Výskumy potvrdili, že bábätko nemožno rozmaznať, a že dotykov sa nikdy nepresýti. A čím viac blízkosti si užije, tým lepšie pre jeho fyzický aj psychický stav. Ukázalo sa tiež, že nosenie detí v náručí má význam pre rozvoj ich mozgu v oveľa väčšej miere než sa predpokladalo. Píše o tom americký portál simplemost.com.
V Štátnej detskej nemocnici v Ohiu podrobili štúdii 125 bábätiek, narodených predčasne i v termíne. Chceli zistiť, ako reagujú na jemný dotyk. Zistili, že menej na podnety reagovali predčasne narodené deti a ešte menej tie, ktoré boli podrobené bolestivým medicínskym zákrokom.
Zároveň však vyšlo najavo aj to, že predčasne narodené deti, ktorým sa dostávalo častejšieho fyzického kontaktu v náručí dospelých, dokázali reagovať na tieto jemné podnety silnejšie oproti tým, ktorým sa dostalo menšieho fyzického kontaktu.
Väčšia vnímavosť týchto bábätiek svedčí podľa vedcov o tom, že dotyky ako túlenie, jemné pohojdávanie či kontakt koža na kožu pomáhajú rozvoju mozgu. Ako pripomenula vedúca výskumníkov Nathalie Maitreová, aj rodičia, ktorí sprvu nepestovali deti v náručí, môžu kedykoľvek začať a dobehnúť tak stratený čas.
Dotyk je dôležitý pre rozvoj mozgu, ukázali podľa nej aj pokusy na potkanoch. A kontakt koža na kožu v ranom detstve zabezpečí dieťaťu benefity na celý život.
Kontakt koža na kožu pomáha aj rozvoju mozgu bábätiek.
Foto: simplemost.comVyzvala nemocnice, aby deťom zabezpečovali tento dôležitý kontakt koža na kožu, pretože prináša celoživotné benefity.
Viaceré nemocnice vo svete, vrátane slovenských, praktizujú klokankovanie predčasne narodených novorodencov. V USA je dokonca systém dobrovoľníkov, ktorí prichádzajú do nemocnice maznať sa s bábätkami, ak rodičia nemôžu byť so svojimi deťmi. Na ahojmama.sk sme nedávno zverejnili video penzistu – dobrovoľníka, ktorý takto chová bábätká v nemocnici v Atlante.
Spomínaný článok na stránke simplemost.com zdôrazňuje, že bábätko nemožno rozmaznať. Aj keď predovšetkým staršia generácia sa toho obáva. Potreba dotyku je však daná biologicky a jej napĺňanie prináša benefity, určite žiadne riziká. Takže – pestujte si bábätká v náručí, ich mozog vám poďakuje, uzatvára americký portál.