Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

gb, 13. mája 2019 o 05:49

Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

Dieťa dokáže rozoznať vôňu vlastnej mamy od ostatných.

Foto: simplemost.com

V staršom pokuse vedci vďaka vložkám do podprsenky pre dojčiace mamičky dokázali, že už dvojdenní novorodenci sú schopní poznať matku po vôni. Autor pokusu použil tri druhy vložiek, tie, ktoré predtým nosila matka bábätka alebo iná dojčiaca žena a nepoužité vložky. Potom ich prikladali k tváričke bábätka. Pozorovaním sa zistilo, že sedemnásť z dvadsiatich detí sa najčastejšie a najdlhšie obracalo smerom k tým vložkám, ktoré nosila ich mamička.

V inom experimente mali dvojtýždenné deti identifikovať svoju matku na základe pachu potu v podpazuší. Dojčeným deťom prikladali k nosíku vatové vankúšiky, ktoré boli predtým v kontakte s kožou ich matky a iných žien. A deti skutočne rozoznali vôňu svojej mamičky medzi vôňami ostatných žien. „To však nebol prípad detí kŕmených z fľaše. Okrem toho ani jedna skúmaná skupina nebola schopná rozoznať vôňu vlastného otca od vône iných mužov. Je pravdepodobné, že počas dojčenia sú novorodenci vystavení predovšetkým pachu matkinho potu a vďaka tomu si rýchlo zvyknú na pachový podpis, typický pre ich matku," uvádza v knihe Rozumiete svojmu dieťatku (Zaujímavé psychologické experimenty na lepšie pochopenie malých detí) jej autor Serge Ciccotti.

Ďalší výskum sledoval reakcie plačúcich novorodených detí na prítomnosť matkinej vône. Psychológovia zistili, že bäbatká prestali plakať, keď k nim priblížili košeľu, ktorú nosila ich mama a dokonca aj košeľu, ktorú nosila akákoľvek iná matka. V prípade košeľe, ktorú nikto nenosil, však plakali naďalej. „Zistili tiež, že deti otvorili v prítomnosti košele nosené ich matkou ešte viac ústa. To dokazuje, že dokázali dobré odlíšiť vône rôznych matiek."

„Výsledky naznačujú, že je efektívne vystaviť plačúce dieťa vôni jeho matky, pretože to zmierňuje plač. Výsledky tiež poukázali na význam materskej vône v súvislosti s výživou, pretože prítomnosť vône vlastnej matky primäje dieťatko otvoriť ústa," píše autor knihy. Ako vidieť, vôňa mamičky hrá v živote dieťaťa podstatnú rolu. Má na to skrátka dobrý nos!Prvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok 10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

 • Obrázok Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

 • Obrázok Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Holandský lekár, odborník na asistovanú reprodukciu, použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov a stal sa otcom 49 detí. Potvrdili to testy DNA, oznámila organizácia Defence for Children (Ochrana detí).

 • Obrázok Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Tento mesiac zbehol strašne rýchlo, ani neviem ako. Nemala som na nič čas, riešila milión vecí, a som rada, že je za mnou. Jana Chvosteková pridáva do pravidelných zápiskov pre ahojmama.sk o svojej malej Janke štvrtý mesiac.

Ďalšie články v rubrike >