ČO S TÝM Dcéra ma vôbec neposlúcha, robí si po svojom. Poraďte, kde robím chybu?

Patricia Poprocká, 25. júla 2019 o 16:11

Mám problém so šesťročnou dcérou. Trvá vlastne už niekoľko rokov. Vôbec ma nepočúva. Robí si stále po svojom. Skúšam všetko – vysvetľovať, prikazovať, ísť príkladom a áno, niekedy aj zvyšujem hlas. A hoci na to nie som hrdá, práve to posledné zaberá najčastejšie. Každý príkaz je malý boj, sťažuje si mamička Eva, ktorá zároveň prosí o radu.

Dcéra si robí po svojom, vôbec ma neposlúcha, neviem, čo s tým, sťažuje si Eva.

Foto: shutterstock.com

Zovšeobecním to na príklade s tričkom: Odlož si to tričko, poviem jej, no akoby som hrach na stenu hádzala. Dcéra prikývne, a ďalej si pokračuje vo svojej činnosti. Keď jej to pripomeniem druhýkrát, scéna sa opakuje. Tretíkrát zvýšim hlas a ona sa konečne pohne.

Samozrejme, že nechcem robiť veci za ňu, aby si nezvykla, že ju všetci obskakujú a ona sa bude iba hrať. No aj tak som už vyskúšala odložiť tričko namiesto nej s tým, že som jej to povedala. „Chcem tu mať poriadok, tak som ti odložila to tričko,“ tak som to vyčítala z kníh, ktoré radia rodičom, že majú hovoriť o sebe, nie o deťoch. Dcéra mi za to síce poďakovala, ale na jej správaní v ďalšom podobnom prípade to nič nezmenilo.

Premýšľala som aj, že by som jej to tričko niekam schovala, aby ho potom nevedela nájsť a tak si uvedomila, že sa o veci musí starať, ale to by nezabralo, pretože by si jednoducho zobrala niečo iné.

Nie je to však len o odkladaní vecí. Platí to rovnako v prípade, ak jej poviem, nech sa dá do pyžama, ide osprchovať, umyje si zuby. To sa jej väčšinou nechce, tak možno preto otáľa, neviem.

Premýšľala som, či to nebude aj tým, že jej dávam úlohy, ktoré robí nerada. Pretože ak robíme niečo, čo ju zaujíma, pomáha ochotne. Život však nie je len o tom, čo robiť chcem, ale o tom, čo robiť treba, a myslím si, že by sa to malo učiť už aj šesťročné dieťa.

No po svojom si robí celé roky. Už keď bola menšia, napríklad sme jej vraveli, aby nenechávala otvorenú bráničku, pretože ujde pes, tak to vôbec nerešpektovala. Väčšinou to vysvetľovala tým, že zabudla.

Snažíme sa ju tiež držať od sladkostí. A hoci jej vysvetľujeme prečo, a ako škodia, je schopná ich potajme jesť a klamať.

Ešte jeden príklad na záver: Mali sme dohodu, že sa môže ísť hrať vonku, ale za ihrisko nepôjde. A ak, tak sa príde opýtať. Samozrejme, že to nerešpektovala. Keď som ju našla za ihriskom a doma to s ňou potom riešila, ešte mi vyčítala, že som zlá, pretože som jej nedovolila hrať sa vonku. O tom, že ona nedodržala sľub, ani slovo. Snažila som sa jej vysvetliť, že potrebujem vedieť, kde je, a že ak sa niečom dohodneme, má to platiť, že o tom je dôvera. Nechápala, alebo nechcela chápať. Napokon som debatu uzavrela s tým, že áno, nedovolila som sa jej hrať vonku a ani nedovolím, ak ona nebude dodržiavať dohody. A to zabralo. Bolo to však dlhých 15 minút sĺz, kriku, obviňovania...

Priznám sa, neviem, čo s tým. Na jednej strane chcem, aby mala moja dcéra vlastnú hlavu a nerozsypala sa pred prvou autoritou, na druhej strane som však presvedčená, že určité hranice mať musí. A je pre mňa obrovský boj jej ich nejako vytýčiť. Nie som si istá, či postupujem správne, mám pocit, že niekde robím chybu. Viete mi poradiť?

Svoje rady a názory nám môžete napísať na e – mail redakcia@ahojmama.sk. Traja z vás od nás získajú produkt slovenskej prírodnej kozmetiky Dulcia. Ak tiež máte so svojím dieťaťom problém, na ktorý by ste chceli poznať názory iných, napíšte nám aj o ňom.

Tešíme sa na vaše príspevky!





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >