
Láske rodiča musí dieťa rozumieť, inak sa milované necíti.
Foto: shutterstock.comKým mi mama nepovedala, že ma má rada, nevedela som to, opisuje štyridsiatnička Anna. „Mala som asi štyri-päť rokov, vyčítala mi neupratanú skrinku a pritom povedala, že ma má rada, preto na mňa kričí. Dodnes si pamätám svoje naširoko otvorené oči a prekvapujúce príjemné zistenie: Ona ma má rada?!“ Každý rodič ľúbi svoje deti, lásku im však musíme dávať najavo spôsobom, ktorému rozumejú.
Láske rodiča musí dieťa rozumieť, inak sa milované necíti.
Foto: shutterstock.comRodičia svoje deti milujú a chcú ich dobre vychovať. Niekedy však idú priamo proti tomu, čo deti samé potrebujú.
Máte pocit, že je toho už naozaj príliš? Stresy v práci, povinnosti doma, neviete, čo skôr a radosť z toho všetkého sa niekam vytratila? Jednoducho sa zastavte. Roztrieďte priority, odsuňte nepodstatné. Prvý účinný krok je uvedomiť si, za čo všetko môžeme byť vďační.
Že materstvo nie je prechádzka ružovou záhradou, na tom sa zhodnú asi všetky mamičky. Pre každú je však výzvou niečo iné.
O tom, ako vychovávať deti v náročnom 21. storočí, ako sa vyvarovať nástrahám digitálneho sveta a ako znovu objaviť detské šťastie bude v pondelok 2. decembra o šiestej večer v bratislavskom V Klube prednáška Slávky Kubíkovej – autorky dvoch knižných bestsellerov na tieto témy.
Rozprávať sa síce naučí takmer každé dieťa, ale rodičia môžu vývoj tejto schopnosti významne podporiť. Výsledkom bude pekná reč dieťaťa, dostatok slovnej zásoby a väčšie sebavedomie vo vyjadrovaní.
Hra je pre deti nesmierne dôležitá. Prostredníctvom nej sa učia novým zručnostiam, postojom, rozvíjajú predstavivosť, spoznávajú vlastné možnosti, vyjadrujú momentálne pocity, relaxujú. Aká je úloha rodičov pri hrách?
Asi každý rodič si želá, aby sa mu dieťa bez obáv zverovalo so svojimi pocitmi či trápením. Nie vždy sa to však darí. Niektoré deti majú uzavretejšiu povahu, za svoje pocity sa hanbia alebo z nejakého dôvodu rodičovi nedôverujú.