť aj pri rizikovom tehotenstve?
Áno, ale musí byť uzatvorená s dostatočným časovým predstihom. „Poisťovne ponúkajú pripoistenia, ktoré kryjú aj rizikové tehotenstvo, no treba si dať pozor na čakacie doby. Je to doba, ktorá začína plynúť po vstupe do poistenia a počas tejto doby poisťovňa danú diagnózu nekryje. Pri práceneschopnosti z rizikového tehotenstva to zväčša býva 9 mesiacov od vstupu do poistenia, záleží to však od poisťovne, čakacie doby sa môžu líšiť,“ vraví Miroslava Holičová a dodáva, že pripoistenie ako také sa neuzatvára len pre rizikové tehotenstvo, ale kryje aj iné diagnózy.

„Pripoistenie kryje všetky druhy práceneschopnosti vrátane rizikového tehotenstva. Rozdiel je ale v spomínanej čakacej dobe. Pre klasickú práceneschopnosť napríklad pre chrípku je čakacia doba 3 až 6 mesiacov, v závislosti od poisťovne. V prípade rizikového tehotenstva je to najčastejšie 9 mesiacov.“ Preto Miroslava Holičová odporúča uzatvorenie poistenia minimálne 9 mesiacov pred plánovaným tehotenstvom.

Čo ak sa poistím, až keď lekár ustanoví moje tehotenstvo ako rizikové?
Poistka sa naň nebude vzťahovať. Do poistenia môže vstúpiť len človek, ktorý nie je na péenke.

Ak si uzatvorím poistenie dostatočne včas, môžem dostať nejaké peniaze aj za pôrod, hospitalizáciu či operačný zákrok, napríklad v prípade cisárskeho rezu?
Áno. Poisťovne ponúkajú krytie rizikového tehotenstva, chirurgického zákroku, pôrodu, hospitalizácie a podobne. Udalosť a výška krytia závisí od nastavenia poistky.

Poistenie treba uzatvoriť včas, čím skôr, tým lepšie.

Foto: FinGO.sk

Podľa čoho si mám vybrať pre mňa najvhodnejšiu poisťovňu?
Nechajte to na odborníkov. Na trhu pôsobí niekoľko poisťovní, ktoré ponúkajú niekoľko produktov životného poistenia. Len človek, ktorý sa pravidelne vzdeláva v danej oblasti vie, aký produkt vybrať a ako ho správne nastaviť. Ďalším dôvodom je objektívnosť. „Napríklad naša spoločnosť spolupracuje s viacerými poisťovňami na finančnom trhu, takže naši sprostredkovatelia nemajú dôvod uprednostňovať jednu alebo druhú poisťovňu, čo zaručuje objektívnosť pri výbere vhodného produktu,“ vysvetľuje Miroslava Holičová zo spoločnosti FinGO.sk. Naopak, pracovníci, ktorí robia len pre určitú konkrétnu poisťovňu, ťažko pošlú klienta ku konkurencii, ak by mala lepší produkt.

Načo sa mám poistiť, keď vždy, ak príde k plneniu, poisťovne si nájdu množstvo výhovoriek a dôvodov, aby mi nemuseli platiť nič, prípadne menej, než bolo dohodnuté?
„Klienti sa často hnevajú, že im nebolo nič z poistenia vyplatené, no väčšinou ide o zle nastavené poistenie, nie o chybu poisťovne,“ zdôrazňuje poistná odborníčka. „Ak si napríklad neuzavriete poistenie, ktoré obsahuje pripoistenie práceneschopnosti, a vy si potom budete nárokovať poistné plnenie z dôvodu, že ste boli práceneschopní, je logické, že vám poisťovňa plnenie neposkytne.“ Dôležité je preto poradiť sa pred uzatvorením poistky s nezávislým finančným sprostredkovateľom.

Čo všetko k poisteniu potrebujem doložiť?
Zväčša netreba dokladovať nič. Ak si už ale poisťovňa niečo vyžiada, je to najčastejšie doloženie lekárskych správ, a to v prípade ak človek trpí nejakou chorobou alebo utrpel úraz, aby vedeli oceniť klienta a rozhodnúť sa, či mu dajú prirážku alebo výluku na niektoré diagnózy. Potom si môžu žiadať finančný dotazník, aby posúdili, či sú poistné sumy nastavené správne.

Čo si mám v zmluve všímať? Ako rozpoznať možné sporné, prípadne nejednoznačné ustanovenia?
„Je veľmi dôležité vybrať si odborníka v danej oblasti. Zákutia sa nachádzajú práve v poistných podmienkach, ktoré klienti väčšinou nečítajú,“ zdôrazňuje Miroslava Holičová. „Pri životnom poistení neplatí rovnica čím lacnejšie, tým lepšie, to si treba uvedomiť. Určite odporúčam voliť stabilné poisťovne, ktoré sú na trhu už dlhodobo a majú vybudované svoje meno. Sú možno drahšie, no o to lojálnejšie voči klientom.“

Poistenie by malo byť nastavené na konkrétne potreby každého človeka. To, čo do poistného krytia nespadá, je uvedené vo všeobecných poistných podmienkach, ktoré dostáva pri podpise návrhu zmluvy. Sprostredkovateľ zmluvy by ho mal o nich informovať.

Môžem sa pripoistiť aj pred stratou príjmu počas materskej dovolenky?
Nie. Neexistuje pripoistenie, ktoré by bolo vyplácané pol roka alebo dlhšie aj v prípade, že je žena zdravá, ale len trpí nedostatkom financií na materskej dovolenke. Životné poistenie nie je sporenie, pripomína Miroslava Holičová. „Životné poistenie nás má podržať v prípade neočakávaných životných situácií, chorôb alebo úrazov, kedy nemáme dostatok našetrených financií pre ďalšie fungovanie. Má vykryť situácie, pri ktorých prichádza k poklesu príjmu z dôvodu choroby alebo úrazu. Tehotenstvo do tejto škály nepatrí,“ spresňuje. Na tehotenstvo, prípadne materskú dovolenku sa možno vopred pripraviť formou sporenia, ale na to slúžia iné produkty ako rizikové životné poistenie.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >