Jedno alebo druhé. Ak chce otec materské, matka nesmie poberať rodičovský príspevok

pt, 25. mája 2019 o 11:02

Ak chce otec poberať materské zo Sociálnej poisťovne, čo mu umožňuje zákon, matka nedostane za ten čas rodičovský príspevok. Opätovný nárok naň získa iba v prípade, že by otcovi nárok na materské nevznikol, alebo ak by ho už prestal poberať.

Materské pre otca znamená zastavenie poberania rodičovského príspevku pre matku.

Foto: shutterstock.com

Ako upozorňuje Sociálna poisťovňa, už v čase podania žiadosti otca o materské nesmie matka dostávať rodičovský príspevok z úradu práce.

„Kým Sociálna poisťovňa nerozhodne o zamietnutí žiadosti otca o materské, príslušný úrad práce neobnoví výplatu rodičovského príspevku matke dieťaťa,“ pripomína poisťovňa s tým, že rodine môže vzniknúť výpadok príjmu, keďže otcovi ešte nie je vyplácané materské a matke už nie je vyplácaný rodičovský príspevok. Týka sa to prípadov, kedy sa rozhodovanie o materskom pre otca predlžuje pre komplikovanosť posudzovania alebo zdĺhavé zabezpečovanie dôkazov.

Ak Sociálna poisťovňa otcovi materské nevypláca, môže matka opätovne požiadať úrad práce o priznanie rodičovského príspevku, a to odo dňa, od ktorého otec prestal poberať, alebo mu bolo zamietnuté materské. Môže tak urobiť aj spätne, najviac za obdobie šiestich mesiacov.

V prípade, že Sociálna poisťovňa rozhoduje o materskom pre otca dlhší čas, musí ho o tom informovať. Aby sa nepremeškala spomínaná šesťmesačná lehota, matka môže o rodičovský príspevok požiadať hneď, ako bude otec informovaný o predĺžení lehoty na rozhodnutie o materskom.

Kým však žiadosť otca nie je definitívne zamietnutá a matka požiada o doplatenie rodičovského príspevku, príslušný úrad práce preruší konanie o rodičovskom príspevku. Zabezpečí sa tým dodržanie šesťmesačnej lehoty. Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o zamietnutí nároku na materské, resp. o skončení jeho vyplácania, príslušný úrad práce matke doplatí rodičovský príspevok.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Je dôležité, či sa otec a matka volajú rovnako?

  Štát uľahčuje zmenu priezviska po svadbe, ruší poplatky pri vybavovaní nových dokladov. Chce tak podporiť „vytváranie tradičných foriem rodiny“. Teda muž a žena v zákonne potvrdenom zväzku s rovnakým menom aj pre ich deti. Aj keď to má byť krok na podporu rodiny, v skutočnosti o nič zásadné nejde. Kto sa ako volá, je pre jej harmonické fungovanie druhoradé, ak nie nepodstatné.

 • Obrázok Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb

  Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Návrh novely zákona o prídavku na dieťa, ktorý predložili poslanci koaličného Smeru-SD, definitívne schválil parlament. Rodičia ho dostanú v októbri.

 • Obrázok Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Pri dvojičkách môžu dostávať materské naraz matka aj otec

  Starostlivosť o dvojičky je pre rodičov jednoduchšia než vlani. Zákon totiž obom od tohto roku umožňuje zostať spolu doma a poberať materské. Sociálna poisťovňa akurát upozorňuje, že v tomto prípade ho bude matka dostávať o niečo kratšie než keby na materskej bola sama.

 • Obrázok Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Pozor na nebezpečné detské mydlo Disney!

  Vyzerá krásne, má čistiť, no namiesto toho môže spôsobiť infekcie. Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečným detským mydlom.

 • Obrázok Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky na materskej sa počítajú aj do dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

  Roky, počas ktorých sa žena na materskej dovolenke stará o dieťa, sa jej započítavajú aj do dôchodku. Nebude však mať za ne zohľadnený svoj predchádzajúci príjem, ale o niečo nižší. Je totiž poistenkyňou štátu a ten za svojich poistencov odvádza osobitné, nižšie odvody.

 • Obrázok Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Namiesto práce do parku s dieťaťom. Otcov na materskej rýchlo pribúda

  Možnosť starať sa o dieťa na materskej dovolenke využíva čoraz viac otcov. Môže za to zrejme aj úprava zákona, podľa ktorej môžu byť na materskej obaja rodičia súčasne, za podmienky, že sa nestarajú o to isté dieťa.

 • Obrázok Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Prichádza veľká zmena! Aj bábätká budú mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom

  Všetci občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, teda aj bábätká, by mali mať do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom, navrhuje v novom zákone ministerstvo vnútra. Tento doklad ako jediný umožňuje prístup k zdravotnej dokumentácii z elektronickej zdravotníckej knižky občana.

Ďalšie články v rubrike >