Treba koleso, rukávniky či dosku? Štyri základné kroky, ako správne naučiť dieťa plávať

Patricia Poprocká, 1. augusta 2024 o 06:04

Plávať by mal vedieť každý. Nielenže si takto môže užiť leto pri vode, je to aj zručnosť, ktorá môže človeku v prípade potreby zachrániť život. Čím skôr sa dieťa naučí plávať, tým lepšie. Ako? Tu sú základné rady:

Zadržať dych pod vodou, vydýchnuť do nej a mať pri tom otvorené oči, to je ideálne zvládnutý prvý krok plaveckej výučby.

Foto: shutterstock.com

Veková hranica na učenie neexistuje, závisí to od povahy a schopností dieťaťa. Čím skôr, tým lepšie, avšak bez nútenia a násilia. K výučbe nepotrebujete plávacie kolesá, vesty, ani rukávniky. Sú to síce bezpečnostné pomôcky, ktoré držia dieťa na hladine, bránia mu však v prirodzenom pohybe vo vode a nepestujú mu správne návyky, aby sa na nej vedelo udržať bez nich. Dokonca je dobré, ak sa dieťa učí plávať bez okuliarov, aby si privyklo na pocit vody na tvári. A o tom je aj prvý krok pri výučbe plávania.

1. Zadržanie dychu a vydychovanie do vody
Deti by sa mali naučiť vydychovať do vody a zadržať dych pod vodou. Dá sa to rôznymi spôsobmi – napríklad nechajte dieťa vyberať z vody predmety, v detskom bazéniku, plytkej vode, v krajnom prípade aj doma vo vani. Ďalšou možnosťou je nechať dieťa, aby dospelému podliezlo ruku, ktorú položí na okraj bazéna alebo na hladinu vody. Ak dieťa miluje adrenalín, tak sa to môže naučiť aj pri skákaní do vody.

2. Ľah na vode
Niekto to volá aj splývanie, teda ak si dieťa ľahne na vodu s vystretými nohami aj rukami. V tejto fáze môžete použiť plaveckú pomôcku – dosku s otvormi po bokoch. Dieťa prinúti vystrieť ruky a uložiť telo do správnej polohy. Pri bojazlivejšom dieťati môžeme byť oporou my – položíme pod neho ruky. Hlava by mala byť ponorená po uši. Dieťa sa môže učiť ležať na vode na bruchu aj na chrbte, dôležité je, aby sa prestalo tejto polohy vo vode báť.

3. Skĺbiť pohyb s dýchaním
V tejto fáze sa dieťa musí naučiť vydýchnuť do vody, zdvihnúť hlavu na ďalšie nadýchnutie a pri tom celom sa pohybovať. Tu je dôležité načasovanie – ak dieťa nevydýchne pod vodou, ale až nad hladinou, nezostane mu potom čas na nádych, a zákonite sa skôr či neskôr napije vody, čo býva nepríjemné. Najjednoduchšie je to trénovať s doskou, ktorú si dieťa drží pred sebou, kope nohami a dýcha. Správny kop je pohyb od kolien dolu, pozor, aby deti pod vodou „nebicyklovali“, zbytočne to sťažuje pohyb. Aj keď plávanie je šport a nie matematika, na jeden výdych by malo pripadnúť šesť až osem kopov.

4. Zapojenie rúk
Keď to majú zvládnuté, môžu zapojiť ruky. Správny krauliarsky záber je stiahnuť ruku pod telo, oblúčikom popri stehne zdvihnúť, vtedy sa nadýchnuť, ruku presunúť dopredu a znovu vydychovať. Správny rytmus je šesť kopov a záber ruky.

Keď toto všetko dieťa ovláda, môže sa učiť aj ďalšie plavecké štýly ako prsia či motýlika. Tým, že sa nebojí vody, ani si na ňu ľahnúť, to ľahko dokáže. Ak sa však chce naučiť správnu techniku týchto štýlov, je dobré učiť sa u odborníka.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Takto to robím ja - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >