Chrípku treba vyležať, s prechladnutím sa dá fungovať.
Foto: Shutterstock.comPojmy ako prechladnutie, nádcha či chrípka, sa stávajú pre mnohých synonymami. Rozdiel medzi nachladnutím a chrípkou však je, a to značný. Rozpoznať by sa mal dať hneď od začiatku. Pri nádche príznaky prichádzajú postupne a sú mierne. Naopak, chrípka nastupuje prudko a výrazne dáva o sebe znať. Človek má zvýšenú teplotu, prípadne zimnicu, a to hneď v prvý deň, kým pri nachladnutí je teplota mierne zvýšená, prípadne žiadna.
Nachladnutý človek má v nose vodnaté hlieny, ktoré sa o niekoľkých dňoch zmenia na hustejšie a napokon zmiznú. Pri chrípke sople nebývajú, rovnako ani kýchanie, ktoré je, naopak, pri nachladnutí časté.
Bolesť hrdla je príznak pri oboch ochoreniach podobný. Bolesť hrdla pri chrípke je však výrazná a pálivá, možné sú i problémy s prehĺtaním. Pri nachladnutí bolesť v krku ustúpi do dvoch dní a nie je takáto pálčivá.
Aj kašeľ rozlišuje, či je človek chorý na chrípku alebo nie. Ten suchý je sprievodom chrípky, ak sme ale len nachladnutí, máme kašeľ mierny, ktorý súvisí s bolesťou v krku a ustupuje spoločne s ňou.
No a napokon, človeka nakazeného chrípkou bolia oči, kĺby, svaly a celkovo sa cíti veľmi unavený. Častá je aj hnačka či zvracanie. Nachladnutý človek pociťuje miernu únavu a bolesti tela len zriedkavo.
Rozdiel je aj v samotnom priebehu choroby – úplné vyliečenie u oboch síce trvá zhruba týždeň, kým však pri prechladnutí sa stav každým dňom zlepšuje, pri chrípke sa striedajú lepšie a horšie dni. Príznaky sa pritom môžu stupňovať v priebehu dvoch až piatich dní.
No a napokon najpodstatnejší rozdiel: Chrípku neradno podceňovať. Treba ju „vyležať“, mať dostatok odpočinku a tekutín a tlmiť príznaky. Ak sa človek nelieči, môže spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie, vrátane zápalu pľúc či srdca.
(Zdroj: ÚVZ SR)