Brána slobody je pamätník obetiam železnej opony v časoch totalitného režimu.
Foto: SITAPráve na toto obdobie sa bude na Devíne spomínať tento víkend, týždeň pred 35. výročím Nežnej revolúcie. Múzeum mesta Bratislavy v spolupráci s Festivalom slobody pripravilo komentovanú prehliadku okolia hradu Devín ako miesta ležiaceho na bývalej hranici Československa s vtedy nepriateľským Západom, konkrétne Rakúskom.
Riaditeľ Archívu Ústavu pamäti národa Peter Mikle počas prehliadky priblíži život pod hradom v rokoch 1950 — 1989, ktorého súčasťou bola pohraničná stráž so zbraňami, ostnaté drôty, míny a smrteľné pasce pre ľudí, ktorí sa pokúšali ujsť na druhú stranu rieky. Súčasťou prehliadky je aj filmové premietanie dokumentu November + 20 prezentujúceho pohľad na Nežnú revolúciu a udalosti roku 1989, ktoré formovali vývoj našej krajiny a cestu k slobode.
Prehliadka sa začne pri Bráne slobody, a to o desiatej ráno, jednej a tretej popoludní. V hradnom areáli bude po prehliadke k dispozícii horúci čaj. Vstupné je zadarmo s registráciou vopred na GoOut.net.
Devín bol osídlený už v praveku, prvé dôkazy pochádzajú z mladšej doby kamennej. Na prelome nášho letopočtu sa stal súčasťou rímskeho pohraničia, podieľal sa na ochrane severnej hranice Rímskej ríše pred germánskymi kmeňmi. Počas Veľkomoravskej ríše bol sídlom slovanských kniežat, predpokladá sa, že práve tu privítal knieža Rastislav misionárov Cyrila a Metoda.
V období Rakúsko-Uhorska hrad Devín slúžil tiež na obranu, ako súčasť obranného systému pozdĺž Dunaja. Svojho času ho vlastnil aj brat Alžbety Báthoryovej. Turci ho nikdy neobsadili, v roku 1809 ho však zničili napoleonské vojská a odvtedy sa Devín stal romantickou ruinou. Práve naň vystúpili 24. apríla 1836 Ľudovít Štúr a ďalší národní buditelia, aby tu prisahali „vernosť národu a jeho túžbam“.
Dnes je hrad Devín národnou kultúrnou pamiatkou a turisticky vyhľadávaným miestom, kde sa konajú aj rôzne kultúrne podujatia, štátne oslavy a verejné a zhromaždenia.