Dve rúška, tri prehlásenia, ranný filter. Prehľad podmienok nástupu do škôl

pt, TASR, 1. septembra 2020 o 04:16

Rúška, obmedzený pohyb a neistota, čo bude zajtra, asi takto možno zhrnúť výnimočnosti nového školského roka, ktorý sa začína zajtra.

A ide sa do školy.

Foto: Shutterstock.com

Do škôl nastúpi zhruba 693-tisíc žiakov, z toho 498-tisíc na základné školy. Vzhľadom na druhú vlnu koronavírusu bude tento september v školách iný než všetky doteraz.

Podľa nariadenia úradov musia mať všetci žiaci na druhom stupni základných škôl a tiež všetci stredoškoláci rúška. Nosiť by ich mali deti počas prvých dvoch týždňov aj v triedach.

Žiaci na prvom stupni rúška v triedach nosiť nemusia, majú ich len odporúčané. Výnimku majú tiež deti s mentálnym a sluchovým postihnutím. Ministerstvo školstva nariaďuje, aby každé dieťa malo so sebou dve rúška, z toho jedno má slúžiť ako náhradné.

Rúška majú prispieť k ochrane pred šírením nákazy predovšetkým v prvých dvoch týždňoch po prázdninách. Tohto obdobia sa epidemiológovia najviac obávajú, keďže mnohé deti boli na dovolenkách v zahraničí a koronavírus neraz šíria bez toho, aby vedeli, že ho majú.

Okrem rúšok musia rodičia pri nástupe detí do škôl odovzdať čestné prehlásenie, či ich dieťa bolo od 17. augusta mimo Slovenska a či sa od tohto dátumu zúčastnilo na nejakom hromadnom podujatí. Do tretice má rodič podpísať prehlásenie o dezinfekčnosti, že dieťaťu nebola regionálnym úradom nariadená karantén, a že neprejavuje príznaky infekčného ochorenia.

Povinné rúška budú aj na internátoch, okrem izieb, samozrejme. Návštevy na internátoch však budú zakázané. Stredoškolákov je necelých 196-tisíc, z toho vyše 41-tisíc prvákov.

Žiadne telocvične a určené časy na príchod do školy

Čo sa týka nástupu na vyučovanie, ministerstvo odporúča školám rozdeliť nástup do školy na niekoľko časových úsekov napríklad od 7:30 hod do 8:30 hod v 10 minútových intervaloch a vykonať takzvaný ranný filter, teda skontrolovať, či niekto nejaví príznaky ochorenia COVID-19 ako napríklad zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest. Ak má príznaky nejakej infekčnej choroby, nesmie vstúpiť do priestorov školy.

Do 20. septembra sa v školách nemajú využívať ani telocvične a žiaci by mali tráviť čo najviac času vonku. Okrem nich a pracovníkov školy by do budovy nemal mať nik prístup, s výnimkou rodičov prváčikov v prvých dňoch, ktorých je asi 59-tisíc.

V školách by sa mali dezinfikovať priestory vo zvýšenej miere, dotykové plochy ako napríklad kľučky dverí minimálne 2x denne, toalety 3x.

Rezort školstva avizuje, že školy v prípade šírenia ochorenia COVID-19 nechce zatvárať celoplošne, ako to bolo v prípade prvej vlny pandémie nového koronavírusu, ale len lokálne.

Pre školy preto ministerstvo vypracovalo manuál. Riadiť sa budú známym semafórom, ktorý má zelenú, oranžovú a červenú fázu. Zelená bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

Školy v číslach
V školskom roku 2020/2021 sa otvorí 2074 základných škôl, 433 stredných odborných škôl, 219 gymnázií, 198 konzervatórií a 16 športových stredných škôl. Žiaci budú navštevovať aj 525 špeciálnych škôl, vrátane škôl pri zdravotníckych zariadeniach.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >