Kuchynský odpad – skvelý pomocník. Triky starých mám, ako využiť cibuľové šupky, zvyšky kávy či škrupiny od vajíčok

Patricia Poprocká, 18. mája 2021 o 04:32

Príroda je dokonalá, je na nás, aby sme ju dokázali s citom a rešpektom využívať vo svoj prospech. Každý proces v nej má v svoj zmysel a aj odpad z kuchyne vie byť užitočný. Nielen v komposte, už naše prastaré mamy poznali drobné triky, ako s ním užitočne nakladať. Tu sú niektoré z nich.

Kuchnský odpad treba separovať, nie všetok však musí skončiť v koši či komposte. Mnohé zvyšky sa dajú využiť.

Foto: shutterstock.com

Cibuľové šupky

Okrem toho, že na krásne sfarbia veľkonočné vajíčka sú užitočné aj pri odpudzovaní škodcov. Jednoducho ich namáčajte vo vedre, a touto vodou potom polievajte rastliny v záhrade, ktoré pestujete. Má to odpudzovať škodlivý hmyz a vošky.

Škrupinky od vajíčok

Niekto ich podrvené jednoducho vkope do pôdy, ktorú chce obohatiť o vápnik. Odporúča sa tiež ich podrvené nasypať okolo priesad, chráni ich to pred slimákmi.

Šupky z banánu

Užitočné sú pod kríkmi ako ríbezle, egreše, maliny, černice. Jednoducho ich tam uložte, ako sa budú rozkladať, kríkom majú dodávať výživu.

Usadenina z kávy

Využiť ju možno dvojako: Ak ju nasypete na pôdu, slúži ako zábrana proti mravcom. Ak ju podpálite na tácke, získate prírodný repelent, dym bude odpudzovať komárov a muchy.

Zemiakové šupky

Sú tiež skvelou výživou pre rastliny. Jednoducho ich zakopte do pôdy v blízkosti rastlín či stromov, ktorým chcete dodať živiny.

Zápalka

Ak ju pichnete do kvetináča hlavičkou dolu, ochránite rastlinku pred muškami a voškami.

Rozkrájaný citrón

Je to modernejší, ale tiež užitočný poznatok: V chladničke spoľahlivo pohlcuje nežiaduce pachy.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDomácnosť a varenie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >