Losos obsahuje vitamín D.
Foto: Shutterstock.comDeti majú nedostatok vitamínu hlavne v zimných a jarných mesiacoch. Je to samozrejme spôsobené nedostatkom slnečného svitu. V letných a jesenných mesiacoch sa koncentrácia vitamínu v ľudskom tele podstatne zvyšuje, ako to dobre ukazuje táto tabuľka z výskumu.
Na jar dosahovalo optimálne hodnoty vitamínu D len štrnásť percent detí, viac ako tretina mala hodnoty znížené a polovica nedostatočné. Najvyššie hodnoty výskumníci zistili na jeseň, a to hlavne septembri, kedy sa prejavilo zvýšené vystavovanie sa slnku počas celého leta.
„Výsledky u detí vo veku päť až deväť rokov ukázali dostatočné zásobenie vitamínom D len približne u tretiny detí z celkového počtu 419 sledovaných. Potvrdili výraznú súvislosť medzi dávkou slnečného žiarenia a plochou povrchu tela vystaveného slnku," píše sa v štúdii.
Vitamín D je nevyhnutný pre správne fungovanie imunity, zdravé kosti, rast a obnovu buniek. Prispieva aj k dobrej nálade, sústredenosti, posilňuje pamäť. Ak má teda dieťa déčka málo, môže to negatívne ovplyvniť jeho výsledky v škole.
Ako vitamín doplniť? Štúdia ukázala jednu negatívnu vec. Z potravín (najvyšší obsah vitamínu majú ryby ako makrela, sardinky, losos či tuniak, plnotučné mlieko, vajcia, hríby, vnútornosti či avokádo) sa vitamín D vstrebáva len ťažko.
Najmenším deťom pediatri predpisujú kvapky, v lekárňach sú pre staršie deti k dispozícii výživové doplnky s týmto vitamínom alebo je možné im podávať rybí olej. Najúčinnejšie však je vystaviť sa lúčom svetla, ktorých už našťastie pribúda.