Nosením bábätko nerozmaznáte, zistili vedci. Pozrite si aj VIDEO, čo na to slovenské mamičky

pt, 27. januára 2019 o 06:00

Neodkladajte bábätká, naopak, držte ich v náručí čo najviac ako je to možné. Takéto výzvy mamičkám adresujú už aj v Spojených štátoch, kde preferovali separáciu bábätiek, v snahe vychovať z nich odolných a samostatných dospelých. Aj tam však už prišli na to, že to funguje presne opačne.


Bábätká nosenie milujú, pozrite si video TV Pravda.

Výskumy potvrdili, že bábätko nemožno rozmaznať, a že dotykov sa nikdy nepresýti. A čím viac blízkosti si užije, tým lepšie pre jeho fyzický aj psychický stav. Ukázalo sa tiež, že nosenie detí v náručí má význam pre rozvoj ich mozgu v oveľa väčšej miere než sa predpokladalo. Píše o tom americký portál simplemost.com.

V Štátnej detskej nemocnici v Ohiu podrobili štúdii 125 bábätiek, narodených predčasne i v termíne. Chceli zistiť, ako reagujú na jemný dotyk. Zistili, že menej na podnety reagovali predčasne narodené deti a ešte menej tie, ktoré boli podrobené bolestivým medicínskym zákrokom.

Zároveň však vyšlo najavo aj to, že predčasne narodené deti, ktorým sa dostávalo častejšieho fyzického kontaktu v náručí dospelých, dokázali reagovať na tieto jemné podnety silnejšie oproti tým, ktorým sa dostalo menšieho fyzického kontaktu.

Väčšia vnímavosť týchto bábätiek svedčí podľa vedcov o tom, že dotyky ako túlenie, jemné pohojdávanie či kontakt koža na kožu pomáhajú rozvoju mozgu. Ako pripomenula vedúca výskumníkov Nathalie Maitreová, aj rodičia, ktorí sprvu nepestovali deti v náručí, môžu kedykoľvek začať a dobehnúť tak stratený čas.

Dotyk je dôležitý pre rozvoj mozgu, ukázali podľa nej aj pokusy na potkanoch. A kontakt koža na kožu v ranom detstve zabezpečí dieťaťu benefity na celý život.

Kontakt koža na kožu pomáha aj rozvoju mozgu bábätiek.

Foto: simplemost.com
„Zabezpečenie, aby predčasne narodené deti dostali pozitívny, podporný dotyk ako je kontakt koža na kožu, zásadným spôsobom pomáha mozgu,“ spresnila doktorka Nathalie Maitreová v interview pre Science Daily.

Vyzvala nemocnice, aby deťom zabezpečovali tento dôležitý kontakt koža na kožu, pretože prináša celoživotné benefity.

Viaceré nemocnice vo svete, vrátane slovenských, praktizujú klokankovanie predčasne narodených novorodencov. V USA je dokonca systém dobrovoľníkov, ktorí prichádzajú do nemocnice maznať sa s bábätkami, ak rodičia nemôžu byť so svojimi deťmi. Na ahojmama.sk sme nedávno zverejnili video penzistu – dobrovoľníka, ktorý takto chová bábätká v nemocnici v Atlante.

Spomínaný článok na stránke simplemost.com zdôrazňuje, že bábätko nemožno rozmaznať. Aj keď predovšetkým staršia generácia sa toho obáva. Potreba dotyku je však daná biologicky a jej napĺňanie prináša benefity, určite žiadne riziká. Takže – pestujte si bábätká v náručí, ich mozog vám poďakuje, uzatvára americký portál.Prvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Extrémne horúcich týždňov ako bol tento je pred nami toto leto ešte veľa. Mamičky najmä najmenších detí stoja často pred dilemou – čo robiť? Rady sú neraz až protirečivé. Nechoďte s bábätkom von, nezostávajte v klimatizovaných priestoroch... Čo teda robiť? Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.

 • Obrázok „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  Téma dojčenia na verejnosti je stále predmetom búrlivých diskusií. Najväčší problém s ním majú často tí, ktorých sa vôbec netýka. Nedávno v Česku matku za dojčenie na koncerte verejne skritizoval muž, ktorý ju dokonca bez jej vedomia odfotil a fotografiu zverejnil na internete aj s dehonestujúcim komentárom. Žena je Slovenka a jej príbeh opäť potvrdzuje, že veci sú často úplne iné než sa neznalým veci z diaľky zdajú.

 • Obrázok Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany za pätnásť rokov svojej existencie zachránili 66 novorodencov, z ktorých väčšina išla do náhradných rodín, len sedem detí procesom adopcie neprešlo a k ďalších šiestim sa vrátili biologické matky.

 • Obrázok Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Na nadváhu detí má okrem sedavého životného štýlu a nezdravej stravy vplyv aj ďalší faktor – či a ako dlho boli dojčené. Na súvislosť medzi dojčením a obezitou poukázala nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie. Vyplýva z nej, že čím dlhšie sú bábätká dojčené, tým je nižšie riziko obezity.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Schytali sme to všetky tri. Moja imunita si po dvoch pôrodoch asi povedala dosť, a tak ja, čo sa snažím vyhýbať sa antibiotikám, som bola nútená jedny vybrať. Choré boli aj obe dievčatá, takže sme máj strávili prakticky zavreté doma.

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

Ďalšie články v rubrike >