Ako si užiť posledný týždeň jarných prázdnin? 18 tipov pre vás

gb, pt, 2. marca 2019 o 07:10

Pred dvoma týždňami školáci na východnom Slovensku nemali príliš na výber a cez jarné prázdniny si museli program prispôsobovať zimnému počasiu, ich rovesníkov na strednom Slovensku počasie pozýva na všetky jarné atrakcie. Tu sú naše tipy pre tých, ktorí chcú prázdniny stráviť doma.

Demänovská jaskyňa slobody môže byť jedným z prázdninových cieľov.

Foto: Gabriela Sabová, Pravda

Čo robiť v Banskobystrickom kraji

Vyrobte si bábky na hrade

Každý deň pod deviatej rána do štvrtej popoludní si môžu prísť deti vyskúšať výrobu divadelných bábok. Tvorivú BábkoDielňu ponúka Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš, rovnako aj Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici – od desiatej do tretej. „Vyrábať budeme rôzne typy divadelných bábok, od tieňových, štipcových, cez maňušky, až po papierové marionety," uviedol pre TASR referent pre múzejnú pedagogiku Jaroslav Hanko z Modrého kameňa. Chýbať nebudú ani hračky a hry, vrátane pohyblivých na kolieskach či hojdacích. Vyrábať sa budú aj masky. Všetky výtvory následne deti môžu vyskúšať priamo na bábkových scénach. V Banskej Bystrici zasa deťom odohrajú bábkové predstavenia Kozliatka a vlk, Smolíček či Stratenko.

Výlety na hradné zrúcaniny

V Banskobystrickom kraji sú takpovediac na každom kroku. Divín pri Lučenci, Čabraď pri Krupine, Revište pri Hronskom Beňadiku, prípadne Fiľakovský, ale aj ďalšie. Aj v tomto období sa dá k spraviť príjemná nenáročná túra. Kto má radšej zastrešené priestory, navštíviť môže opravený Vígľašský zámok, Zvolenský alebo ten v Slovenskej Ľupči.

Obráťte sa ku hviezdam

V lesníckom skanzene v Čiernom Balogu pripravili zimné pozorovanie hviezd. Takáto možnosť je ale už len v jeden deň – v stredu 6. marca. Pozorovanie hviezd zahŕňa celú atronomickú prípravu v priestoroch jednej z najstarších horární na Slovensku. Návštevníkom sa dostane aj profesionálneho výkladu od odborníkov z Hvezdárne v Banskej Bystrici. Nočná obloha a usporiadanie hviezd je počas zimy iné ako v lete, takže to bude výnimočný zážitok.

Kalište, Nemecká či lietadlo v Banskej Bystrici

Na SNP a partizánske boje spomíname každý rok v lete, Banskobystrický kraj je však s touto časťou našej histórie neodmysliteľne spätý. Prejsť sa po zachovalých zvyškoch horskej dediny má v čase končiacej sa zimy svoje čaro. Komu sa nechce do kopcov, má čo obzerať aj v centre Banskej Bystrice. Lietadlo, tanky, delá, ale aj samotná expozícia Múzea SNP zaujme každé dieťa, ktoré by toto obdobie života svojich pradedov malo určite poznať. Mementom je pamätník v Nemeckej, kde v tamojšej vápenke zahynulo počas vojny mnoho nevinných civilistov.

Lyže a voda

Vzhľadom na oteplenie je už skôr vhodnejšie to druhé. Jarná lyžovačka je síce príjemná, keď človeku nemrznú ruky ani nohy, v tomto počasí však najmä v tých nižšie položených strediskách sa zrejme dolyžovalo. Zato vodné svety čakajú len na milovníkov kúpania sa. Vodný raj Vyhne, Aquatermal Strehová, Rapovce, kvalitne si zaplávať je možné aj v Kováčovej, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote, na Masarykovom dvore pri Detve či v Hoteli Tenis vo Zvolene.

