Láske rodiča musí dieťa rozumieť, inak sa milované necíti.
Foto: shutterstock.comDeti ľúbime, vieme im to dať aj najavo?
Kým mi mama nepovedala, že ma má rada, nevedela som to, opisuje štyridsiatnička Anna. „Mala som asi štyri-päť rokov, vyčítala mi neupratanú skrinku a pritom povedala, že ma má rada, preto na mňa kričí. Dodnes si pamätám svoje naširoko otvorené oči a prekvapujúce príjemné zistenie: Ona ma má rada?!“ Každý rodič ľúbi svoje deti, lásku im však musíme dávať najavo spôsobom, ktorému rozumejú.
Výchova a vzťahy - ďalšie články
-
Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť
Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.
-
Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete
Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.
-
Nesnažte sa o spravodlivosť medzi súrodencami, je to dokonca na škodu, odkazuje odborníčka. Oveľa účinnejšie je TOTO
„Koľko bratovi, toľko i tebe.“ Tak vyzerá súrodenecká spravodlivosť a mnohí rodičia sa tento princíp snažia dodržiavať. Nie je to však potrebné, naopak, takáto výchova môže vypestovať v deťoch neblahé postoje.
-
Šťastné Vianoce. Nejde o balíčky pod stromčekom, deti si z nich odnesú to, čo im ukážete vy!
Vianoce by nemali byť o darčekoch, ale chceme či nie, aj tak sú darčeky tým, na čo sa deti najviac tešia. V dnešnej dobe prebytku im ale neraz ťažko vysvetliť, že nie všetko, čo vidia alebo po čom túžia si pod stromčekom aj nájdu. Ako ich k tomu citlivo naviesť, radí odborníčka.
-
Dve slovká, ktoré vám zmenia život. A nie, nie sú to „ďakujem“ a „prosím“
Učili to v detstve nás a učíme to aj my naše deti, že základné čarovné slovíčka sú „ďakujem“ a „prosím“. Aj keď skutočne dokážu zmeniť komunikáciu medzi ľuďmi i celkovú náladu, pre lepší pocit zo života sú pre matku zavalenú povinnosťami v každodennom kolotoči kľúčové iné slová.
-
Nie, neupracem si to! Presvedčiť dieťa možno i bez kriku, dokonca takto hravo
„Nie, neupracem si tie hračky. Nie, nejdem sa obliekať. Nie, nejdem pomáhať do kuchyne.“ S detským vzdorom sa stretávajú rodičia často a priznajme si, neraz to končí krikom, po ktorom je minimálne jedna strana nespokojná. Ak sa hádkam chcete vyhnúť, skúste to takto.
-
Nesnažte sa o jednotu, výchova matky a otca musí byť rozdielna
„Ty ho rozmaznávaš, bude mamičkin maznáčik!“ „A ty si zas naňho veľmi prísny!“ Koľkokrát ste sa takto s partnerom hádali o výchove detí, prípadne aspoň počuli iných sa takto hádať? A viete čo? Obaja rodičia majú pravdu a je to tak úplne v poriadku.
-
Recepty
Čokoládové rožteky (videorecept)
-
ŽENA
Pozor na nebezpečnú kozmetiku: Ide o ceruzky na oči aj prípravky pre deti
-
CESTOVANIE
Dve si zamilovala a dve ju sklamali: Američanka navštívila za 6 mesiacov 13 európskych metropol a tu sú jej dojmy
-
ZDRAVIE
Kvíz: Ste expert na spánok, alebo si nevedomky škodíte? 9. otázka vás zaskočí
-
TV Varecha
Pohánkový kubo s hubami (video)