Deti ľúbime, vieme im to dať aj najavo?

Patricia Poprocká, 28. januára 2019 o 11:00

Kým mi mama nepovedala, že ma má rada, nevedela som to, opisuje štyridsiatnička Anna. „Mala som asi štyri-päť rokov, vyčítala mi neupratanú skrinku a pritom povedala, že ma má rada, preto na mňa kričí. Dodnes si pamätám svoje naširoko otvorené oči a prekvapujúce príjemné zistenie: Ona ma má rada?!“ Každý rodič ľúbi svoje deti, lásku im však musíme dávať najavo spôsobom, ktorému rozumejú.

Láske rodiča musí dieťa rozumieť, inak sa milované necíti.

Foto: shutterstock.com

Povedzte to

Úplne najjednoduchšie je povedať „ľúbim ťa“, kedykoľvek to cítite. Niekedy stačí len prejaviť svoju radosť z prítomnosti dieťaťa alebo pri nejakej spoločnej činnosti skonštatovať „ako mi je teraz s tebou dobre“. Dieťa cíti lásku rodičov aj pri spomienkach na minulosť, keď mu napríklad rozprávajú, ako sa potešili, keď prišlo na svet, ako si ho veľmi priali, alebo akú radosť mali pri pozitívnom tehotenskom teste. Keď mu poviete, že ho ľúbite až počas hádky v teenagerskom veku, nemusí vám už uveriť. A povedzte mu „ľúbim ťa“, aj keď vám príde dieťa povedať „prepáč“ – pre jeho detskú dušu to môže byť úžasný prínos.

Plňte potreby dieťaťa

Chce sa k vám pritúliť, spať s vami v posteli, alebo žobroní o pusu, aj keď ste práve na návšteve či v kaviarni? Bez ohľadu na to, či má päť alebo desať rokov, mu vyhovejte. Nie je nič ľahšie a krajšie ako pritúliť si dieťa. A ani cennejšie. Majte tiež na pamäti, že o pár rokov, keď si pôjde svojou cestou, budete za niečím podobným len nostalgicky vzdychať. A prípadné pohoršené pohľady okolia, že to je teda rozmaznané, také veľké dieťa, s prehľadom ignorujte. Budujete mu práve jeho osobnosť.

Nebuďte zbytočne prísni

Samozrejme, chcete, aby bolo poriadkumilové, múdre a samostatné. Viac však dosiahnete vlastným príkladom než prísnosťou. Netreba, aby sa dieťa po príchode rodiča postavilo do pozoru. Krik, vyhadzovanie vecí, milión povinností, zákazy a tresty veľa radosti nikdy nikomu nepriniesli. Ani príjemných spomienok na detstvo. Raz v dospelosti zväčša pochopia, že ste to s nimi mysleli dobre, môže však byť už neskoro. A stratené roky nikto nevráti.

Rešpektujte deti

Ak chcete, aby deti počúvali vás, počúvajte aj vy ich. Ak sa dá, rešpektuje ich vôľu. Je veľa drobných rozhodnutí, ktoré môžete nechať na nich – napríklad aké tričko si obliecť, koľko jedla naložiť na tanier, ale aj či chcú chodiť na nejaký krúžok prípadne ak si budú chcieť namiesto hrania s deťmi radšej samé kresliť. Samozrejme, neznamená to, že dieťaťu musíte plniť všetky rozmary či kúpiť každú hlúposť, na ktorú ukáže. Ale zasa ani to, že pod stromček dostane sveter, keď túži po gitare.

Dajte dieťaťu najavo, že je najdôležitejšie

Začína sa to už v ranom detstve. Keď bábätko zaplače, malo by byť prioritou. Čím je staršie, tým dlhšie dokáže počkať, samozrejme, nie večne. Odložte prácu, ak dieťa chce, aby ste s ním strávili nejaký čas hrou, učením, čítaním, rozhovorom... Rovnako si prispôsobte program, ak má napríklad na krúžku nejaké vystúpenie alebo súťaž. Nech cíti, že ste tu preňho, má vo vás istotu.

Prijmite kritiku

Aj dieťa má právo na vlastné pocity a nesúhlas s tým, čo hovoríte vy. Dokonca sa môže aj nahnevať a vykričať sa, ak sa cíti ukrivdené. Nechajte ho prejaviť svoje pocity. Ocení to. Aj v danej chvíli, aj v dospelosti.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >