Ľudia sa môžu so sťažnosťami obrátiť na Spotrebiteľského ombudsmana

TASR, 16. marca 2020 o 03:57

Na Slovensku funguje Spotrebiteľský ombudsman. Ľudia sa na neho môžu obracať od pondelka.

Nákup cez e-shopy môže byť niekedy rizikový, pomôcť môže nový spotrebiteľský ombudsman.

Foto: Shutterstock.com

Podľa advokáta Romana Juríka, ktorý je predsedom Slovenskej komory spotrebiteľských organizácií, považuje štát ochranu spotrebiteľov za nechcenú a nanútenú povinnosť, čomu zodpovedá aj objem finančných prostriedkov štátneho rozpočtu, ktoré sú vyčlenené pre spotrebiteľské organizácie. Na jedného občana to vychádza menej ako 0,016 eura ročne.

„Trinásť rokov sme svedkami i aktérmi toho, ako sa vlády zaväzujú zvýšiť úroveň ochrany práv slovenských spotrebiteľov. Avšak bez zásadných výsledkov," priblížil riaditeľ Spotrebiteľského Centra Miroslav Antoňak. Centrum stojí za myšlienkou a zriadením Spotrebiteľského ombudsmana.

Podľa Antoňaka napriek množstvu legislatívnych opatrení sa justičným a iným štátnym orgánom nepodarí zabezpečovať úroveň ochrany práv spotrebiteľov, ktorú od Slovenska požaduje Brusel. Spotrebiteľský ombudsman bude svojou činnosťou plniť úlohy, v ktorých štát zlyháva najmä pri uplatňovaní práv spotrebiteľov a presadzovaní spotrebiteľskej politiky. Chce taktiež prispievať k zlepšovaniu zákonov v prospech slovenských spotrebiteľov.

S otázkami o spotrebiteľských právach a ich uplatňovaní sa môže spotrebiteľ bezplatne obrátiť na špecializovanú poradňu online, alebo telefonicky na čísle 0696 850 850 v každý pracovný deň v čase od 10. hodiny do 14. hodiny, alebo osobne v desiatich kontaktných miestach, ktorých počet sa bude počas roka rozširovať.

Sťažnosť Spotrebiteľskému ombudsmanovi môže občan podať sám, ak neúspešne požiadal predávajúceho s miestom podnikania na Slovensku o nápravu, alebo ak nie je spokojný so spôsobom, ktorým predávajúci vybavil jeho reklamáciu, prípadne ak sa domnieva, že jeho spotrebiteľské práva boli porušené. Hodnota nákupu, ktorého sa sťažnosť týka, by nemala byť nižšia ako dvadsať eur.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Sociálna poisťovňa: Rodičia, nežiadajte o ošetrovné opakovane, blokujete ostatných!

  Sociálna poisťovňa: Rodičia, nežiadajte o ošetrovné opakovane, blokujete ostatných!

  Sociálna poisťovňa vyzýva rodičov, aby neposielali opakované žiadosti o vyplatenie ošetrovného. Ako uvádza, zamestnanci sú potom zahltení posudzovaním týchto, už vybavených prípadov a nedostanú sa k tým, ktorí žiadosť skutočne potrebujú vybaviť.

 • Obrázok Vlaky zadarmo pre študentov od stredy končia

  Vlaky zadarmo pre študentov od stredy končia

  Žiaci a študenti sa od stredy už zadarmo vlakom neodvezú. V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu vláda ruší od 1. apríla bezplatnú prepravu študentov na železnici do odvolania.

 • Obrázok Ošetrovné na dieťa možno poberať neobmedzene, kým sú zatvorené školy

  Ošetrovné na dieťa možno poberať neobmedzene, kým sú zatvorené školy

  Aké možnosti majú rodičia, ktorí musia zostať doma s deťmi počas momentálneho zatvorenia škôl a škôlok? Veľa ich nie je – buď si zoberú dovolenku, budú pracovať z domu alebo požiadajú Sociálnu poisťovňu o ošetrovné. V tomto prípade dostanú síce menej peňazí než je ich výplata, vždy však lepšie než nič, ak by si napríklad boli nútení zobrať v práci neplatené voľno.

 • Obrázok Nákup zero waste, teda bez obalov. Užitočný manuál, ako na to

  Nákup zero waste, teda bez obalov. Užitočný manuál, ako na to

  Jedna paprika, zabalená vo fólii, jedno avokádo na plastovej tácke a v uzavretom sáčku k tomu... Tiež sa vám zdá, že tých obalov je akosi priveľa a chcete skúsiť zmenu? Bezobalové obchody už nájdete v rôznych kútoch Slovenska, nákup v nich je však iný než v tých so zabaleným tovarom. Na čo všetko sa treba pripraviť?

 • Obrázok Na materskom štát vyplatil rekordnú sumu

  Na materskom štát vyplatil rekordnú sumu

  Výdavky Sociálnej poisťovne na materské dávky v uplynulých rokoch výrazne rástli. Kým v roku 2016 Sociálna poisťovňa vyplatila materské v celkovom objeme 150,9 milióna eur, vlani to už bol takmer dvojnásobok.

 • Obrázok Viac a jednoduchšie, platia nové podmienky pre náhradné výživné

  Viac a jednoduchšie, platia nové podmienky pre náhradné výživné

  Rodičia, ktorým bývalý partner neplatí na dieťa výživné sa ľahšie dostanú k peniazom. Štát upravil zákon, ktorý skracuje lehoty, zvyšuje dávky aj zjednodušuje celý byrokratický proces. Zmeny platia od začiatku tohto roku.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

Ďalšie články v rubrike >