Závin s plnkou z medvedieho cesnaku.
Foto: Varecha.skSezóna medvedieho cesnaku je krátka, treba ju preto využiť naplno. Určite máte i vy svoje obľúbené miesta, kam naň chodíte. Choďte pozrieť, či aromatická rastlinka už vykukla spod zeme. A ak áno, pripravte si niektorý zo zaujímavých receptov, ktoré priniesol portál Varecha.sk. Na tomto linku si môžete vybrať, či pripravíte risotto s medvedím cesnakom, špecle s domácim pestom z medvedieho cesnaku, chlebové placky s medvedím cesnakom a so syrom, haruľu s medvedím cesnakom plnenú domácim syrom, krémovú polievku z medvedieho cesnaku s bylinkovými knedličkami, roládky s medvedím cesnakom či rustikálnu vajíčkovú nátierku s medvedím cesnakom. Ako malú ochutnávku ponúkame recept na slaný závin s plnkou práve z medvedieho cesnaku. Dobrú chuť s poslom jari!
Slaný závin s plnkou z medvedieho cesnaku
SurovinyCesto:
200 g hladkej múky
100 ml mlieka
30 g bravčovej masti
1 ks žĺtku
1/2 kocky čerstvého droždia (alebo 1/2 balenia sušeného)
1 ČL kryštálového cukru
1 ČL soli
Plnka:
30 lístkov medvedieho cesnaku
80 g bryndze (alebo syru feta)
20 g masla
1 PL kyslej smotany
1 ks zemiaku (uvareného z predošlého dňa)
Na potretie:
1 ks vajíčka
Na posypanie:
2 PL sezamových semienok
Postup
1. Cesto: Do vlažného mlieka rozmiešame droždie a cukor. Ak používame čerstvé droždie, chvíľu počkáme, kým vzíde kvások, ak sušené, môžeme hneď pokračovať. Do múky pridáme masť, žĺtok, soľ a nakoniec aj mlieko s droždím a vymiesime kompaktné cesto, ktoré sa odlepuje od okrajov misy. Cesto na ľahko pomúčenej doske ešte ručne premiesime, vytvarujeme bochník a prikrytý fóliou ho necháme pri izbovej teplote asi hodinu kysnúť.
2. Medzitým pripravíme plnku. Všetky prísady okrem zemiaka dáme do vyššej nádoby a ponorným mixérom ich rozmixujeme na kašu. Potom do nej nastrúhame uvarený vychladnutý zemiak (môžeme namiesto neho použiť aj 2 PL zemiakovej kaše z predošlého dňa) a dobre premiešame. Ak sú v plnke hrudky, môžeme ju ešte krátko premixovať ponorným mixérom.
3. Keď sa cesto kysnutím nadvihne, dlaňami ho na doske roztlačíme na obdĺžnik veľký asi ako plech. Cesto potrieme pripravenou plnkou a zavinieme ho. Závin necháme na plechu s papierom na pečenie ešte aspoň pol hodiny podkysnúť.
4. Pred pečením závin na povrchu popicháme špáradlom (aby mohla unikať para z plnky a neroztrhla závin), potrieme rozšľahaným vajíčkom, posypeme sezamom a dáme piecť do rúry vyhriatej na 180 stupňov asi na pol hodiny, pečieme do zlatohneda. Upečený závin necháme vychladnúť, až potom ho krájame.