Zubor vo voľnej prírode vyhynul, plemeno prežilo najmä vďaka súkromným chovom, od roku 2004 sa ho ochranári snažia adaptovať vo voľnej prírode, u nás v Poloninách (na snímke)..
Foto: PRAVDA, Andrej BarátNávštevníci zvernice sa od parkoviska do areálu dostanú len po asfaltovej ceste a nebudú sa môcť prejsť náučným chodníkom. Ten, ako informovali Lesy SR, zostáva uzavretý, a to z dôvodu výskytu a šírenia afrického moru ošípaných u diviačej zveri, pre ktorý vydal Okresný úrad Nitra zákaz využívania lesov verejnosťou v poľovných revíroch Breziny, Čelár a Veľká zvernica.
Zubry v Topoľčiankach však vidieť možné je, otvorená je vyhliadková plošina, bufet a detské ihrisko. Chata Karanténa je zatvorená. Časy kŕmenia zvierat sú o deviatej ráno a druhej popoludní.
Dokedy obmedzený režim potrvá, zatiaľ známe nie je. Zákaz využívania lesov platí až do odvolania a za jeho porušenie hrozí pokuta do výšky 3320 eur.
Zubor lesný bol v minulosti rozšírený v Európe i na Kaukaze. V strednej Európe bol vyhubený v 18. storočí, iba v Poľsku sa zachoval vo voľnej prírode až do 20. storočia. V auguste 1923 vznikla Európska spoločnosť pre záchranu zubra, kedy žilo na svete posledných 56 zubrov, aj to len v zajatí. Evidované zubry nechali cieľavedome páriť, v roku 1980 sa už ich počet zvýšil na vyše 2000.
Na Slovensku najstarší doklad o chove zubrov vo zvernici pochádza z roku 1568. Posledné súkromné chovy zanikli po roku 1945. Momentálne možno u nás zubry vidieť okrem Topoľčianok ešte v bratislavskej a košickej ZOO, vo voľnej prírode žijú v Poloninách.