Banícka sláva

Slávna história Banskej Štiavnice a Kremnice vtláča týmto mestečkám výraznú pečať dodnes. Urobiť si výlet do oboch určite stojí za to. Prechádzka historickými uličkami, Trojičným námestím, ale aj prehliadka Kalvárie či Starého zámku človeka prenesie do dávnych slávnych čias kráľovského mesta. Podobne je to v krásnej Kremnici. Tam si možno pozrieť jedinečnú Mincovňu, ktorá už takmer 700 rokov vyrába minciarske produkty, patriace k najkvalitnejším na svete.

Aj tento rok sa môžu prázdninujúce deti z Banskej Štiavnice a okolia tešiť na pestrú ponuku akcií, ktorú im ponúkne detský festival Zimomravenie. Hlavný program sa uskutoční v sobotu 2. marca. V dopoludňajších hodinách si deti budú môcť vyskúšať ryžovanie zlata, pobudnúť v tvorivých dielňach i navštíviť atraktívne podujatie Hravý Starý zámok. Popoludňajší program sa koncentruje do priestorov Kultúrneho centra, kde budú divadelné prestavenia, miestnosť plná spoločenských hier, fotobox, tvorivé dielne i mobilné planetárium. Prázdninový program potrvá do 8. marca.

Čo robiť v Žilinskom kraji

Zimné zásoby snehu vystačia na dobrú lyžovačku

Vzhľadom na severnú polohu, vyššiu nadmorskú výšku a obrovské zásoby snehu ešte zo zimy je väčšia pravdepodobnosť, že si cez jarné prázdniny ešte zalyžujete. Dostatok snehu je ešte v Jasnej pri Liptovskom Mikuláši, vo Vrátnej doline pri Žiline, na Orave či v stredisku Malinô Brdo pri Ružomberku.

Na dedinu po stopách predkov

Múzeum Oravskej dediny v Zuberci alebo skanzen Vychylovka na Kysuciach či Múzeum Slovenskej dediny pri Martine umožňuje nahliadnuť do života našich predkov na vidieku. Ako sa obliekali, ako bývali, čo jedli, ako kúrili... Zaujímavý a poučný výlet pre všetky vekové kategórie.

Skalné raje

Tamojšia príroda je stvorená na krásne prechádzky a túry. Manínska tiesňava so slávnym skalným previsom nazvaným Strecha Slovenska očarí horolezcov ale aj bežných turistov. Prejsť sa po kopcoch a údolí vyžaduje síce pevnú obuv a opatrnosť, nie je to však nič nezvládnuteľné. Podobné krásy ponúka aj prírodná rezervácia Slnečné skaly – len o pár kilometrov ďalej smerom na Žilinu.

Do podzemia

Demänovská jaskyňa slobody, ktorá sa nachádza trinásť kilometrov južne od Liptovského Mikuláša v Nízkych Tatrách, je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Návštevníci sú nadšení z jej bohatej farebnej výzdoby, tajomnej podzemnej riečky Demänovky aj z prekrásnych jazierok. V oblasti Nízkych Tatier môžete navštíviť aj Demänovskú ľadovú jaskyňu, známu aj nálezmi kostí medveďa jaskynného. Krásna je časť jaskyne s ľadovými kvapľami a vodopádmi.

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád, ktorý sa nachádza v kúpeľnej obci Lúčky neďaleko Veľkého Choča na Dolnom Liptove, je národnou prírodnou pamiatkou. Vodopád je zaujímavý aj preto, že ho nájdete priamo uprostred dediny. Meria dvanásť metrov, je kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka.

Národný cintorín v Martine

Na Národnom cintoríne v Martine sú pochovaní mnohí významní Slováci, medzi nimi napríklad spisovatelia Martin Kukučín a Jozef Cíger Hronský, herečka Hana Meličková, fotograf Karol Plicka, národný buditeľ Ján Francisci Rimavský, politik Milan Hodža či básnik Janko Kráľ. Navštíviť môžete aj cintorín v Dolnom Kubíne, kde je hrob básnika Janka Matúšku, ktorý vytvoril slová slovenskej hymne, a samozrejme aj hrob najslávnejšieho oravského rodáka, básnika Pavla Országha Hviezdoslava.

