V máji a júni môžete pozorovať dve kométy aj malými ďalekohľadmi

TASR, gb, 17. mája 2021 o 04:00

Veľká radosť pre malých i veľkých. Vidieť kométu nejde len tak, teraz je to možné celkom jednoducho.

Kométa Neowise nad Ďumbierom - najvyšším vrchom Nízkych Tatier s nádhernými mezosferickými nočnými svietiacimi oblakmi. Júl 2020.

Foto: Tomáš Slovinský

V máji a júni bude možné zo Slovenska pozorovať periodické kométy aj malými ďalekohľadmi. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, ide o kométy 7P/Pons-Winnecke a 10/P Tempel 2, ktoré patria do Jupiterovej rodiny komét.

Ako uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, obežná doba kométy 7P/Pons–Winnecke je 6,31 roka a priemer jej jadra odhadujú na 5,2 kilometra. Spresnil, že perihéliom (bod na dráhe kozmického telesa okolo Slnka, v ktorom je teleso najbližšie k Slnku) prejde 27. mája a najbližšie k Zemi bude 12. júna. Kométu bude možné zo Slovenska pozorovať v máji a júni v druhej polovici noci. Periodickú kométu 7P/Pons–Winnecke, ktorú astronómovia považujú za materskú kométu meteorického roja Júnové Bootidy, objavil v júni 1819 francúzsky astronóm Jean-Louis Pons.

Gáliková priblížila, že ráno tesne pred východom Slnka bude možné v máji a júni pozorovať i periodickú kométu 10P/Tempel 2. Pomenovaná je podľa svojho objaviteľa, nemeckého astronóma Ernesta W. L. Tempela. Ten ju objavil začiatkom júla 1873. Obežná doba kométy je 5,3 roka a predpokladaný priemer jadra má 10,6 kilometra. „Jej perihéliová vzdialenosť je 1,41 astronomickej jednotky. Najbližšie popri Zemi prešla v roku 1925 vo vzdialenosti len 0,35 astronomickej jednotky. V roku 2026 sa k Zemi priblíži opäť, a to na vzdialenosť 0,41 astronomickej jednotky,“ doplnil Svoreň s tým, že astronomická jednotka je priemerná vzdialenosť Zeme od Slnka.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >