Spišská Sobota má pôvabnú malomestskú atmosféru.
Foto: https://flog.pravda.sk/strasiacka-berta.flogJánska dolina
Meria asi 15 kilometrov a leží v Nízkych Tatrách. Prechádza ňou turistická značka vedúca z Liptovského Jána až na nízkotatranský hrebeň a k známej a obľúbenej chate Milana Rastislava Štefánika. Dolinou preteká pôvabný potok Štiavnica.Hneď na začiatku Jánskej doliny nájdete park miniatúr Mini Slovensko, ktorý ponúka 23 zmenšenín slovenských kultúrnych pamiatok vrátane tradičného čičmianského domu, mestskej veže v Trnave, starobylej radnice v Levoči, dreveného krytého mostu v Kluknave či hradu Strečno. Park miniatúr je otvorený každý deň vrátane štátnych sviatkov a víkendov, môžete sem zavítať od deviatej hodiny ráno, zatvárajú o piatej.
V blízkosti Liptovského Jána je možnosť navštíviť i celoročne sprístupnenú Stanišovskú jaskyňu, návštevníci si pozrú 410 metrov podzemnej krásy, prehliadka trvá do jednej hodiny.
Zveropark v Žarnovici
Príležitosť poznať množstvo bežných, ale aj málo známych cudzokrajných zvierat ponúka návšteva zveroparku v Žarnovici. Malí aj veľkí návštevníci sa tu potešia pohľadom na králikov, kury, kozy, bažantov, miniovce, kunu, líšku, divú mačku, emu, veveričku, diviakov, pávy, kenguru a na veľa ďalších zvierat. Hviezdou zveroparku je los mokraďový.Po zverofarme premáva vláčik ťahaný traktorom Zverokuk, ktorý záujemcov preváža popri jeleňoch, diviakoch a ak majú šťastie, uvidia aj divých, voľne sa pohybujúcich králikov.
Zveropark má ďalej v ponuke detské ihriská, skákacie centrum, trampolínu, ohnisko, bufety, rybolov, hasičský trenažér, lesné bludisko, streľbu z praku a aj fotopoint, kde si môžete urobiť peknú fotografiu. Otvorené majú počas víkendov a sviatkov od desiatej do šiestej.
Spišská Sobota
Leží tak trochu v tieni iných historických miest na Slovensku, ak sem však s deťmi zavítate, očarí vás pokojná malomestská atmosféra a významné architektonické pamiatky. Trojtisícová Spišská Sobota je dnes súčasťou Popradu, kedysi to však bolo preslávené spišské trhové centrum.V mestečku nájdete pekne zachované historické centrum. Dominuje mu Sobotské námestie, kde možno obdivovať gotický kostol svätého Juraja, renesančnú zvonicu, mariánsky stĺp i radnicu. Námestie dotvárajú gotické, renesančné i barokové meštianske domy. Medzi nimi dom, v ktorom bývala manželka dobrodruha a kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského Zuzana Anna Hönschová. Medzi renesančnými domami vedie od kostola pôvabná úzka ulička k historickému cintorínu.
Celoročne otvorené Podtatranské múzeum vás zoznámi s cechmi a remeslami, ktoré sa v Spišskej Sobote prevádzkovali, ďalej s dávnym meštianskym bývaním či s historickými osobnosťami, ktoré v mestečku žili a tvorili.
Oravská lesná železnica
Oravská lesná železnica kedysi slúžila na zvážanie dreva z lesov, dnes umožňuje turistom poznať nádherné zákutia Oravy. Je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete, radí sa tak k unikátnym technickým pamiatkam.Vlaky Oravskej lesnej železnice odchádzajú na svoju vyhliadkovú jazdu z údolnej stanice Tanečník. Nachádza sa neďaleko obce Oravská Lesná. V stanici Tanečník sa nachádza bezplatné parkovisko a zázemie železnice – depo pre lokomotívy a vozne, predaj cestovných lístkov, suvenírov, expozícia dokumentujúca život lesnej dráhy, detské ihrisko a voliéra s pávmi.
Po zakúpení lístkov na vlak sa môžete usadiť do motorovej dreziny či panoramatických vozňov, ktoré ťahá motorová lokomotíva. Trať v dĺžke tri kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935 metrov vlak prekoná za približne 15 až 20 minút. Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a pokochať sa krásnou panorámou oravskej prírody. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne hodinu a desať minút.
Vláčik Oravskej lesnej železnice premáva do konca októbra, máte teda ešte čas poznať jej tajomstvo. Premávať v tomto roku bude ešte pár dní v decembri. Lístky si prakticky zakúpite online.
Archeoskanzen Havránok
Je to jedno z najvýznamnejších keltských archeologických nálezísk na Slovensku. Archeológovia tu objavili a odkryli pozostatky sídliska z mladšej doby železnej označovanej aj ako laténska doba. Na Havránku nezostalo len pri tradičnom odkrytí a zakonzervovaní objektov, došlo aj k ich tvorivým rekonštrukciám a výstavbe replík.Vďaka tomu sa z Havránka stal prvý slovenský archeologický park pod holým nebom, v ktorom môžete obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko i valy s bránou. Archeoskanzen nájdete na unikátnom mieste, v bezprostrednej blízkosti vodnej nádrže Lipovská Mara, nad jej priehradným múrom. Nachádza sa v katastri obce Liptovská Sielnica v okrese Liptovský Mikuláš. Otvorené je denne od deviatej do štvrtej do konca októbra. Potom sa brány archeoparku otvoria znovu až v júni.