Na čo láka Trenčiansky kraj

Na hrady

Trenčiansky kraj je posiaty stredovekými hradmi. Navštíviť môžete Čachtický hrad neďaleko Nového Mesta nad Váhom, kde žila krutá Alžbeta Báthoryová a ktorý prešiel veľkou rekonštrukciou. Monumentálna zrúcanina hradu Beckov na strednom Považí otvára podobne ako Čachtický hrad práve v sobotu 2. marca. V pohorí Považský Inovec môžete vystúpiť na menej známu zrúcaninu hradu Tematín. A samozrejme, zaujímavým výletom môže byť Trenčiansky hrad týčiaci sa na strmom vápencovom brale priamo nad mestom Trenčín.

Za folklórnymi tradíciami

Gazdovský dvor v Turej Lúke pri Myjave ukazuje návštevníkom, ako sa v tomto regióne s bohatou folklórnou minulosťou žilo na konci 19. storočia. Nie je to však len statické múzeum, chovajú tu ovce, kozy, zajace, sliepky, v búde je pes a na okne mačka. Otvorené je každý deň okrem pondelka a nedele.

Prázdninové dielne v múzeu v Prievidzi

Od 4. do 8. marca si v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi budú môcť veľkí aj malí návštevníci vytvoriť zvieracie dekorácie, ktoré súvisia s jarným obdobím. Dekorácia v podobe ovečky za použitia známejších i nečakaných materiálov sa bude tvoriť 4. marca, o deň neskôr bude dielňa zameraná na poznanie špecifických čŕt regiónu, prírody i histórie v hre Krížom-krážom hornou Nitrou a tiež v mnohých ďalších hrách z minulých i dnešných časov.

Venček z prírodných materiálov zdobený krehkou krásou motýlích krídel sa bude tvoriť 6. marca. Zajac z vlny, korálikov či drôtu zase 7. marca. Dielňa 8. marca bude o tvorbe farebného vtáčika nielen z kartónu. Jarné prázdninové dielne v múzeu budú môcť záujemcovia navštíviť vždy od desiatej do dvanástej.

Haluzická tiesňava: džungľa na západe Slovenska

Haluzická tiesňava je málo známa roklina pri obci Haluzice neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Návštevník sa v nej cíti ako v džungli, vegetácia je tu veľmi pestrá. Roklina meria asi dvesto metrov, vysoká je päťdesiat metrov. Počas prechádzky budete môcť obdivovať vodopády, kaskády, hrádze. V blízkosti tiesňavy sa nachádza aj zrúcanina románskeho kostolíka Všetkých svätých a rozhľadňa Hájnica.

ZOO a zámok v Bojniciach

Viac ako 430 druhov zvierat a viac ako 3 500 jedincov si deti aj ich sprievod môžu pozrieť v najstaršej zoologickej záhrade na Slovensku v Bojniciach. Otvorené je každý deň od ôsmej do šiestej. A keď už budete v zoo, navštívte aj bojnický zámok. V nedeľu 3. marca bude prehliadka Bojnického zámku dokonca zdarma, pamiatka tak chce podporiť návštevnosť. Zadarmo budú všetky prvé nedele v mesiaci. Zámok je teraz otvorený denne okrem pondelka od desiatej do pätnástej hodiny.

Kúpanie vonku v Trenčianskych Tepliciach

Trenčianske Teplice ponúkajú príjemnú kúpeľnú atmosféru, môžete sa prejsť parkom alebo obdivovať architektúru, ale deti najviac zaujme celoročne otvorený vonkajší bazén Grand. Teplota vody je od 28 do 31 stupňov Celzia.







Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Voľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >