Ako riešiť dojčenie v banke? Počkať, kým dieťatko dopije

Patricia Poprocká, 18. apríla 2019 o 06:01

Nedávna kauza, keď banka v Česku vykázala z pobočky matku ročného dieťaťa len preto, že ho dojčila, odhalila viaceré mylné predstavy, ktoré spoločnosť o dojčení má. Aj keď sa mnohí ľudia za právo matky nadojčiť svoje dieťa postavili, diskusie okolo toho ukázali, že na dojčenie sa v Česku, ale rovnako u nás, stále pozerá ako na niečo výnimočné, niečo, čo treba riešiť, nie ako na normálnu súčasť života.

Dojčenie je normálne, tak prečo toľko debát?

Foto: shutterstock.com

Banka sa za konanie svojho ochrankára síce ospravedlnila, ako však upozornilo združenie Mamila, ktoré pomáha ženám s dojčením, vo vyhlásení súčasne zotrváva v predstave, že matky chodia do banky dojčiť skôr z rozmaru, a že len občas je to „nutnosť“.

Dojčenie pritom pre dieťa, dokonca aj keď dovŕšilo jeden rok, stále prestavuje napĺňanie viacerých jeho potrieb – nielen uhasenie hladu či smädu. Dojčenie dieťaťu poskytuje upokojenie, matkinu blízkosť, zmiernenie nepohody, bolesti, istotu.

„Dojčiaca matka nedojčí preto, aby na seba upútavala pozornosť. Nedojčí ani preto, aby sa odhaľovala,“ vysvetľuje Mamila na svojej stránke.

Dojčenie je normálna súčasť života, ktorú by mala verejnosť akceptovať. „Nič, čo by si bolo treba špeciálne všímať, nič, čo treba komentovať či pre čo by bolo treba vytvárať špeciálne priestory,“ zdôrazňuje Mamila.

Môžem svoje dieťa dojčiť kdekoľvek chcem.

Foto: shutterstock.com

Debaty, či návštevníkom banky môže dojčenie vadiť alebo nie, preto nie sú v tomto prípade namieste. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojom dokumente z minulého roku uvádza, že dojčenie na verejnosti je normálna vec. Jeho akceptovanie je dokonca podľa WHO jednou z podmienok toho, aby ženy dokázali pokračovať v dojčení dlhšie než prvých pár mesiacov.

Banka v ospravedlňujúcom stanovisku uviedla, že rešpektujú právo matky dojčiť kedykoľvek a kdekoľvek, iní klienti však môžu mať iný názor a ochrankár tak môže stáť pred „náročným, ale akútnym rozhodnutím, ako situáciu riešiť“.

„Rozhodnutie „zamestnanca security“ vôbec nemá byť „náročné“ a ani „akútne“, a už vôbec to nie je situácia, ktorú treba „riešiť“. Úplne stačí počkať na to, kým sa dieťatko nadojčí,“ reaguje Mamila.

„Sme spoločnosťou, ktorá prestala dojčenie okolo seba vidieť,“ konštatuje združenie. S tým podľa odborníčok Mamily súvisí aj to, že 92 % matiek má problémy s dojčením už po pôrode. „Mnohé ženy dojčia krátkodobo práve pre nesprávne rady okolia, ktoré s dojčením nemá skúsenosti,“ vysvetľuje s tým, že mnohé ženy chceli svoje deti chceli dojčiť, ale práve spoločnosť im ich túžbu prekazila.

Stanovisko banky k vykázaniu dojčiacej mamičky z pobočky:
„Je nám líto, že k celé události došlo. Chtěli bychom se tímto za situaci ještě jednou omluvit především naší klientce, ale i všem ostatním matkám a dalším, kterých se situace dotkla. Naše banka se snaží vytvářet na pobočkách takové prostředí, ve kterém se budou cítit spokojeně všichni, a to může být často náročný úkol.
Ačkoliv respektujeme právo (a často i nutnost) matky kojit kdykoliv a kdekoliv, jiní návštěvníci banky mohou mít jiný názor. Zaměstnanec security tak může stát před náročným, ale akutním rozhodnutím, jak situaci řešit. Na požádání matce s dítětem nabídneme na pobočce místo, kde je dostatečné soukromí a klid, a tuto možnost jsme členům ochranky i ostatním zaměstnancům dodatečně připomněli.
Bereme tuto událost jako příležitost dále zlepšovat naše služby a prosíme všechny klienty, aby si v případě nespokojenosti nebo nejednoznačné situace nechali zavolat vedoucího pobočky, který situaci na místě vyřeší.“Prvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

 • Obrázok 10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

 • Obrázok Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

 • Obrázok Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Holandský lekár, odborník na asistovanú reprodukciu, použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov a stal sa otcom 49 detí. Potvrdili to testy DNA, oznámila organizácia Defence for Children (Ochrana detí).

Ďalšie články v rubrike >